שר החוץ הטורקי: קרובים מתמיד להסכם פיוס עם ישראל

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי ישראל הציעה לשלם פיצויים בסך 20 מיליון דולר לנפגעי המשט לעזה. גם בירושלים הביעו אופטימיות שההסכם קרוב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, אמר בריאיון לערוץ טלוויזיה במדינה כי ישראל הכי קרובות שהיו אי פעם לנרמול היחסים ביניהן. "לאחרונה היה מומנטום וגישה חדשה בשיחות על הפיצויים", אמר, "רוב המחלוקות הוסרו בשיחות שהתקיימו לאחרונה".

בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" כי למשפחות של האזרחים הטורקים שנהרגו במהלך ההשתלטות הישראלית על במאי 2010, וכן לטורקים שנפצעו באירוע. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף הסמיך את צוות המשא ומתן הישראלי להעלות את סכום הפיצויים עד ל-23 מיליון דולר אם הדבר נחוץ לסגירת העסקה.

בכירים ישראלים , כי הסכם הפיוס בין המדינות הינו "עניין של ימים". דבריו של שר החוץ הטורקי מחזקים את ההערכה שההסכם קרוב מתמיד.

שר החוץ הטורקיצילום: אי–פי

בריאיון לטלוויזיה הטורקית סירב שר החוץ הטורקי לפרט מה יהיה סכום הפיצויים שישראל תשלם לטורקיה, אולם אמר כי משפחות הקורבנות הטורקים יעודכנו ברגע שיושג הסכם. הוא הוסיף כי אחרי חתימת הסכם הפיוס, הייצוג הדיפלומטי הטורקי בישראל יהיה משמעותי כדי לעקוב ולתאם העברה של סיוע הומניטארי לעזה.

בשבוע שעבר ביקרה בישראל משלחת בכירה מטורקיה בראשות סגן שר החוץ, פרידון סינירלולו. המשלחת נפגשה עם היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, עם שליחו של ראש הממשלה יוסף צ'חנובר, ועם מנכ"ל משרד החוץ ניסים בן-שטרית. במוקד השיחות עמד סיכום גובה הפיצויים שישראל תשלם והצעדים שטורקיה תבצע בתמורה לנרמול היחסים ולביטול תביעות נגד חיילים וקצינים ישראלים שלקחו חלק בהשתלטות על המשט לעזה.

ישראל דורשת שממשלת טורקיה תתחייב במסגרת ההסכם להעביר חוק בפרלמנט שיבטל את כל התביעות נגד קציני וחיילי צה"ל בעקבות המשט לעזה ואף ימנע הגשת תביעות דומות בעתיד. בנוסף, הפקידים הישראלים הבכירים ציינו שבירושלים מעוניינים ש"נרמול" היחסים לא יבוא לידי ביטוי רק בהחזרה סמלית של השגריר הטורקי לתל-אביב והשגריר הישראלי לאנקרה.

ישראל רוצה שטורקיה תסכים לחדש את הדיאלוג המדיני בין הצדדים, את מפגשי השרים, את הביקורים ההדדיים וצעדים נוספים. כמו כן ישראל מצפה שטורקיה תתחייב שלא לפעול נגד ישראל בפורומים בינלאומיים ולא תחזור להשתלח בישראל באמצעי התקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ