השב"כ פיענח לראשונה פשע שנאה של מתנחלים

שלושה צעירים מחוות גלעד מואשמים כי הציתו כלי רכב וריססו מגן דוד בכפר בשומרון בנובמבר. אחד מהם הואשם בעבר בתקיפת אב ובתו ממניעים גזעניים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

כתב אישום הוגש היום (רביעי) בצהריים נגד שלושה צעירים מחוות גלעד שנכנסו לכפר פלסטיני והציתו כלי רכב. זו הפעם הראשונה שהשב"כ מצליח לפענח פשע שנאה נגד פלסטינים מסוג זה, המכונה על ידו "תג מחיר חשאי".

השלושה, יהודה לנסברג, יהודה סביר ובנימין ריכטר, כולם בשנות ה-20 לחייהם, מואשמים כי ב-19 בנובמבר האחרון נכנסו לכפר פרעתא שבשומרון והציתו כליל מכונית מסוג מרצדס ומשאית. בנוסף, הם גם ריססו מגן דוד על קיר סמוך. כתב האישום נגד השלושה כולל גם עבירות של הסתה ממניע גזעני, קשירת קשר לביצוע פשע, ניסיון הצתה נוסף והשחתת פני מקרקעין.

מדובר בהצלחה נדירה של השב"כ בפענוח פשע שנאה מסוג זה. החקירה החלה במעצרו של לנסברג לפני שבועיים וחצי. בחקירתו הוא הודה והפליל את שותפיו, ובעקבות זאת נעצרו גם סביר וריכטר. סביר הודה לאחר מכן גם הוא במעשים. בא כוחם של השלושה, עו"ד עדי קידר מעמותת "חננו", אמר כי "ההודאות של שניים מהנאשמים ניתנו לאחר שהופעל עליהם לחץ בלתי סביר והתעללות. גורמי ביטחון הטעו את בתי המשפט בכך שייחסו להם עבירות ביטחוניות, ובכך מנעו מהם את הזכות הבסיסית של מפגש עם עורך דין". צפו בזירת האירוע:

השב"כ חוקר פשעי שנאה שבהם הוא מזהה מאפיינים של "פעילות אלימה וחשאית". דהיינו תא שהתארגן ופועל במחתרת כדי לפגוע בפלסטינים, בניגוד לפעילות "ספונטנית" במחאה על פינוי מסוים. בשנים 2011- 2013 השב"כ סיווג 52 אירועים כ"תג מחיר חשאי". 

מהשב"כ נמסר כי הוא "רואה בחומרה פעילות כזו, העלולה להביא לפגיעה חמורה ברכוש ובנפש. הפרשה ממחישה את פוטנציאל האיום הקיים ביהודה ושומרון וגלום בפעילותה של קבוצה מצומצמת של פעילי ימין קיצוניים, הנוקטים בשיטות אלימות ואסורות על מנת להגשים את מאווייהם האידיאולוגיים, גם במחיר של הטלת מורא על החלטות הממשלה ועל האוכלוסייה הפלסטינית".

מחוץ לבית המשפט עמדה אמונה, אשתו של לנסברג, שסיפרה כי בעלה לא דיבר איתה כבר שבועיים וחצי וטענה כי השב"כ התעלל בו בחקירה.

בנימין ריכטר, נאשם אחר בפרשה, הואשם בעבר גם בתקיפת אב פלסטיני ובתו ממניעים גזעניים. על פי כתב האישום שהוגש נגדו במאי האחרון, ריכטר ניגש לתחנת אוטובוס סמוכה להתנחלות קרני שומרון, שבה עמדו אב פלסטיני ובתו, לה אמר: "את ערבייה, תצאי מפה". בשלב הזה הכה ריכטר את האב באגרופו עד שזה נפל לארץ, ואילו את בתו דחף ואף בעט בה, תוך שהוא מקלל אותה. הוא נעצר ושוחרר למעצר בית.

ריכטר הוא בנו של יהודה ריכטר, שהיה מספר 2 ברשימה של מאיר כהנא כאשר זה התמודד לכנסת ב-1984. ריכטר האב נשפט לחמש שנים בכלא לאחר שירה לעבר אוטובוס ערבי באותה השנה ופצע כמה נוסעים.

כלי הרכב שהוצת בפרעתא, בנובמבר האחרוןצילום: עאטף אבו רוב / "בצלם"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ