אשטון מגנה את הבנייה בירושלים: "יש להימנע מצעדים כאלה בכל מחיר"

שרת החוץ של האיחוד האירופי אמרה כי היא מודאגת מאישור 558 יחידות הדיור בשכונות יהודיות מעבר לקו הירוק, וקראה לרשויות בישראל לחזור בהן מההחלטה

ברק רביד
ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ג'קי חורי

שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון פרסמה הודעת גינוי להחלטה הישראלית לבנות 558 יחידות דיור חדשות בשכונות יהודיות מעבר לקו הירוק בירושלים. "אני קוראת לרשויות בישראל לשקול מחדש ולחזור בהן מההחלטה", אמרה אשטון.

אתמול אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים כ-770 יחידות דיור חדשות ברחבי העיר, רובן הגדול בשכונות יהודיות בצפון ירושלים ובדרומה, באזורים שמעבר לקו הירוק. לפי הודעת העירייה, הנתח הגדול ביותר של היחידות שאושרו הוא בהר חומה, 386 יחידות דיור, וכן 136 יחידות דיור בנווה יעקב ו-36 יחידות דיור בפסגת זאב.

אשטון ציינה כי היא "מודאגת באופן עמוק" מהחלטת עיריית ירושלים לאשר את הבנייה בהר חומה, נווה יעקוב ופסגת זאב. "התכניות הללו מסכנות את הסיכויים של ירושלים להפוך לבירה של שתי המדינות", אמרה אשטון. "היא מסכנת גם את הרצף הטריטוריאלי בין מזרח ירושלים לבין דרום הגדה המערבית".

בנייה בהר חומה ב-2011צילום: אי–פי

אשטון הוסיפה כי צעדים חד-צדדיים מסוג זה שמנסים להכריע מראש את הסדר הקבע בירושלים מאיימים על תהליך השלום ועל פתרון שתי המדינות. "יש להימנע מצעדים כאלה בכל מחיר", אמרה.

אתמול נפגש ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, ד"ר סאיב עריקאת, עם שליח ארה"ב למזרח התיכון מרטין אינדיק, ביריחו. לא נמסרו פרטים על תוכן הדיון, אך בכירים פלסטיניים הבהירו כי הפגישה תוכננה מראש, ללא קשר להכרזה על המשך הבנייה, במסגרת מסע הדילוגים של אינדיק באזור.

פקיד פלסטיני בכיר סיפר כי בפגישה נמשכו הדיונים על פרטי הסכם המסגרת וציין שבאחת מהפגישות קיבלו הפלסטינים הבהרה מהאמריקאים שהפעימה הרביעית של שחרור האסירים תצא לפועל בשבועות הקרובים, כפי שתוכנן, בין אם יוצג או אף ייחתם הסכם מסגרת, ובין אם לא.

במנהלת המשא ומתן הפלסטיני הביעו שביעות רצות מהתגובות של כמה מדינות בעולם, בהן צרפת וכן האיחוד האירופי על ההודעה על אישור הבנייה מעבר לקו הירוק. לפי פעילים המעורים בפרטים, ברשות מצפים לנקיטת עמדה חדה יותר בנושא מצד המדינות החברות בקוורטט ובעיקר מצד רוסיה. לפי הפעילים, בפגישות שהתקיימו באחרונה הבטיחו הרוסים לפלסטינים שיהיו מעורבים יותר בתהליך השלום.

עריקאת אמר בריאיון לרשת אל ג'זירה כי בתגובה להודעה על הבנייה, הפלסטינים מצטרפים לאמנות ז'נבה, במטרה להכריז על ההתנחלויות כעל פשע מלחמה. במקביל הבטיח אתמול ראש הממשלה הפלסטיני, ד"ר ראמי אלחמדאללה, להעביר מיליוני שקלים לכפרים הפלסטינים בבקעת הירדן, כדי לסייע להם בהכשרת שטחים לחקלאות ולמרעה, בשיפור התשתיות וכן לפיצויים לחקלאים בגין פגיעה ברכושם.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ