הישראלים החשודים בסחר עם איראן כבר נחקרו בחשד זהה לפני כעשור

השבוע פורסם ביוון כי השניים חשודים בניסיון להעביר חלקי מטוסי קרב לאיראן. כיום הותר לפרסום כי בעבר כבר נחקרו יותר מפעם אחת

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

אביחי כהן ואלי ויינשטיין, הישראלים אשר לפי פרסום ביוון חשודים כי ניסו להעביר לאיראן חלקי חילוף למטוסי פנטום - כבר נחשדו לפני כעשור בחשדות דומים. כך הותר היום (חמישי) לפרסום.

בשנת 2002 נתפס בגרמניה משלוח של חלקי נגמ"שים מישראל, שיעדם המוצהר היה תאילנד. שלטונות גרמניה עצרו את משלוח בנמל המבורג, ושם התברר כי יעדו הסופי היה דווקא איראן. מבדיקות שערכו אז במשרד הביטחון התברר כי מי שביצעה את המשלוח בפועל הייתה חברה ישראלית בעלת רישיון ייצוא, שבראשה עמדו ויינשטיין וכהן. בעבר נחשד ויינשטין בניסיון נוסף לייצא נשק לאיראן, באמצעות הסבת חלקי חילוף לשימושים אזרחיים ובעזרת מתווכים מהמזרח הרחוק. על פי דיווח ב"הארץ" משנת 2002, נתקלה התביעה בקשיים ראייתים וכתב האישום בוטל.

בשבוע האחרון פורסם ביוון כי בדיקות שערכו הסוכנות האמריקאית לחקירת עבירות הנוגעות לביטחון המולדת (HSI) והיחידה לחקירת פשעים פיננסים וכלכליים ביוון (S.D.O.E), הן שהעלו את החשדות הנוכחיים. על פי הדיווח ביוון, בשני מקרים שונים ב-2012 וב-2013 איתרו פקידים מכולות עם חלקי החילוף למטוסים על אדמת יוון. הדיווח מציין כי המשלוח יצא מגבעת עדה־בנימינה, והיעד היה איראן. ההעברה, כך דווח, בוצעה באמצעות חברה יוונית בשם "TASSOS KARRAS SA", אולם החוקרים היווניים סבורים כי מדובר בחברת קש, שהופעלה לטענת גורמי החקירה על ידי סוחרי נשק בישראל.

כהן (שני מימין), ו-וינשטיין (שני משמאל), מובאים להארכת מעצרם, בשנת 2000צילום: מוטי קמחי

ביחידת להב 433 הבהירו כי כרגע אין בישראל עצורים הקשורים לפרשה. "הנושא מוכר", אמרו ביחידה, "ואיננו נוהגים למסור פרטים על מעורבות משטרת ישראל בתיקי חקירה המנוהלים על ידי רשויות האכיפה בחו"ל". במשרד הביטחון מסרו היום כי הם מכירים את הפרשייה הנוכחית אך אינם יכולים לפרט אודותיה. ל"הארץ" נודע כי שני סוחרי הנשק, שלהם היסטוריה ארוכה הקשורה לניסיונות סחר עם איראן, לא נעצרו.  

גם בארצות הברית שומרים על עמימות בנוגע לחשדות הנוגעים לניסיון המסחר של וינשטיין וכהן עם איראן. בתגובה לפניית "הארץ" לגוף החקירות האמריקאי העוסק בסוגיות הקשורות לביטחון פנים וסחר (HSI), סרב קצין יחסי הציבור של היחידה, ברנדון מונטגומרי להשיב על סדרת שאלות בנושא שנשלחו. מונטגומרי מסר כי ה-HSI "לא מאשר או מכחיש כל חקירה" שהוא עורך. 

ככל הידוע, זוהי הפעם השישית בה חשוד סוחר הנשק אלי כהן במעורבות בהברחות נשק לאיראן. בשנת 2004 נחשדו וינשטיין וכהן כי ניסו למכור לרפובליקה האיסלאמית, באמצעות מתווכים נוספים, רכיבים של טילי "הוק" ומערכות רדאר במטוסי "פאנטום", שנרכשו בארה"ב ונמצאו בחזקתם. הציוד הצבאי התגלה בפשיטה של המשטרה על מחסן של חברה בבעלות השניים. בחקירתו הכחיש ויינשטיין כי הציוד היה מיועד לאיראן.

ב־2013 נחשדו עשרות גופים ישראלים המייצאים נשק וטכנולוגיות צבאיות בהפרות חוק הייצוא הביטחוני. לפי נתוני האגף לייצוא הביטחוני, נרשמו 172 חשדות בשנה החולפת, לעומת 112 בשנת 2012. גם במשרד הביטחון חששו ממגמה זו, ובמכתב שנשלח ליצואנים הביטחוניים על ידי מאיר שליט, אז ראש אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני, נכתב כי במשרד "עדים לרצף אירועים בהם התבצעו הפרות, על ידי התעשיות הביטחוניות, של חוק הפיקוח על הייצוא הביטחוני".

הפיקוח הביטחוני אחר סוחרי נשק המשמשים כמתווכים בין שתי מדינות - גם כאלו הנחשבות מבחינת ישראל כ"ידידותיות" - לוקה בחסר. גורמים ביטחוניים הודו בעבר כי מדובר ב"לאקונה", וכי הפיקוח הישראלי עליהם הוא כמעט אפסי, ומתבסס על דיווח עצמי של יצואני הנשק, ועל מנגנוני הפיקוח במשינות השונות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ