מאות פלסטינים התעמתו עם צה"ל בחברון ביום השנה ה-20 לטבח במערת המכפלה

הפלסטינים דיוווחו על כ-20 פצועים משאיפת גז ומכדורי גומי, ובצה"ל מסרו כי שלושה מפגינים נעצרו. בצפון הרצועה נורו ארבעה פלסטינים שניסו לחבל בגדר

ג'קי חורי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
גילי כהן

מאות פלסטינים התעמתו היום (שישי) עם כוחות צה"ל בשכונת באב א-זאויה בחברון ובמקומות נוספים בגדה, בתהלוכות שקיימו לציון יום השנה ה-20 לטבח במערת המכפלה. הפלסטינים דיווחו על כ-20 פצועים משאיפת גז ומפגיעת כדורי גומי בחברון, ואילו מצה"ל נמסר כי חמישה פלסטינים נפצעו מכדורי גומי וכי עיתונאי פלסטיני שנפצע טופל בידי הכוחות במקום. עוד דיווחו הפלסטינים על עשרה עצורים מקרב המפגינים, ומצה"ל נמסר על שלושה עצורים שהועברו לידי המשטרה. 

העימותים בחברון החלו בתהלוכה שהתקיימה תחת הסיסמה ״יכולים באחדותנו״, שארגנו צעירים נגד ההתנחלויות והוועדה להגנה על חברון לציון יום השנה לטבח. כ-2,000 מפגינים יצאו ממרכז העיר לכיוון רחוב השוהדא הסגור והשמיעו קריאות בגנות הכיבוש והמשך סגירת הרחוב. בתהלוכה השתתפו גם מושל חברון ופעילים חברתיים ופוליטיים.

העימותים בחברון, היוםצילום: אי–פי

בחברון סיפרו כי התהלוכה היא חלק מפעילות בינלאומית הקוראת לפתיחת רחוב השוהדא לפלסטינים ומתקיימת מדי שנה לציון הטבח במערת המכפלה. את הטבח ביצע ד"ר ברוך גולדשטיין, שרצח 29 מתפללים מוסלמים ופצע יותר מ–120 בבוקר ה-25 בפברואר 1994.

ערוץ אלמיאדין דיווח כי אחד הצלמים נפגע בעימותים, ובתמונות ששידרו הערוצים הערביים נראו צעירים פלסטינים רעולי פנים ובידיהם אבנים וצמיגים בוערים. כוחות צה"ל הגיבו בירי רימוני גז והלם וכן בירי כדורי גומי. 

הפלסטינים דיווחו כי בתהלוכות נוספות שנערכו לציון יום השנה לטבח במערת המכפלה, בין היתר בטובאס, בבית לחם, ובמחנות הפליטים ג'ילזון ונעלין נפצעו עוד עשרות מפגינים משאיפת עשן או מפגיעת כדורי גומי. 

בתוך כך, בצפון רצועת עזה ירה כוח צה"ל בארבעה פלסטינים שהתקרבו לגדר, סמוך לכפר עזה. בצבא אמרו כי הם ניסו לחבל בגדר במקום. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ