אלפים ב-E1 במחאה על הקפאת הבנייה; שר השיכון: "ארץ ישראל של עם ישראל"

תלמידי ישיבות תיכוניות ואולפנות הגיעו למעלה אדומים ויצאו לצעדה. השר כץ: "מי שמתנגד לבנייה ב-E1 מתנגד לכך שגוש מעלה אדומים יהיה חלק מישראל"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

אלפי בני אדם, בהם בני נוער רבים, צעדו הערב (חמישי) ממעלה אדומים לאזור E1 במחאה על המשא ומתן המדיני והחלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא להתחיל לבנות באזור.

האירוע אורגן בידי תנועת "נחלה" של דניאלה וייס, בתמיכת תנועות נוער נוספות. השתתפו בו בעיקר בני נוער מישיבות תיכוניות ומאולפנות של בני עקיבא ועזרא, שהגיעו באוטובוסים מרחבי הארץ והתכנסו ברחבת עיריית מעלה אדומים לנאומים ודרשות. לאחר מכן החלה הצעדה, שבסיומה התקיימה עצרת. עם רדת הערב החלו להגיע לעצרת מבוגרים ומשפחות שעשו את הדרך במעלה ההר עד למקום שממנו אפשר להשקיף על מעלה אדומים.

בצעדה השתתפו השרים אורי אריאל (הבית היהודי), יאיר שמיר וישראל כץ (הליכוד ביתנו), לצד סגני שרים וחברי כנסת. "אסור לישראל להיכנע ללחצים ולא משנה ממי", אמר אריאל, "ארץ ישראל שייכת לעם ישראל. יש החושבים כי אם הם ילכו לרצות ולהתקפל בפני העולם יהיה לנו שקט. תסתכלו על הטילים על באר שבע ואשדוד. אסור להיכנע". סגן שר החוץ זאב אלקין ציין "אנחנו פה כדי להגיד לכל העולם שהארץ שלנו ויש לנו זכות לבנות בה".

האירוע עשוי לסמן התעוררות במחנה הימין מחשש לתוצאות המשא ומתן. באופן מפתיע, אף שמארגנת האירוע וייס נתפשת כגורם שוליים במחנה הימין, היא הצליחה להיכנס לוואקום ההנהגתי ולהביא אליו אלפי אנשים, בהם גם שלושה שרים. 

העצרת ב-E1, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

שר התחבורה כץ סיפר כי כששאל מהי מטרת העצרת נענה כי "אמרו לי שזה לחזק את ההתיישבות, אז באתי בשביל לחזק". הוא הוסיף כי "צריך לבנות ב-E1, ומי שמתנגד לכך מתנגד לכך שגוש מעלה אדומים יהיה חלק ממדינת ישראל ושלא יספרו סיפורים. ארץ אחת, מדינה אחת, חזקה ומלוכדת עם יהודה שומרון וחברון".

כץ דחה את האיומים הבינלאומיים בחרם על ישראל. "פעם דיברנו כולנו על זכות אבות, לאחר מכן דיברו על ביטחון, אחרי זה בעיה דמוגרפית והיום על החרם", אמר, "אנחנו לא חוששים מחרם. נמשיך ונבנה את ההתיישבות ואת כל ארץ ישראל. נמשיך לסלול כבישים כדי לאפשר להתיישבות להתפתח בארץ הזו, זה הזמן לחזק את ההתיישבות במעשים ופחות מדיבורים".

שר החקלאות, יאיר שמיר אמר כי "באנו לכאן כדי לומר לכם: אנחנו אתכם". הוא הוסיף כי  באתי לפוליטיקה כדי להיות פה, הגעתי לשולחן ממשלת ישראל כדי להרים את היד בזמן הנכון ולומר את הדברים הנכונים ושלא יאבדו את האמונה בצדקת דרכנו. רק אמונה זו תתן לנו את הכח להשלים את החזון".

העצרת ב-E1, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

סגן שר הביטחון, דני דנון, אמר "אנחנו אומרים לראש הממשלה: הליכוד הוא לא קבלן הביצוע של ציפי לבני וזהבה גלאון. כמו שנתניהו בנה בקדנציה הראשונה בהר חומה, וגם אז האמריקאים לחצו ואיימו, והפלסטינים איימו והיום יש שם 6,000 יחידות דיור וגני ילדים -  גם כאן נבנה כאן אלפי בתים". 

בנובמבר האחרון נזף ראש הממשלה נתניהו בשר אריאל והורה לו לעצור את המכרזים שפורסמו לתכנון 24 אלף יחידות דיור חדשות בגדה המערבית. נתניהו אמר לאריאל כי הצעד שנקט אינו תורם כלל להתיישבות, אלא גורם לה נזק.

השיחה נערכה כמה שעות לאחר חשיפת "הארץ" לפיה משרד הבינוי והשיכון פרסם מכרז לשכירת אדריכל שיתכנן בניית 1,200 יחידות דיור באזור הדרומי של מתחם E1, בעלות של 2.5 מיליון שקלים. ברגע שנתניהו שמע כי המכרזים פורסמו על ידי משרד השיכון, הוא הורה לעצור אותם לאלתר. בלשכת ראש הממשלה אמרו אז כי אין שום צורך לשלם מחירים בינלאומיים על תהליך תכנוני שאין לו משמעות של ממש.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ