עבאס: אין צורך לחלק את ירושלים, נכיר בזכות היהודים להתפלל בכותל

יו"ר הרשות נפגש עם צעירים ישראלים במוקטעה וטען כי אין שום סיבה להאריך את המו"מ, כל עוד לא הוגשה הצעה שיכולה להיות בסיס להסדר

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר היום (ראשון), כי מבחינת הרשות אין שום סיבה להאריך את המשא ומתן כל עוד לא הוגשה הצעה שיכולה להיות בסיס אמיתי להסדר עתידי. עבאס נפגש הבוקר במוקטעה שברמאללה עם עשרות צעירים ישראלים, רובם סטודנטים. בשיחה, פירט עבאס את ההסדר העתידי כפי שההנהגה הפלסטינית רואה אותו על בסיס החלטות האו"ם והקהילה הבינלאומית. ארגון חמאס גינה את המפגש.

עבאס הצהיר כי אינו רואה סיבה לחלוקת ירושלים מחדש. "אפשר להקים עירייה פלסטינית בירושלים המזרחית מול העירייה במערב העיר ומעליהם גוף שיפקח ויתאם בין שתי הרשויות. אין צורך בחומות ומחסומים", אמר עבאס. עם זאת, הוא הדגיש כי הפלסטינים לא יסכימו לשום מצב שבו תחולק הריבונות במסגד אל אקצא וכן כי הרשות תכיר בזכות היהודים לקיים את התפילות וחופש הפולחן בכותל. עוד ציין כי "סוגיות הליבה צריכות להיות מונחות על השולחן ואם יש רצון אמיתי בקרב ממשלת ישראל אפשר להגיע להסדר". 

במפגש, שאורגן על ידי השדולה למען פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני בראשות ח"כ חיליק בר והוועדה הפלסטינית למפגשים עם הישראלים בראשות מוחמד אלמדני, אמר הנשיא הפלסטיני כי גם כי הטענה הישראלית כאילו הפלסטינים מתכוונים להטביע את ישראל בפליטים שגויה: "אין מצב כזה. אני חוזר ליוזמה הערבית שהיא היוזמה הכי חשובה מאז 48 לפיה בסוגיית הפליטים יהיה פתרון מוסכם ובלי כפיה על אף אחד". בעניין הגבולות חזר אבו מאזן על העמדה הפלסטינית המוכרת לגבי גבולות 67' כולל ירושלים ועם חילופי שטחים מוסכמים.

יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן)צילום: אי–פי

אבו מאזן הבהיר כי כל הסכם עתידי עם ישראל יכלול גם את עזה, וכי הנהגת חמאס מסרה לו שאם ישיג הסכם על פי המתווה והעמדות הפלסטיניות שבקונסנזוס, החמאס יסכים.

אבו מאזן חזר על הסכמתו בעניין הצבת כוח בינלאומי או כוח נאט"ו בשטחים שמהם תיסוג ישראל. עוד דיבר אבו מאזן דיבר על סוגיות המים, שעלתה בשבוע שעבר לכותרות בעת ביקור נשיא הפרלמנט האירופי בכנסת, ואמר כי המתרחש בשטח הוא אפליה זועקת לשמים. לדבריו, "המתנחלים מקבלים פי 12 מים מהתושבים הפלסטינים, תגידו לי זה הצדק... לא מגיע לי להתקלח ולהשקות את הגינה? בזמנו פתרנו את הבעיה עם אולמרט במשפט אחד שחלוקת המים תהיה על פי החוק הבינלאומי".

עוד התייחס למה שהגדיר "סטריאוטיפים או שקרים ישראלים שמפיצים נגדו". לדבריו, "מאשימים אותי שאני אנטישמי ומכחיש שואה... ואני כתבתי אז וציטטתי את הקוראן, שאומר שאין שום צדק בהרג ורצח אדם באשר הוא. אני נפגש בכל נסיעה לחו"ל עם מנהיגי הקהילות היהודיות ומדבר איתם על חשיבות השלום. מי שמאשים אותי בדברים כאלה מחפש תירוץ לא להתקדם בשיחות השלום", אמר.

בפגישה עלו כמה שאלות באשר לתביעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית. "אם נתניהו רוצה הכרה כזו שיפנה לאו"ם ויקבל את ההכרה הזו... אני לא אחראי על הרכב האוכלוסיה בישראל", אמר אבו מאזן והוסיף כי ממשלת ישראל לא הציבה תביעה זו באוסלו ולא דרשה זאת מממשלת מצרים או מירדן. "זו דרישה שמשמעותה הצבת מכשול בפני השלום... שואלים אותי אם זה יהיה המכשול האחרון האם אסכים - אני אומר: מי שהציב את המכשול שיסיר אותו".

הנשיא הפלסטיני לא דיבר בהרחבה על היום שאחרי התקופה שהוקצתה למשא ומתן ואמר כי הוא "מעדיף את הפתרון המדיני, בהסכמה, ולא אוהב בתי דין. אבל אם לא תהיה לנו ברירה, אני שואל אתכם מה הייתים עושים". פנה לקהל הסטודנטים. כמו כן, הודה שבצד הפלסטיני יש הסתה אך ציין שזו נמצאת גם בצד הישראלי "מזה 13 שנה סיכמנו על ועדה משותפת ביחד עם האמריקאים אבל ישראל מתנגדת לתפעל את הועדה הזו".

לשאלה אם הוא מוכן לנוכחות יהודים בשטח המדינה הפלסטינית בדומה למיעוט ערבי בישראל אמר אבו מאזן שההשוואה מעוותת את האמת: "הפלסטינים בישראל היו שם עוד לפני קום המדינה והמתנחלים הגיעו והועברו בשנים האחרונות, הם רוצים לגזול את אדמותינו ולפגוע ברכושנו וזה לא מוסיף כבוד לישראל .. קודם כל שניתנו לי את הגבולות של המדינה הפלסטינית ואז נדון בהשלכות ופרטי הפרטים".

אבו מאזן דיבר בהרחבה על תפקיד הדור הצעיר בישראל בתור מעצב דעת הקהל במדינה: "אנחנו רוצים את השלום ומושיטים יד לשלום אל תהרגו את התקווה הזו כי אני לא יודע מה עלול לקרות אם נפספס הזדמנות זו".

באולם נכחו כ-300 סטודנטים ומרצים מכמה קמפוסים ברחבי הארץ, רוב השאלות שהפנו לעבאס עסקו בסוגיות המדינה היהודית וההסתה. אבו מאזן הבהיר כי הוא דיבר אליהם בגלוי :"מבחינתי הכל על השולחן. מדברים על ערוצים חשאיים וערוצים כאלה ואחרים - אני אומר לכם שאין דבר כזה ושאני מדבר בקול אחד וברור".

החמאס גינה את המפגש והגדירו כחלק "ממסע הנורמליזציה של הישראלים הרוצחים לשיפור תדמיתם בדעת הקהל הבינלאומית". דובר החמאס סאמי אבו זוהרי קרא להפסקת מפגשים אלה שמהווים סממן לקריסתה של הרשות הפלסטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ