אושרה תוכנית להקמת ישיבה בת 9 קומות בשכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים

התוכנית אושרה למרות התנגדות גורמי מקצוע בעירייה, שקבעו שהיא לא תשרת את האוכלוסייה במקום, ולאחר שהדיון בה נדחה כנראה מחשש לתגובת ארה"ב

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים31
יאיר אטינגר

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים אישרה הבוקר (רביעי) להפקדה את התוכנית להקמת ישיבת "אור שמח" בשכונת שייח ג'ראח במזרח העיר. התוכנית להקמת המבנה, שייקרא "קמפוס גלאסמן", כוללת תשע קומות מעל הקרקע להקמת ישיבה שתכלול בית מדרש ופנימייה לתלמידי הישיבה.

בוועדה, שנוהלה על ידי המשנה ליו"ר הוועדה יוסי דייטש (יהדות התורה), הצביעו ארבעה חברים בעד, ושלושה התנגדו. מועד הדיון המקורי לאישור התוכנית היה בחודש שעבר, והוא נדחה כנראה מחשש ללחץ מדיני מצד וושינגטון ועל רקע ביקור שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. מדובר בקרקע מדינה, שהוקצתה על ידי מינהל מקרקעי ישראל לעמותת "אור שמח" לבניית הישיבה. העירייה תמכה בהקמת ישיבה בשכונה, וזאת אף שתוכנית המתאר מייעדת את המגרש למוסדות חינוך שישרתו את תושבי האזור.

שכונת שייח ג'ראח בירושליםצילום: תומר אפלבאום

פפה אללו, נציג מרצ בוועדת התכנון, שהיה אחד משלושת הנציגים שהצביעו נגד התוכנית, אמר כי "כל ההליך מראה על פחדנות לא הוגנת שלנו. בזמן שמזכיר המדינה קרי מגיע לביקור מורידים את זה מסדר היום, ואז מיד כשהוא הולך מעלים את זה? זה מעיד שמשהו לא בסדר אצלנו, וזה לא פוליטי אלא מוסרי. כאילו שקרי לא יידע שזה עלה".

אללו מציין את הפרסום ב"הארץ", לפיו המחלקה למדיניות התכנון של העירייה קבעה כי השטח אינו מתאים לישיבה ויש לייעדו למוסד תרבות וחברה שישרת את תושבי השכונה. "זה ניסיון להפוך את השכונה הפלסטינית היוקרתית לשכונה יהודית. הוא לא יצליח, אבל זה ישפיע לרעה על קונפליקטים וגם על המו"מ המדיני. אנחנו לא מכבדים את ההסכם הלא כתוב, שלפיו כל השכונות היהודיות יישארו בידי היהודים והשכונות הפלסטיניות יהיו חלק מהבירה הפלסטינית".

אביב טטרסקי מעמותת השמאל "עיר עמים" אמר כי קידום התוכנית נותן "רוח גבית למאמצים לפינוי משפחות פלסטיניות מהשכונה והשתלטות של מתנחלים על בתיהם". לדבריו, "זהו ניסיון מסוכן לקבוע עובדות בשטח לפני שמתפרסם מסמך קרי. אישור מבנה הישיבה רומס ברגל גסה את זכויותיהם הבסיסיות של תושבי השכונה לקבלת חינוך ורווחה ושם ללעג את הכרזותיה ותוכניותיה המוצהרות של עיריית ירושלים בדבר מתן שירותים שוויוניים לכל תושבי העיר ללא הבדל דת, גזע ומין".

התוכנית הוגשה לאחרונה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה על ידי "אור שמח". המבנה מתוכנן לקום במגרש ריק, שרובו בבעלות רשות מקרקעי ישראל, המצוי מאחורי תחנת הדלק בשכונה. מבנה הישיבה מתוכנן לגובה תשע קומות, בנוסף לשלוש קומות שייבנו מתחת לפני הקרקע. שטח המבנה יהיה 9,615 מטרים רבועים.

התוכנית קודמה עד עתה אף כי המחלקה למדיניות תכנון בעירייה קבעה בחוות דעתה עליה כי "הקמת ישיבה באזור זה, שמאופיין באוכלוסייה בעלת מאפיינים דתיים שונים ובסמיכות לבתי מלון ולקו הרכבת הקלה, אינו השימוש המיטבי". התוכנית היתה צפויה לעורר התנגדות מצד ארה"ב ומדינות נוספות, המסתייגות מבנייה ישראלית מעבר לקו הירוק, וכן מצד תושבי השכונה.

בשנים האחרונות הפכה שייח ג'ראח לסמל המאבק העממי הפלסטיני בעיר, בעקבות ההתנגדות המאורגנת של תושבי השכונה ופעילי שמאל לכניסתם של מתנחלים לשכונה ולפינוי משפחות פלסטיניות מבתיהן. כעשר משפחות בשכונה מנהלות היום מאבקים משפטיים נגד צווי פינוי שהוצאו להן לבקשת בעלי השטח, לרוב יורשים של תושבים יהודים מהשכונה שהתפנו ממנה ב-1948. על פי החלטת בית המשפט העליון, משפחת שמאסנה, שניהלה מאבק ארוך נגד פינוי ביתה, תיאלץ להתפנות מביתה בתוך כשנה.

אור שמח היא ישיבה ותיקה לחוזרים בתשובה, השוכנת כיום בכמה מבנים באזורים החרדיים שמעברו השני של כביש מספר 1. בעבר עמד בראשה הרב המנוח אברהם רביץ, לפני שהחל לכהן כחבר כנסת מטעם דגל התורה ויהדות התורה. הישיבה מיועדת לתלמידים ישראלים וזרים, בעיקר חוזרים בתשובה ו"מתחזקים", ובעבר למדו בה אורי זוהר והאמן איקא ישראלי.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ