קצין מגדוד מודיעין נהרג מאש כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה

מהתחקיר הראשוני עולה כי סרן טל נחמן נהרג, לאחר שהחייל היורה ביצע "נוהל מעצר חשוד" בגלל שראה תנועה חשודה, וכשהדמות לא נענתה - ירה

עמוס הראל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
גילי כהן

קצין סרן טל נחמן, בן 21 מנס ציונה, נהרג לפנות בוקר (שלישי) מירי בשוגג של כוח אחר של צה"ל בגבול רצועת עזה. נסיבות האירוע נחקרות, והודעה נמסרה למשפחתו.

התקרית אירעה סמוך לשעה 2:00 ליד קיבוץ בארי בגבולה של רצועת עזה. כוח מגדוד מודיעין שדה היה במשימת תצפית שגרתית במרחק של כ-300 מטר ממזרח לגדר המערכת בתוך שטח ישראל. חיילי המודיעין היו על נגמ"ש תצפית, ולצדם הוצב כוח מגדוד הסיור של חטיבת גבעתי על נגמ"ש אכזרית. 

על פי התרגולת, אחת לכמה זמן יוצא כוח האבטחה מגבעתי לסיור רגלי סביב שני הנגמ"שים במטרה לוודא שהכל כשורה. אחד החיילים הבחין בסיור במה שנראה לו כתנועה חשודה של דמות בחלק החיצוני התחתון של הנגמ"ש. בדיעבד התברר כי מדובר בחייל מכוח המודיעין שירד מסיפון הנגמ"ש לתא הלוחמים כדי לאסוף ציוד הדרוש למשימה.

סרן טל נחמןצילום: דובר צה"ל

החייל מגבעתי אמר למפקדיו, בתחקיר הראשוני, כי ביצע "נוהל מעצר חשוד" לעבר הדמות, ומשלא נענתה לקריאתו ירה קליע או שניים. בצה"ל בודקים אם היריות נורו לאוויר, אולם בפועל פגע קליע בגבו של הקצין מגדוד המודיעין הקרבי סרן נחמן, שישן באותה העת על סיפון (החלק העליון) של נגמ"ש התצפיות. הקצין נפצע באורח אנוש ומת מפצעיו מאוחר יותר בבית החולים.

באוגדת עזה החל הבוקר תחקיר ראשוני מפורט של נסיבות התקרית. ככל הידוע החייל לא קיבל הנחיה ממפקדיו לפתוח באש, ונבדקת האפשרות שפעל על דעת עצמו. הכוח מגבעתי חדש יחסית בגזרה זו והוצב בה לפני כשבועיים. עם זאת, משימת התצפית והאבטחה נחשבת למשימה שגרתית שאינה מורכבת בצורה יוצאת דופן. 

אביו של רסן נחמן אמר בתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל כי היום היה אמור להיות יומו האחרון של בנו בתפקיד, והוא היה צריך לעבור להיות מפקד פלוגת אימונים בחיל האיסוף הקרבי. "אח שלו גם שירת בחיל האיסוף הקרבי, הוא השפיע עליו ללכת לשם", אמר האב נסי, "הוא בדיוק סיים חפיפה אחרונה לתפקיד מ"פ אימונים". אביו התייחס גם לנסיבות המוות של בנו, ואמר: "בני נהרג מאש כוחותינו על שטות. חייל מגבעתי ירה בו בטעות - מילא אם הייתה מלחמה. כל כך התגאנו בו, אבל כנראה שלא שמרנו עליו מספיק - היה לי חשוב שטל יהיה קרבי".

ב-2012 נהרג חייל אחד בתאונה מבצעית. , חייל תותחנים, נהרג בחודש יוני בהתהפכות ג'יפ בגבול רמת הגולן.

בינואר 2011 אירע המקרה האחרון שבו נהרג חייל מאש כוחות צה"ל. , לוחם בגדוד 202 של חטיבת הצנחנים, בן 20 במותו, נהרג אז מפגיעת מרגמה שירה כוח צה"ל, במהלך פעילות קרקעית בדרום רצועת עזה. מתחקיר הצבא עלה כי הסיבה לאירוע היתה כשל טכני במערכת המרגמות "קשת".

במארס 2010 , חייל שריון, בן 21 במותו, מירי בשוגג של כוח צבאי בגבול רצועת עזה. התקרית אירעה בעת מרדף אחר שלושה מסננים פלסטינים שחצו את הגדר מכיוון הרצועה לישראל. הפלסטינים נלכדו מאוחר יותר והתברר כי מדובר באנשים שביקשו לעבוד בישראל. בצה"ל הוקמה ועדה לבדיקת נסיבות התאונה - הראשונה מסוגה מאז מבצע "עופרת יצוקה" בינואר 2009.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ