איראן והמעצמות הסכימו על מתווה המשך המו"מ על הסדר הקבע

לדברי סגן שר החוץ האיראני, הצדדים הסכימו לקיים סבב שיחות נוסף באמצע חודש מארס, וכן על סדר יום להמשך הדיונים. בסוף השבוע תגיע לארץ משלחת אמריקאית שתעדכן את ירושלים על מהלך השיחות

ברק רביד
שליח "הארץ" לשיחות הגרעין בווינה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לשיחות הגרעין בווינה

איראן ונציגי המעצמות הגיעו הלילה להבנות לגבי מסגרת להמשך המו״מ על הסדר הקבע בנוגע לתכנית הגרעין, כך אמר סגן שר החוץ האיראני עבאס עראקג׳י לסוכנות הידיעות הממשלתית האיראנית אירנ״א.

עראקג׳י ציין כי הצדדים סיכמו על קיום סבב שיחות נוסף באמצע חודש מארס בווינה. עראקג׳י הוסיף שהמסגרת שסוכמה כוללת לוח זמנים להמשך השיחות וסדר יום לדיונים.

סגן שר החוץ האיראני אמר את הדברים אחרי פגישה שהתקיימה הלילה בווינה בין שר החוץ האיראני מוחמד ג׳וואד זריף לבין שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון.

זריף ואשטון בפתיחת השיחות בווינה, אתמולצילום: רויטרס

משלחת אמריקאית תגיע לירושלים במהלך סוף השבוע כדי לתדרך את נציגי ממשלת ישראל על סבב השיחות הראשון בווינה בין איראן לשש המעצמות על הסדר הקבע סביב תכנית הגרעין. השיחות יינעלו הבוקר (חמישי) במסיבת עיתונאים של אשטון וזריף.

היום השני של השיחות בווינה אתמול (יום ד') התמקד בניסיון לגבש את פרטי המסגרת להמשך המו"מ. המסגרת צפויה הייתה לכלול לוח זמנים לפגישות המשך, סדר הנושאים שיידונו, כמו העשרת האורניום או עתיד הכור באראק והקמת קבוצות עבודה של מומחים שידונו בכל אחת מהסוגיות. 

אחת הסוגיות המרכזיות שבהן היו צריכים הצדדים להכריע הייתה השאלה האם תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן תיכלל כחלק מהנושאים שיידונו במשא ומתן על הסדר הקבע. נציגי המעצמות דרשו להכליל את הסוגיה בטענה שמדובר ביישום החלטות של מועצת הביטחון של האו"ם בנושא תכנית הגרעין האיראנית. האיראנים התעקשו להחריג את נושא תוכנית הטילים מהמשא ומתן בטענה שלא מדובר בסוגיה של קשורה לנושא הגרעין.

אחרי ישיבה מורחבת בשעות הבוקר בהשתתפות המשלחת האיראנית ונציגי המעצמות - ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה - החלו התייעצויות של קבוצות מומחים ופגישות נפרדות של המשלחת האיראנית עם נציגי המשלחות השונות. בין לבין התקיימו כמה פגישות בין אשטון, שמנהלת את המשא ומתן מטעם המעצמות, לבין זריף.
גם ביום השני של השיחות שמרו נציגי המעצמות והנציגים האיראנים על דממת אלחוט. במה שנראה כמו מהלך מתואם בין הצדדים, סירבו נציגי המשלחות לספק פרטים על תכני השיחות.

עם זאת, המסרים העיקריים שנשמעו מהדיפלומטים השונים היו חיוביים. "השיחות היו מועילות ואני חושבת שהשגנו התקדמות בימים האחרונים", אמרה סגנית דוברת משרד החוץ האמריקאי, מארי הארף, שמשמשת גם כדוברת המשלחת האמריקאית למשא ומתן בווינה.

השיחות בווינה היו אמורות להימשך עד יום חמישי בערב, אולם ההסלמה בעימותים בקייב גרמה לשינוי בלוח הזמנים. אשטון, שמנהלת את המשא ומתן עם האיראנים מטעם המעצמות, הודיעה על כינוס חירום של שרי החוץ של האיחוד האירופי מחר בצהריים בבריסל כדי לדון במצב באוקראינה. לפיכך, הוחלט להאיץ את הדיונים כדי לסיימם ביום חמישי בבוקר.

אחרי סיום השיחות תגיע ראש צוות המשא ומתן של ארצות הברית, וונדי שרמן, לירושלים כדי לעדכן את עמיתיה הישראלים על מהלך השיחות בווינה. שרמן תיפגש במהלך סוף השבוע עם השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ, עם היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, עם ראש האגף האסטרטגי במשרד החוץ ג'רמי יששכרוף.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי שטייניץ קיים שיחות טלפון עם שרמן ועם ראשי צוותי המשא ומתן של צרפת ובריטניה עוד לפני פתיחת המשא ומתן בווינה, כדי לתאם עמדות ולתת את דגשיה של ישראל. שטייניץ הבהיר כי נושא תוכנית הטילים האיראנית וכל סוגיה אחרת שנכללה בהחלטות מועצת הביטחון חייבים להיות חלק מסדר היום של הדיונים על הסדר הקבע.

אחת הנקודות המרכזיות ששטייניץ הבהיר לשרמן ולעמיתיה מבריטניה וצרפת, נגעה בעתיד העשרת האורניום בשטח איראן. ישראל מתנגדת לכל המשך של העשרת אורניום על ידי איראן, בעוד שהמעצמות מוכנות לקבל העשרת אורניום מוגבלת כחלק מהסדר הקבע.

הסכם הביניים קבע שהאיראנים יורשו להמשיך בהעשרת אורניום בשטחם בצורה מוגבלת ו"לצרכים פרקטיים". שטייניץ אמר לשרמן כי על המעצמות להבהיר לאיראנים שהמונח "צרכים פרקטיים" משמעותו "העשרה מינימלית".

שטייניץ העלה בפני האמריקאים, הצרפתים והבריטים את החשש לפיו תחת התירוץ של "צרכים פרקטיים" לתכנית גרעין אזרחית, יטענו האיראנים שהם זקוקים לעשרות אלפי צנטריפוגות ויציעו בתמורה רק פיקוח מוגבר על מתקני הגרעין. כך למעשה, לפי שטייניץ, יקבלו האיראנים לגיטימציה בינלאומית לשמר את יכולות ההעשרה שלהם ואולי אף להגדיל אותן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ