15 חודשי מאסר לתושב טייבה שהצטרף למורדים בסוריה

עבד אל־קאדר תלה הורשע בחדירה לסוריה והצטרפות לארגון המסונף לאל־קאעדה. הוא טען שהצטרף למורדים מתוך תפישת עולם הומניטרית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (שני) 15 חודשי מאסר בפועל ועוד שנה על תנאי, על עבד אל־קאדר תלה, תושב טייבה בן 27, שהורשע בחדירה לסוריה והצטרפות לארגון חזית א־נוסרה, המסונף לאל־קאעדה. תלה הודה במעשים המיוחסים לו במסגרת הסדר טיעון.

בגזר הדין ציינה השופטת, שירה בן שלמה, כי הצטרפות אזרחי ישראל לארגוני המורדים בסוריה טומנת בחובה סכנה של ממש, וכי הכשרתם האידיאולוגית והצבאית במדינה עלולה לשמש אותם בעתיד לצורך פעילות חבלנית עוינת נגד מטרות ישראליות, או להפצת משנה הדוגלת בכך. עוד ציינה השופטת כי אזרחים ישראלים שיצטרפו לשורות המורדים בסוריה עלולים ללקט מידע וליצור קשרים שישמשו אותם לפעילות חבלנית עוינת משותפת נגד מטרות ישראליות.

לפי כתב האישום המתוקן שהוגש נגד תלה, בין השנים 2011-2010 הוא נחשף לאידיאולוגיה סלפית קיצונית, במהלך לימודיו לתואר ברוקחות בירדן. עוד לפי האישום, קר תלה חומרים וצפה בדרשות בהן הטיפו מנהיגי אל־קאעדה לצעירים להצטרף למלחמת ג'יהאד. ביולי 2013 החליט לצאת לסוריה, במטרה לחבור לארגון. בחודש יולי האחרון הסתנן תלה מטורקיה לסוריה במסע רגלי. במדינה חבר לאנשי הארגון ונלקח, לבקשתו, לאחראי על המגויסים והמתנדבים. לפי כתב האישום, תלה שהה בחברת אנשי הארגון שלושה ימים, ובסופם החליט לעזוב בחזרה לטורקיה.

עבד אל-קדר תלהצילום: אתר בוקרא

בשיחה עם שירות המבחן שלל תלה כי הוא מחזיק בעמדות אנטי־ישראליות ותומך בארגוני טרור. לדבריו, הוא חבר אל הארגון מתוך תפישת עולם הומניטרית, לאחר שנחשף למצוקת העם הסורי. לדבריו, לאחר שהות של כמה ימים בסוריה הוא הבין כי לא יוכל להעניק עזרה כפי שחשב, ושב ארצה בעקבות הפצרות הוריו. הוא הוסיף והביע חרטה על מעשיו ואמר כי הוא מודע לכך שפעל באופן לא תקין.

לפי נתונים לא־רשמיים, כ-15 צעירים ערבים ישראלים נלחמים כיום בסוריה נגד המשטר, בעוד שכמה בודדים - בעיקר מהכפרים הדרוזים שבגולן - נלחמים לצד צבא אסד. בימים האחרונים הופץ ברשת סרטון שבו נראה מואיד זכי אגבריה מהכפר מושריפה שבוואדי ערה, שהצטרף ל"ארגון המדינה האסלאמית בעיראק סוריה". הופעתו של אגבריה, שצולם בצפון־מרכז סוריה, הפריכה שמועות מלפני כמה שבועות שלפיהן נהרג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ