טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בג"ץ: המדינה תפסיק לממן תלמידי ישיבות שלא יתגייסו

ברוב של שמונה מול אחד קבע בג"ץ כי אין לתקצב תלמידים שקיבלו צווי גיוס. ש"ס: בג"ץ רודף את עולם התורה, ההחלטה מצטרפת לעליהום נגד האברכים

תגובות

המדינה תפסיק לממן את לימודיהם של בני ישיבות תורניות שגיוסם לצה"ל נדחה, כך קבעו אחר הצהריים (שלישי) שופטי בג"ץ. לפי החלטת השופטים, שדנו בנושא בהרכב מורחב של תשעה שופטים, על המדינה, ובכללותם משרד החינוך, משרד האוצר והחשבת הכללית במשרד האוצר, לא להעביר כספים לצורך תמיכה במוסדות תורניים "ביחס לתלמידי מוסדות תורנים ילידי השנתונים 1994, 1995 וחציו הראשון של שנתון 1996, אשר קיבלו צו גיוס למועדים שונים החל מחודש אוגוסט 2013 ואשר לא התייצבו לגיוס בשל החלטות כלליות של שר הביטחון (או של פוקד)", לשון צו הביניים שנפסק.

מדובר באלפי צעירים חרדים שקיבלו צווי גיוס מכורח חוק שירות הביטחון מאז בוטל חוק טל על ידי בג"ץ. כזכור, שר הביטחון יעלון דחה את גיוסם של בני הישיבות לא פחות משלוש פעמים. על כך ציינו היום שופטי בג"ץ כי "שאלת הסמכות לגביהן (לגבי דחיות השירות) מוטלת בספק".

המדינה תומכת באותם מוסדות ולמעשה מממנת את לימודיהם של בני הישיבות מכורח "מבחנים לחלוקה כספים לצורך תמיכה של משרד החינוך במוסדות תורניים". החלטת בג"ץ בנושא צו הביניים בוצעה בדעת רוב של שמונה שופטים, אך בניגוד לדעת שופט העליון ניל הנדל. מדובר בצו ביניים שהוצא לאחר עתירות נגד המדינה שהגישה התנועה לאיכות השלטון, עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, חבר הכנסת לשעבר רוני בריזון, עו"ד יהודה רסלר, תנועת התעוררות והפורום לשוויון בנטל. בעתירתם ביקשו הארגונים, באמצעות עו"ד גלעד ברנע, להקפיא את העברת ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים בשל ביטול חוק טל.

בנוגע לבג"ץ שהוגש בנוגע לגיוסם של החרדים, החליטו שופטי בג"ץ כי פרקליטות המדינה תגיש את תשובת המדינה בנושא זה עד לסוף חודש מרץ, אך ציינו כי "ככל שלא תושלם חקיקה חדשה בעניין גיוס בני הישיבות נשקול את המתחייב מכך".

גורם ביטחוני בכיר הגיב על ההחלטה באומרו כי "תקצוב הישיבות הוא עניין של המדינה, לא של מערכת הביטחון, אבל לא הופתענו מהחלטת בג"ץ. לבג"ץ נמאס שהחוק מתעכב, וגם למערכת הביטחון נמאס שהחוק מתעכב. הבעיה היא לא אצלנו. אנחנו מאוד רוצים שהחוק יעבור סוף סוף ונוכל להתחיל בתהליך. מערכת הביטחון ערוכה לכך. שר הביטחון סבור שגיוס חרדים לצה"ל הוא אירוע משמעותי וחשוב, ושיש הכרח לצאת לדרך. העניין הזה נמרח כבר זמן רב בכנסת, ואנחנו הזהרנו מזמן שבג"ץ יקבל החלטה ברוח שקיבל היום".

הגורם הוסיף כי "החלטת ועדת פרי היא המתווה הנכון ביותר, ולכן טוב היתה עושה הכנסת אם היתה מאשרת אותו ולא מאפשרת לגורמים שונים לעשות הון פוליטי על גביה של סוגיה חשובה מאין כמותה. זה גורם נזק עצום ועלול לגרום לנזקים נוספים".

ניר קידר

תנועת ש״ס מסרה בתגובה על החלטת בג"ץ כי "צר לנו ששופטי בג"ץ הצטרפו הערב לרדיפת עולם התורה, תוך התערבות ברגל גסה בהליך חקיקה רגיש שבימים אלו נדון בבית המחוקקים. שר הביטחון פועל בשיקול דעת ועל פי סמכותו החוקית ומשכך אין קשר בין דחיית הגיוס לתקציב הישיבות. ההחלטה לפעול דווקא בסנקציות כלכליות נועדה אך ורק על מנת להצטרף לעליהום וההסתה נגד לומדי התורה בארץ ישראל".

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר היום בערב כי האוצר יכבד את החלטת בג"ץ, לפיה על המדינה להפסיק לשלם לתלמידי ישיבות שלא התגייסו לצה"ל. בהודעה שפרסמה לשכתו של לפיד נאמר כי שר האוצר קבע ש"בעקבות פסיקת בג״ץ, נפסיק את תשלום הקצבאות לתלמידי הישיבות שגיוסם נדחה עד להשלמת השוויון בנטל".

ההחלטה נתפשת ככרטיס צהוב של בית המשפט העליון לממשלה, המתמהמהת בקביעתו של חוק גיוס חדש. כזכור, חוק הגיוס הקודם – חוק טל – פקע כבר באוגוסט 2012 על פי החלטת בית המשפט העליון, ומאז, למרות מספר ועדות מקצועיות ופרלמנטריות שהמשימה הוטלה עליהן, לא הצליחו שתי הממשלות שכיהנו להביא להצבעה חוק חדש.

ההחלטה באה אמנם ימים אחדים לפני המועד המתוכנן לתחילת ההצבעות בוועדת שקד בכנסת על סעיפים מתוך חוק הגיוס החדש. מהצד השני, בתוך הקואליציה יש מחלוקת יסודית באשר לחוק הגיוס – ובעיקר לגבי הסנקציות שיופעלו בחוק אם יעדיו לא יושגו.

ל"הארץ" נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעד עתה הניח למחלוקות להתברר בתוך ועדת שקד ובעיקר בין יש עתיד והבית היהודי, הגביר את מעורבותו בסוגיה לפני כשבועיים, ועיקר מאמציו מכוונים לשכנע את יש עתיד לוותר על דרישתם להחיל סנקציות פליליות על בני ישיבות שלא יתייצבו.

ראש הממשלה נוטה לקבל את עמדת הבית היהודי כי יש להסתפק בסנקציות כלכליות שיושתו על תקציבי הישיבות אם התלמידים לא יתנדבו לשרת על פי מכסות הגיוס המתוכננות. נתניהו ולשכתו מחפשים נוסחה שתאפשר לכולם להצביע בעד החוק שיוגש בסופו של דבר לכנסת.

ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), העומדת בראש הוועדה, מסרה כי "הוועדה נמצאת בשלבים הסופיים של אישור חוק הגיוס לקראת הצבעה בקריאה שלישית ב-10 במארס. כפי שהוחלט בהנהלת הקואליציה, ראוי לאפשר לכנסת להשלים את עבודתה בצורה סדורה".

שרת המשפטים, ציפי לבני, אמרה בתגובה להחלטת בג"ץ כי "ההחלטה מסמלת את המאבק האמיתי על פניה של ישראל. בשאלה מהו מקור הסמכות של מדינת ישראל -בבחירה בין ערכי השוויון החוקתיים לבין ההלכה, בבחירה בין בג"ץ כפרשן של הערכים הדמוקרטיים לבין פרשנות צרה ומחמירה של הרבנים את ההלכה - אני בוחרת בחוק ובערכים החוקתיים, ולכן אגן על בג"ץ בתפקידו כשומר שלהם. בג"ץ יהיה הראשון שיעניק הגנה לזכויות מיעוטים ובהם החרדים, אבל הוא יהיה גם הראשון שימנע עיוות שנותן רשות להשתמטות מהחוק ואי שוויון בנטל. עולם הישיבות חשוב במדינת העם היהודי, אבל ישיבות לא יהיו עוד מקלט מפני החוק וחובות כלפי המדינה". 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מסר כי "בית המשפט הכריז מלחמה" על הציבור החרדי ועל עולם התורה". לדבריו, "בית המשפט נהג היום בבריונות. תקציב הישיבות ניתן בזכות ולא בחסד, והוא איננו מותנה בגיוס או בכל תנאי אחר. ככל אזרחי ישראל אנו זכאים לתקציבים, כפי שמופנה מכספי המיסים שלנו ומכספי הסיוע האמריקאי מיליארדים לתרבות לאמנות, ספורט ולפעילות שפעמים רבות היא נגד המדינה, אף תקציב זה ניתן למוסדות אשר מאות אלפי אזרחים במדינה רואים בהם את הערך העליון של העם היהודי, לימוד התורה".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב אורי רגב, בירך על עצירת התקציב לשנתונים הצעירים של הישיבות. "בג"ץ הבהיר לכנסת שאפילו לסבלנות האינסופית שלו יש גבול, ושהוא אינו מוכן לאפשר עוד את הזרמת מאות המיליונים לישיבות בניגוד לחוק", אמר, "מאז בוטל חוק טל לפני שנה וחצי המדינה מפרה את החוק כאשר אינה מגייסת את בחורי הישיבות. היא מוסיפה חטא על פשע כאשר היא מממנת את שהותם במקום אחר. בג"ץ שם גבול לשערוריה".

פרקליטם של העותרים, עו"ד גלעד ברנע, מסר כי "מדובר בהחלטה חשובה ביותר, שמעבירה מסר ברור ביותר לפיו המדינה לא תעניק תמיכה כספית (ישירה או עקיפה) למי שנקרא להתייצב לשירות צבאי ואינו מתייצב. בית המשפט הבהיר שלא ישלים עם מצב שבו מי שחייב בשירות צבאי איננו מתייצב למלא חובתו זו – ומאידך ימשיך לקבל (במישרין או בעקיפין) כספים או תמיכה אחרת מן המדינה. יש להניח ולקוות – כי ההחלטה גם תניע את הממשלה והכנסת – להשלים סוף סוף את מהלך החקיקה".

מהפורום לשוויון בנטל נמסר כי "שופטי בג"ץ העבירו מסר חד לממשלת נתניהו-לפיד, שעד כה לא עשתה דבר ממשי בנושא הגיוס: הגיע הזמן שתתחילו לעבוד. הדיבורים על 'שוויון בנטל' כאילו ממשיכים את קמפיין הבחירות, כאשר בפועל לא קורה כלום למעט דיונים בוועדת שקד שבה מתכוונים להכשיר את הפטור לשנים נוספות".

התנועה לאיכות השלטון מסרה כי היא "דורשת מממשלת ישראל להפסיק את הפרת החוק המתמשכת ואת ההתעלמות מהחלטת בג"ץ בעניין רובינשטיין משנת 1998, אשר הביאו אותנו למצב האבסורדי הנוכחי, ולגייס לאלתר את אוכלוסיית בני הישיבות כמתחייב בחוק היחיד החל כיום - הוא חוק שירות בטחון".
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות