יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק המסדירה הליכי "פינוי-פיצוי" למתנחלים שייבקשו לעזוב את הגדה המערבית ולעבור להתגורר בתחומי ישראל. לפי ההצעה, מתנחלים המתגוררים מעבר לתוואי גדר ההפרדה, יהיו זכאים לבית חלופי בתחום מדינת ישראל, כאשר המדינה תקבל חזקה על הבתים המתפנים ולא תעשה בהם שימוש.

מאחורי היוזמה עומד ח"כ אילן גילאון (מרצ). לדבריו יש מתנחלים שכבר הביעו עניין במימושה, אולם ההערכה היא כי סיכוייה לעבור נמוכים. "המהלך זוכה לתמיכה דווקא מעבר לקו הירוק", סיפר גילאון, "הצעת החוק קובעת פיצוי מלא לאלה שהתפכחו מתעתוע ההתנחלויות, אבל אינם יכולים לשוב לגבולות הקו הירוק מסיבות כלכליות. פינוי מרצון היום יחסוך מיליארדים בעתיד הנראה לעין. הגיעה השעה לשחרר את המתנחלים מהשטחים ואת השטחים מההתנחלויות".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "ההנחה היא שתוואי גדר ההפרדה מותיר יישובים מחוץ לגדר או בקרבה בלתי נסבלת אליה. כתוצאה מכך, החיים באותם יישובים הופכים לבלתי נסבלים מבחינת הביטחון האישי. אלה מהם שרוצים לעזוב מרצונם, אינם יכולים לעשות זאת, היות ולבית שברשותם אין כעת ערך ריאלי". לפני תשע שנים, בפברואר 2005, אישרה הכנסת את החוק ליישום תוכנית ההתנתקות, שזכה אז לכינוי "חוק פינוי־פיצוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ