בצה"ל טוענים: קיצור שירות הגברים יוצר מחסור של עשרת אלפים חיילים

לפי הצבא, קיצור השירות יוכל להתקיים רק בתנאי שיגויסו חרדים ויוארך שירות הנשים ובני ישיבות ההסדר. ועדת שקד לא סיפקה חלופה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ועדת שקד החליטה לקצר את שירות הגברים בצה"ל בארבעה חודשים - אך לא אישרה את הצעות צה"ל להוספת כוח אדם בשל הקיצור. בצבא טוענים כי בשל כך צפוי להיווצר מחסור של כעשרת אלפים חיילים - ועל הצבא למצוא פתרון לעניין בתוך יומיים, עד ליום רביעי הקרוב.

הוועדה הפרלמנטרית לשוויון בנטל אישרה היום את קיצור שירות הגברים בצה"ל - מ-36 חודשים ל-32 חודשים. יחד עם זאת, דחתה הוועדה את הצעת צה"ל להאריך את שירות הנשים בארבעה חודשים גם כן - מ-24 חודשים ל-28 חודשים.

עבודת המטה שהציגו אנשי אגף כוח האדם לחברי הכנסת, ואושרה על ידי הרמטכ"ל בני גנץ, ושר הביטחון משה יעלון, גרסה כי קיצור השירות לגברים יוכל להתרחש רק תחת כמה תנאים, ביניהם גיוס חרדים נרחב, הארכת שירות ישיבות ההסדר והארכת שירות הנשים בצה"ל. קצין בכיר באגף כוח האדם שהתייחס לשינוי במודל הגיוס אמר עם הצגת התוכנית בחודש מאי האחרון כי זוהי "עסקת חבילה של תוכנית שמחייבת מספר התניות לפני שנפעיל אותה למתגייסי 2015".

חיילי צה"ל בתרגיל ברמת הגולןצילום: דובר צה"ל

כרגע מסתמן כי בכל אחד מתנאי הסף למהלך שהציבו בצה"ל מתעורר קושי רב ביישום: הוועדה הפרלמנטרית החליטה שלא להאריך את שירות הנשים, ואת תקופת השירות של ישיבות ההסדר האריכו בחודש אחד בלבד - ל-17 חודשי שירות. גיוס החרדים אמנם צפוי לגדול בהדרגה, אך יגיע לכ-5,000 איש בשנה רק בשנת 2016, ואילו קיצור השירות עתיד להשפיע רק על מתגייסי יולי 2015 והלאה - כלומר בעוד כשנה וחצי.

בדיון הוועדה הפרלמנטרית בראשות ח"כ איילת שקד הציג נציג צה"ל, תא"ל גדי אגמון, נתון לפיו קיצור השירות לגברים יביא למחסור של כמעט עשרת אלפים איש. בצבא הציגו טבלה תחת הכותרת "פער לאור קיצור שירות הגברים" שכוללת את המספרים הבאים: פחות 400 אנשי קבע במערך הקצונה, פחות 250 חיילים במערך ההתראה (יחידות מודיעין שונות), פחות 1,400 בני אדם בקורסים שונים, פחות 1,500 איש במערך המנהלה, פחות 1,500 חיילים במערך הטכני, ופחות 550 לובשי מדים שמוצבים כנהגי משא כבד. הפער המשמעותי הוא כמובן במערך הלחימה: בצה"ל מנו 3,700 לוחמים שיחסרו בעת קיצור השירות. אחד הפתרונות שהציעו בצבא נגע להארכת שירות הנשים, שעתיד להשפיע על מצבת כוח האדם בצה"ל. 4,700 חיילות היו אמורות להתווסף למניין התפקידים השונים הנמצאים בחוסר, ביניהם 1,200 לוחמות. כעת, לאחר שבוועדת שקד לא אישרו את המהלך - יצטרכו בצה"ל למצוא, תוך יומיים בלבד, פתרון למחסור של 9,300 חיילים.

גורמים ביטחוניים בסביבתו של שר הביטחון יעלון הגיבו בחריפות לתוצאות הראשונות מההצבעה בוועדת שקד וטוענים. לדברי הגורמים, "מה שקרה בוועדה מנוגד להחלטות ועדת פרי. במקום לקחת את החלטות ועדת פרי כמו שהן, גררו את הסיפור במשך חודשים ארוכים ופירקו חלק ממסקנות הוועדה. זה הפך להיות כמו שוק, ככה לא מתנהלים".

עוד אמרו הגורמים כי "ברגע שלא הצביעו על החלטות ועדת פרי כמו שהן, כל העסק נגרר, מה שהוביל לכך שכל אחד ניסה למשוך לכיוון שלו עם כל מיני רעיונות וגחמות לא מציאותיים. זה לא נגמר. בסוף יש כאן מדינה לנהל וצבא שצריך להוביל באחריות ובשיקול דעת, זה לא משחק".

הגורמים הגדירו את המתרחש כעת "הורדה לטמיון של עבודת המטה שנערכה בצבא", והוסיפו כי לא ייתכן שבשל "גחמות" ו"פוליטיקה", התוכנית לא תצא לפועל כפי שתוכננה מראש. שר הביטחון יעלון הודיע כי הוא מבקש בדיקה מחדש של הנושא.

ח"כ עמר בר-לב מסר לאחר הפרסום ב"הארץ" כי "המחסור שעלול להיווצר בצה"ל הוא אך ורק בשל שחיתות פוליטית שמובילה מפלגת הבית היהודי, שראשיה מדברים גבוהה גבוהה על ערך השירות, בעוד שהפעילות שהם מובילים בכנסת פוגעת בחברה הישראלית כולה ובצה"ל בפרט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ