ועדת שקד אישרה את קיצור שירות הגברים בצה"ל ל-32 חודשים

הוועדה לשיוון בנטל מכונסת בשעה זו לסדרת הצבעות על סעיפי חוק הגיוס. יו"ר הוועדה דרשה מנציג צה"ל להציג חלופה להארכת שירות הנשים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת שקד, הוועדה הפרלמנטרית לשוויון בנטל, אישרה הבוקר (שני) את קיצור השירות בצה"ל לגברים ל-32 חודשים. הוועדה, שמכונסת בשעה זו (שני) לסדרת הצבעות על סעיפי רפורמת הגיוס, אישרה את קיצור השירות לגברים בארבעה חודשים, וכעת דנים חבריה באישור מסלול ישיבות ההסדר.

יו"ר הוועדה, ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), פנתה בפתח הדיון לנציג צה"ל, תא"ל גדי אגמון, הודיעה לו שבוועדה לא נמצא רוב לאשר את דרישת צה"ל להארכת שירות הנשים בארבעה חודשים, וביקשה ממנו להציג עד יום רביעי חלופה להארכת שירות הנשים בצה"ל. תא"ל אגמון הבהיר כי קיצור השירות לגברים אינו יכול להתבצע ללא הארכת שירות הנשים בצה"ל. 

חבר הוועדה, ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), תקף את ההחלטה לקצר את שירות הגברים. לדבריו, "קיצור שירות הבנים בצה"ל ל-32 חודש הוא סעיף שעוד יבכו עליו. זאת החלטה לא מקצועית ולא אחראית, שתגרום למחסור חמור ותפגע במערך הלוחם בצה"ל ובמערך הטכני. ההחלטה הזאת לא נבחנה כראוי - לא בהיבטיה הכלכליים ולא בהיבטיה החברתיים - והונפה כדגל של 'שוויון בין המינים', באופן הפוגע במבצעיות צה"ל וביכולתו לעמוד במשימתו להגן כל עם ישראל ומדינת ישראל". יוגב טען כי חברי "יש עתיד" "שמים את ערך השוויון לפני ערך ההגנה והניצחון של צה"ל בהגנה על עם ומדינת ישראל".

יו"ר הוועדה שקד ונציג צה"ל בדיון תא"ל אגמון, היום בכנסתצילום: דוברות הכנסת

לדברי אחד הח"כים, "זה לא הוגן להכביד את הנטל דווקא על ציבור הנשים שכן מתגייסות. זה קשה במיוחד על רקע העובדה שבמקביל אנחנו מקבעים בחוק את הדרישה להעמיד את גיוס ישיבות ההסדר על 17 חודשים בלבד". חבר אחר בוועדה אמר אתמול כי "הארכת שירות הנשים בצה"ל רק תגביר את אי־השוויון בין החיילות המשרתות לבין בנות הזוכות לפטור מטעמי דת ותגביר את העומס על ציבור הנשים המשרתות".

כאשר גובש נוסח החוק המקורי בוועדת פרי, נכלל בו קיצור השירות הסדיר לגברים בארבעה חודשים. בצה"ל הביעו תמיכה בצעד זה, אך טענו שכדי להתגבר על הפערים שייווצרו בתחום כוח האדם בחלק מהתפקידים החיוניים לצבא, יהיה צורך בשלושה מהלכים: גיוס נרחב של גברים חרדים, הארכת השירות לנשים בארבעה חודשים והארכת שירות תלמידי ישיבות ההסדר בשמונה חודשים, כך שאורכו יהיה 24 חודשים.

בפועל, כפי שמסתמן כעת, רק גיוס החרדים יוגבר - אם ימולאו המכסות שייקבעו בחוק. הארכת שירות ישיבות ההסדר נתקלה בהתנגדות קשה של חברי סיעת הבית היהודי, שהסכימו לאחר משא ומתן ממושך להארכת שירות ההסדר בחודש בלבד, ל–17 חודשים. הנוסח שצפוי להיות מאושר היום בוועדה, ה"נדוניה" העיקרית של הבית היהודי לציבור הדתי־לאומי, קובע כי אורך שירותם של תלמידי הישיבות "לא יפחת" מתקופה זו. זאת, אף שהצבא וכמה מחברי הסיעות החילוניות בוועדה ביקשו להאריכו לשנתיים, ולמרות שנציגי אכ"א אמרו לוועדה כי אין כלל תועלת בהארכה בחודש, משום שהצבא עובד במחזורים של ארבעה חודשים. על פי הנוסח שיאושר היום, שר הביטחון יגבש את רשימת ישיבות ההסדר, בהתאם לאמות מידה שיקבע בתקנות ויתחשב גם בהמלצת איגוד ישיבות ההסדר או ועד הישיבות בארץ ישראל.

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מתח ביקורת על המסלול המקוצר לתלמידי ישיבות ההסדר וקבע כי החל משנת 2017, שבה יכנס לתוקפו חוק השוויון בנטל, יהיה צורך לבחון מחדש את אורך שירותם. במכתב ששיגר ליו"ר מרצ זהבה גלאון כתב היועץ המשפטי כי "החל מהמועד בו תחול חובת גיוס לכלל הציבורים תיווצר פגיעה ברורה בעיקרון השוויון, כתוצאה מהפער בין אורך השירות של שתי אוכלוסיות מרכזיות: 32 חודשי שירות לכלל הציבור, לרבות תלמידי ישיבה חרדים, לעומת 17 חודשי שירות פעיל לתלמידי ישיבות הלומדים ומשרתים במסלול ההסדר".

ההצבעה על הסעיף הנוגע להטלת עיצומים פליליים על חרדים שלא יתייצבו לשירות, סלע המחלוקת בין יש עתיד והבית היהודי, נדחתה לשבוע הבא בתקווה שעד אז תגובש פשרה מוסכמת בעניין. העימות המרכזי בין שתי המפלגות בסוגיה נוגע למועד שבו תחיל המדינה את חוק שירות הביטחון, הנוגע לכלל ציבור המתגייסים וכולל את הסנקציות הפליליות, גם על הציבור החרדי שלא התייצב בלשכת הגיוס. שלשום הצהיר מנהיג יש עתיד, יאיר לפיד, כי מפלגתו תפרוש מהקואליציה אם ועדת שקד לא תאשר הטלת סנקציות פליליות על חרדים שישתמטו משירות. לצד זאת אמר לפיד, שהתראיין לערוץ 2: "אנחנו מאמינים שיש לנו רוב בוועדה ובכנסת ושנגיע להסכמות עם הבית היהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ