גל צווי ההריסה בעפרה פסח על בכיר במינהל האזרחי

מפקח המינהל בבנימין הרחיב את ביתו ב-2007 ללא היתר, אך בשונה מתושבים אחרים ביישוב הוא לא קיבל צו הריסה. המינהל: הנושא מוכר

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

בכיר ביחידת הפיקוח של המינהל האזרחי, יגאל רותם, הרחיב את ביתו עפרה לפני שבע שנים ללא היתר בנייה. למרות זאת, פקחי המינהל האזרחי, שהוציאו עשרות צווי הריסה לבתים אחרים ביישוב לאורך השנים בשל חריגות בנייה, דילגו על ביתו של רותם.

רותם הוא פקח ותיק ביחידת הפיקוח של המינהל האזרחי, ובשנים האחרונות אחראי על הפיקוח באזור בנימין. הוא מתגורר בשכונת גבעת צבי בעפרה, שכונה שנבנתה לפני 20 שנה - כולה על אדמות פרטיות של פלסטינים וללא היתר בנייה. עובדת מגוריו של רותם במקום ידועה לכל ראשי המינהל לדורותיהם, אך איש מהם לא הורה לו להחליף את מקום מגוריו - זאת, בגלל טענתו שלפני 20 שנה הדבר היה תקין.

עם זאת, חוות הדעת בנושא מאחזים בלתי מורשים שהגישה עורכת הדין טליה ששון ב-2005, נחשב לקו פרשת המים ביחסו של המינהל לעברות בנייה. ששון הגדירה במסמך ארבעה קריטריונים, שאימץ היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מני מזוז, להגדרה של עברות בנייה. על פיהם, מכיוון שבכל עפרה אין תוכנית בניין עיר, כל בנייה בשטחה נעשית ללא היתר. למרות זאת, לפני שבע שנים, כלומר שנתיים אחרי הדו"ח שהגישה ששון, רותם הרחיב משמעותית את ביתו ללא היתר. תצלום אוויר של שכונת רמת צבי מראה את הפער בין ביתו המורחב של בכיר יחידת הפיקוח לבין בתי שכניו, שלא שונו מאז הקמתם.

ביתו המורחב של יגאל רותם (בעיגול)

כך, בכל סיורי הפקחים של המינהל בעפרה, חומקת מעיניהם עברת הבנייה של רותם. יש לציין עם זאת כי כך או כך, הדבר אינו משנה: צווי ההריסה נערמים באלפים, אך בפועל המינהל האזרחי אינו אוכף אותם. כבר בשנת 2009 התחייבה המדינה להקפיד במיוחד על עברות הבנייה בעפרה, בשל מצבה המיוחד, אך עם זאת היא נמנעת מלהרוס שכונה שלמה שהחלה לבנות אגודת "אמנה" בראשותו של זאב חבר.

מיחידת תיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר בתגובה כי "הנושא מוכר. מדובר במבנה אשר נבנה לפני שנים רבות ביישוב אשר הוקם באישור הממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ