שגריר הונגריה זומן למשרד החוץ בגלל התגברות האירועים האנטישמיים במדינה

במשרד החוץ התלוננו על ניסיונות להפחית במעורבות הונגריה בשואה, ועל אישור שניתן למפלגה ניאו נאצית להשתתף בבחירות הכלליות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שגריר הונגריה בישראל, אנדור נאג', זומן היום (חמישי) למשרד החוץ בירושלים בעקבות רצף אירועים אנטישמיים בזירה הפוליטית במדינה. סגן מנכ"ל משרד החוץ לענייני אירופה, רפי שוץ, הביע באזניו של השגריר דאגה עמוקה נוכח האירועים, המעמידים בספק - לדבריו - את נכונותה של החברה ההונגרית להתמודד "באופן אמיתי ואמיץ" עם עברה.

נאג', שהוצב בישראל לפני חודשים אחדים, התבטא רק לפני כעשרה ימים בנושא בפגישה עם נשיא המדינה, שמעון פרס."היחסים בין העם היהודי בישראל ובהונגריה מלאי היסטוריה. גילויי אנטישמיות כיום על ידי מיעוט בהונגריה הם גזעניים והונגריה נלחמת בהם. תפקידי כשגריר הוא למצוא את הגשר בין המדינות ולאחד בין העמים", אמר נאג'.

במשרד החוץ מיפו שורה של אירועים שהתרחשו בחודשים האחרונים במדינה וסימנו את המגמה המתחדדת. כך, לאחרונה התקיים כנס במוזיאון "בית הטרור" על דמותו של שליט הונגריה האנטישמי, מיקלוש הורטי, במהלכו – טוענים במשרד החוץ – נעשו נסיונות לשכתוב חלקו בשיתוף הפעולה עם המשטר הנאצי, והפגיעה ביהודי הונגריה במלחמת העולם השנייה.

הפגנה נגד הצבת פסלו של מיקלוש הורטי במרכז בודפשטצילום: רויטרס

במשרד החוץ ציינו גם את הכוונה להקים אנדרטה חדשה לציון הכיבוש הגרמני של הונגריה במארס 1944, תוך התעלמות משיתוף הפעולה של הונגרים עם הגירוש וההשמדה של הקהילה היהודית שם. כמו כן, במשרד ציינו כי ראש מכון מחקר במדינה תועד מתייחס בזלזול לרציחתם של 20 אלף יהודים הונגרים בידי גרמנים ועוזריהם ההונגרים, כשתיאר את הדבר כטיפול במהגרים לא חוקיים. בנוסף, במשרד החוץ קובלים על אישור השתתפותה של המפלגה הנאו־נאצית "השחר ההונגרי" (NFP) בבחירות הקרובות לפרלמנט ההונגרי, על אף שחבריה דוגלים באידיאולוגיה אנטישמית וגזענית. השתתפות המפלגה אושרה בידי ועדת הבחירות ובית המשפט בבודפשט.

"מדובר במגמות מדאיגות של שכתוב ההיסטוריה של השואה והתפקיד אותו מילאה הונגריה תחת משטר הורטי בתקופת השואה, כמו גם מוטיבים אנטישמיים ותגובות סלחניות של אישי ממשל הונגרים כנגד התופעות האלה", אמרו במשרד החוץ.

השנה ימלאו 70 שנה לשואת יהודי הונגריה, וממשלת הונגריה הודיעה לישראל כי בכוונתה לקיים סדרת אירועים לציון המועד. "המגמה המדאיגה שצוינה לעיל עומדת בסתירה לאירועים אלה ושולחת מסר העומד אף הוא בסתירה להם”, אמרו במשרד החוץ. בירושלים הזכירו כי ישראל תמכה בזמנו בבחירתה של הונגריה לעמוד בראש "הברית הבינלאומית לשימור זיכרון השואה", החל ממארס 2015. בתפקידה כיו"ר, אמורה הונגריה להוביל את הפעילות הבינלאומית לשימור השואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ