ירדן: הפלסטינים לא צריכים להכיר בישראל כמדינה יהודית

שר החוץ הירדני אמר מעל בימת הפרלמנט בעמאן כי דרישת ישראל במסגרת המשא ומתן "אינה מקובלת". ירדן מעולם לא נדרשה להכרה כזו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ההתנגדות הפלסטינית להכרה בישראל כמדינה יהודית קיבלה בימים האחרונים רוח גבית כששר החוץ הירדני, נאסר ג'ודה, הודיע מעל בימת הפרלמנט הירדני כי ארצו מתנגדת להכרה בישראל כמדינה יהודית. גו'דהאמר כי עמדת ירדן היא ברורה ונחרצת, שעולה בקנה אחד עם העמדה הפלסטינית, לפיה - תביעה זו "אינה מקובלת".

ירדן הכירה במדינת ישראל במסגרת הסכמי השלום ב-1994, אך מעולם לא נדרשה להכיר בהיותה מדינה יהודית.

ג'ודה הבהיר כי עמדת ירדן הרשמית גורסת כי כל הסדר עתידי חייב להבטיח את הריבונות הפלסטינית המלאה בשטחי המדינה הפלסטינית, וכן להבטיח שיוויון זכויות מלא לאזרחים הערבים בתוך מדינת ישראל.

שר החוץ הירדני, ג'ודה, בוועידה בדאבוס. ינואר 2014צילום: רויטרס

לפי גו'דה, גם אם ירדן אינה מנהלת את המשא ומתן עם ישראל, היא מהווה גורם מרכזי בתהליך המדיני: "ירדן לא תסכים להסדרים ולהצעות שאינם עולים בקנה אחד עם האינטרס העליון של הממלכה - ובעיקר בסוגיית ירושלים והפליטים וסידורי הביטחון". ג'ודה אמר עוד כי ירדן לא תסכים לפגוע בזכויות הפליטים הפלסטינים המתגוררים בירדן, ובעיקר בכל הקשור לזכות השיבה והפיצויים. שר החוץ הירדני המשיך ואמר כי ממשלת ירדן רואה בירושלים המזרחית שטח כבוש והיא צריכה להיות בירת המדינה הפלסטינית.

גורמים פלסטינים וירדנים הסבירו ל"הארץ" כי חברי פרלמנט ירדני מסיעות שונות הציגו לאחרונה שאלות רבות בעניין מתווה קרי והשפעתו על ירדן, בעיקר מאחר שירדן מארחת את רוב הפליטים הפלסטינים בתחומה. חבר הועד הפועל של אש"ף ד"ר אסעד עבד ארחמן השוהה בימים אלה בעמאן אמר בשיחה עם "הארץ" כי "יש תיאום בדרג הגבוה ביותר בין עמאן לרמאללה וסוגית המדינה היהודית בעלת השלכות רבות על סוגיית הפליטים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ