14 טייסים נענשו לאחר שהעבירו בוואטסאפ מפות ומסמכים מסווגים

הטייסים העבירו ביניהם מידע מסווג הכולל צילומי מפות, מסמכים ונקודות ציון. שניים מהם נידונו לחמישה ימי מחבוש, נגד השאר ננקטו צעדים משמעתיים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
גילי כהן

שני אנשי צוות בחיל האוויר נשפטו לחמישה ימי מחבוש לאחר שהעבירו מידע מסווג במכשירי הטלפון החכמים שברשותם. מלבדם נשפטו בחיל האוויר עוד 12 טייסים ואנשי צוות אוויר, בדרגות סגן וסרן, לאחר שהפרו את נוהלי ביטחון המידע. הקצין הבכיר ביותר המעורב בפרשה הוא בדרגת רס"ן.

פרטי המקרה פורסמו אמש (שלישי) בגלי צה"ל, ובין דווח כי הטייסים העבירו ביניהם צילומי מפות, מסמכים ונקודות ציון - מידע המוגדר כמסווג ולכן אסור שיימצא בטלפונים הסלולריים, ובוודאי שלא יעבור ברשת האינטרנט באמצעות אפליקציות שונות כמו וואטסאפ.

לאחר שהתברר כי שני אנשי צוות אוויר עברו על הנהלים הועברו הטלפון הסלולריים שלהם לבדיקה ממוקדת יותר של אנשי ההגנה בסייבר בחיל האוויר, שבה נמצאו תמונות והודעות נוספות הנחשבות לסודיות. הבדיקה הפנימית שנערכה בחיל התרחבה ומכשירים נוספים בתוך הטייסת נבחנו. לאחר מכן התברר כי היקף התופעה רחב יותר ו–12 טייסים נוספים נשפטו וננקטו נגדם צעדים משמעתיים. בגלי צה"ל דווח כי אחד מהם אף נקנס כספית.

בעקבות התקרית החליט מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, לכנס אתמול את קציני חיל האוויר בדרגת סא"ל ומעלה כדי להציג את תחקיר האירוע ולהדגיש את ההנחיות המקצועיות הנוגעות לנוהלי ביטחון המידע. "צריך להבין שאפשר וצריך לשמור על המידע אחרת", הדגיש, "אתם, המפקדים של חיל האוויר, צריכים לדבר על זה עם אנשיכם". מפקד חיל האוויר ציין כי מדובר בשינוי תרבותי שיש לעשות וכי על אף שהוא לוקח זמן, "הציפייה שלי היא לעשייה טוטאלית בעניין הזה".

התקרית הפכה למוקד עניין בחיל האוויר, כאשר מפקדי הטייסות ערכו שיחות על אודותיו עם צוותי האוויר ועם בעלי תפקידים נוספים בטייסת, וקראו להם להקפיד על נוהלי ביטחון המידע. הקצינים הדגישו בעיקר כי השימוש בקבוצת הוואטסאפ להעברת מידע מסווג בעייתי במיוחד משום שהוא חשוף לפריצות. בחיל האוויר טוענים כי "הקלות בצילום והעברת תמונות, מפות וחומרים מסווגים הפכה לאויב ביטחון המידע ומסכנת את הפעילות המבצעית".

מדובר צה"ל נמסר כי "בחיל האוויר מתייחסים בחומרה רבה לאירוע. מפקד החיל, אלוף אמיר אשל, כינס הקצינים מדרגת סא"ל ומעלה לתחקיר האירוע ומתן הנחיות פיקודיות ומקצועיות בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ