בכירים ישראלים: הסכם פיוס עם ממשלת טורקיה אפשרי בתוך ימים

משלחת של בכירים טורקים באה שלשום לארץ ונועדה עם הצוות הישראלי. סגנו של ארדואן: רוצים לנרמל את היחסים, מרגע שיושג הסכם ימונו שגרירים חדשים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

"ישראל ו קרובות מאוד לחתימה על הסכם הפיוס ביניהן וייתכן שהמגעים יבשילו בתוך כמה ימים", כך אמרו ל"הארץ" בכירים ישראלים שמעורים בפרטי המשא ומתן.

אתמול (שני) כי ישראל מציעה לשלם פיצויים של 20 מיליון דולר למשפחות האזרחים הטורקים שנהרגו, וכן לאלה שנפצעו ב במאי 2010. משלחת טורקית בכירה באה ביום ראשון לישראל וקיימה שיחות עם בכירים ישראלים. על דבר הגעתה של המשלחת דווח לראשונה אתמול בערוץ 10.

עדיין לא ברור אם השיחות שהתקיימו בימים האחרונים בירושלים הניבו הסכם שניתן יהיה להביא לאישור הממשלות בשני הצדדים. כמה פעמים בעבר היה נראה שהצדדים עומדים בפני פריצת דרך, אולם בסופו של דבר זו לא התרחשה מסיבות שונות.

ארדרואן בפרלמנט באנקרה, בינואר. תקופה קריטית מבחינתו לקראת הבחירות המקומיותצילום: רויטרס

סגן ראש ממשלת טורקיה, בולנט ארינצ', אמר אתמול בביקור בעיר איזמיר כי חלה התקדמות בשיחות הפיוס וכי טורקיה מעוניינת לנרמל את היחסים עם ישראל. עם זאת, הוא ציין כי הצדדים עדיין לא השיגו הסכם. ארינצ' אמר כי גובה הפיצויים שטורקיה דרשה מבוסס על החוק הבינלאומי ועל תקדימי עבר.

לדבריו, מרגע שיושג הסכם על גובה הפיצויים, טורקיה וישראל יתחילו בנרמול היחסים וימנו מיד שגרירים חדשים. הוא הוסיף כי אחרי החתימה על ההסכם, הוא יועבר לאשרור בפרלמנט הטורקי ויהפוך לחוק מחייב.

אישור ההסכם בפרלמנט יבטל את התביעות שהוגשו בטורקיה עד היום נגד קצינים וחיילים ישראלים שהיו מעורבים בעצירת המשט לעזה וימנע הגשת תביעות דומות לבתי משפט בטורקיה בעתיד.

גם העיתון הטורקי הנפוץ "הורייט דיילי ניוז" דיווח אתמול מפי בכירים באנקרה כי השיחות בין ישראל לטורקיה בנוגע לסכום הפיצויים והצדדים קרובים להסכם. "יש התפתחויות חיוביות לגבי הסדרת נושא הפיצויים", אמר דיפלומט טורקי לעיתון. "ההסכם כמעט מוכן ומחכה לסיכום של כמה נושאים שוליים לפני שיועבר לאישור שתי הממשלות".

הדיפלומטים הטורקים אמרו לעיתון כי ראש הממשלה ארדואן נמצא בתקופה פוליטית קריטית על רקע הבחירות המקומיות שייערכו ב-30 במארס. לכן, אמרו הדיפלומטים הטורקים, ייתכן שירצה להשיג הסכם עם ישראל עוד לפני הבחירות כדי להציג אותו כ"ניצחון של מדיניות החוץ הטורקית".

אתמול נחשף ב"הארץ" כי בסבב השיחות הקודם באיסטנבול בתחילת דצמבר, הצד הטורקי בעניין גובה הפיצויים. דיפלומטים מערביים ששוחחו עם "הארץ" ציינו כי הסכום החדש שדרשו הטורקים היה 30 מיליון דולר. עם זאת, ישראל הסכימה אז לשלם 15 מיליון דולר בלבד.

בהתייעצויות שהתקיימו בירושלים בשבועות האחרונים החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשפר את ההצעה הישראלית ולהגדיל את סכום הפיצויים ל-20 מיליון דולר. הדיפלומטים המערביים ציינו שנתניהו אף נתן לצוות המשא ומתן מרחב גמישות של עוד 3-2 מיליון דולר אם הדבר דרוש לסיכום העסקה. הפיצויים לא ישולמו ישירות למשפחות ההרוגים והפצועים, אלא יופקדו בקרן הומניטרית שממנה יועבר הכסף למשפחות על פי קריטריונים מוגדרים.

ישראל מעוניינת שנרמול היחסים בעקבות הסכם הפיוס לא יבוא לידי ביטוי רק בהחזרה סמלית של השגריר הטורקי לתל אביב והשגריר הישראלי לאנקרה. ישראל רוצה שטורקיה תסכים לחדש את הדיאלוג המדיני, מפגשי השרים, הביקורים ההדדיים ועוד. כמו כן, ישראל מצפה שטורקיה תתחייב שלא לפעול נגדה בפורומים בינלאומיים ולא תחזור להשתלח בה באמצעי התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ