ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בכירים בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו דחו היום (רביעי) את התנאי שהציב ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, לפיוס עם ישראל - מתן הצהרה בכתב לפיה הסגר על רצועת עזה יוסר. לדברי הבכירים, הסרת הסגר והתחייבות כתובה לכך "אינם באים בחשבון".

אתמול אמר ארדואן כי הוא דורש "מסמך כתוב" בנוגע להסרת המצור על הרצועה כתנאי לחתימה על הסכם פיוס עם ישראל ולנרמול היחסים אתה. לדבריו, ישנה התקדמות במשא ומתן בין שתי המדינות, אך הוא עדיין לא הסתיים. ארדואן ציין כי ישראל התנצלה בפני טורקיה על אירועי המשט לעזה ב-2010 וכי המגעים בנוגע לפיצויים למשפחות הנפגעים נמשכים, אך הוסיף כי הדרישה הטורקית להסרת המצור טרם מולאה. "בלי הסרת המצור על עזה לא יקרה כלום", הבהיר.

ארדואן במסיבת העיתונאים, אתמולצילום: רויטרס

  שלשום אמר שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו כי ישראל וטורקיה קרובות מאי פעם לנרמול היחסים. דבוטולו ציין כי ניכרו "מומנטום וגישה חדשה בשיחות על הפיצויים", והוסיף כי "רוב המחלוקות הוסרו בשיחות שהתקיימו לאחרונה".

  בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" כי ישראל הגמישה את עמדתה בסוגיית הפיצויים והציעה לשלם סכום של 20 מיליון דולר. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף הסמיך את צוות המשא ומתן הישראלי להעלות את סכום הפיצויים עד ל-23 מיליון דולר במקרה הצורך. בכירים ישראלים אמרו ל"הארץ" כי חתימת הסכם הפיוס בין המדינות היא "עניין של ימים".

  לאחרונה ביקרה בישראל משלחת בכירה מטורקיה בראשות סגן שר החוץ, פרידון סינירלולו. המשלחת נפגשה עם היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, עם שליח ראש הממשלה יוסף צ'חנובר ועם מנכ"ל משרד החוץ נסים בן שטרית. במוקד השיחות עמדו הפיצויים שתשלם ישראל והצעדים שתבצע אנקרה בתמורה. ישראל דורשת שממשלת טורקיה תתחייב להעביר בפרלמנט חוק שיבטל את כל התביעות נגד קציני וחיילי צה"ל בעקבות אירועי המשט וימנע הגשת תביעות דומות בעתיד. בנוסף, בירושלים מעוניינים שנרמול היחסים יתבטא לא רק בהחזרה סמלית של השגרירים, אלא גם בחידוש הדיאלוג המדיני בין הצדדים, מפגשי השרים והביקורים ההדדיים. עוד מצפה ישראל כי טורקיה תתחייב שלא לפעול נגד ישראל בפורומים בינלאומיים או להשתלח בה.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ