כתנאי לנרמול היחסים

ארדואן דורש מישראל הצהרה בכתב שהיא מסירה את המצור מרצועת עזה

ראש ממשלת טורקיה אמר את הדברים במסיבת עיתונאים באנקרה. שלשום אמר שר החוץ דבוטולו כי המדינות קרובות מאי פעם לסיום המשבר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר הערב (שלישי) כי הוא דורש לקבל מישראל "מסמך כתוב" בנוגע להסרת המצור מרצועת עזה, כתנאי לחתימה על הסכם הפיוס ולנירמול היחסים. את הדברים אמר ארדואן במסיבת עיתונאים באנקרה עם ראש ממשלת ספרד מריאנו רחוי.

ארדואן ציין כי המשא ומתן עם ישראל התקדם, אך עדיין לא הסתיים. הוא אמר שטורקיה קיבלה התנצלות מישראל וכי נמשכים מגעים על הפיצויים למשפחות ההרוגים ולפצועים בהשתלטות על המרמרה ב-2010, אולם הסרת המצור, שהיתה אחד התנאים שהציבה טורקיה לנירמול היחסים, עדיין לא התרחשה. "לא יקרה דבר בלי הסרת המצור מעל עזה", אמר ארדואן.

שלשום אמר שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, בריאיון לערוץ טלוויזיה במדינה כי ישראל וטורקיה קרובות מאי פעם לנרמול היחסים. "לאחרונה היה מומנטום וגישה חדשה בשיחות על הפיצויים", אמר, "רוב המחלוקות הוסרו בשיחות שהתקיימו לאחרונה".

ארדואן במסיבת העיתונאים באנקרה, הערבצילום: רויטרס

בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" כי ישראל הציעה לשלם פיצויים בסך 20 מיליון דולר. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף הסמיך את צוות המשא ומתן הישראלי להעלות את סכום הפיצויים עד ל-23 מיליון דולר אם הדבר נחוץ לסגירת העסקה. בכירים ישראלים אמרו בשבוע שעבר ל"הארץ", כי הסכם הפיוס בין המדינות הינו "עניין של ימים". דבריו של שר החוץ הטורקי מחזקים הערכה זו.

לאחרונה ביקרה בישראל משלחת בכירה מטורקיה בראשות סגן שר החוץ, פרידון סינירלולו. המשלחת נפגשה עם היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, עם שליחו של ראש הממשלה יוסף צ'חנובר, ועם מנכ"ל משרד החוץ ניסים בן־שטרית. במוקד השיחות עמדו הפיצויים שתשלם ישראל והצעדים שטורקיה תבצע בתמורה. ישראל דורשת שממשלת טורקיה תתחייב במסגרת ההסכם להעביר חוק בפרלמנט שיבטל את כל התביעות נגד קציני וחיילי צה"ל בעקבות המשט לעזה ואף ימנע הגשת תביעות דומות בעתיד.

בנוסף, הפקידים הישראלים הבכירים ציינו שבירושלים מעוניינים ש"נרמול" היחסים לא יבוא לידי ביטוי רק בהחזרה סמלית של השגריר הטורקי לתל-אביב והשגריר הישראלי לאנקרה. ישראל רוצה שטורקיה תסכים לחדש את הדיאלוג המדיני בין הצדדים, את מפגשי השרים, את הביקורים ההדדיים וצעדים נוספים. כמו כן ישראל מצפה שטורקיה תתחייב שלא לפעול נגד ישראל בפורומים בינלאומיים ולא תחזור להשתלח בישראל באמצעי התקשורת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ