צה"ל לא מסר למשטרה במשך שש שנים חוות דעת על קרקע פלסטינית

חוות הדעת הכרחית לשם הגשת כתב אישום בגין פגיעה בעצי זית של פלסטינים. המשטרה הודיעה שהחליטה לסגור את התיק בגלל השתהות גורמי הצבא

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הפרקליטות הצבאית לא העבירה במשך כשש שנים למשטרת ישראל חוות דעת משפטית הנוגעת לזכויות על הקרקע של פלסטינים שהתלוננו במשטרה, למרות פניות חוזרות ונשנות בעניין.

ב-20 במארס 2008 הבחינו עארף אל-צופי ועיישה קאסם כי באדמותיהם, הסמוכות להתנחלות רבבה שבגדה, נעשות עבודות לפריצת דרך שפגעו בעצי הזית שלהם. הם הזעיקו למקום פקח של המינהל האזרחי שהורה להפסיק אותן והגישו תלונה במשטרת מחוז יהודה ושומרון באמצעות ארגון "יש דין". השלטון הירדני לא ערך באזור זה הסדר מקרקעין הכולל רישום של האדמות בטאבו, ולכן האדמות שייכות למי שעיבד אותן במשך עשר שנים.

כדי להגיש כתב אישום ביקשה המשטרה מהפרקליטות הצבאית שתעביר חוות דעת על מעמד האדמה ועל זהות בעליה. במשטרה פנו שמונה פעמים למדור מקרקעין בפרקליטות הצבאית אך לא נענו. בשלהי 2013 הודיעה המשטרה כי החליטה לסגור את התיק משום שחוות הדעת לא התקבלה. הנימוק שניתן לסגירת התיק היה שזהות מבצע העבירה אינה ידועה, אף שפקח המינהל האזרחי תיעד אותו והוא נחקר במשטרה.

רועה צאן פלסטיני ליד ההתנחלות רבבה, ב-2010צילום: אי–פי

עורכות הדין אסנת ברתור ונועה עמרמי מ"יש דין" פנו למשטרה בדרישה לפתוח מחדש את החקירה, לקבל את חוות הדעת ולהגיש כתב אישום.

מהמשטרה נמסר כי "מדובר בתיקי הסגת גבול אשר ממתינים לחוות דעת על סטטוס הקרקע מהמינהל האזרחי. עם קבלת חוות דעת יתאפשר המשך טיפול. צר לנו על הסגנון בפנייתך, הרצופה בחוסר דיוקים והוגנות בסיסית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "טרם התקבלו כלל החומרים לשם השלמת חוות הדעת ולפיכך הנושא נמצא בעבודה משותפת של משטרת ישראל ויחידת יועמ"ש אזור יהודה ושומרון אשר פועלים על מנת להביא לסיום כתיבת חוות הדעת בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ