ארה"ב לישראל: איראן תעשיר אורניום רק תחת פיקוח, או שלא יהיה הסכם קבע

ונדי שרמן הגיעה בסוף השבוע לירושלים ותיפגש מחר עם בכירים ישראלים. לדבריה, המעצמות ואיראן "מחוייבות ומעוניינות" להגיע להסדר קבע עד ה-20 ביולי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ונדי שרמן, תת שר החוץ של ארה"ב, אמרה הערב (מוצ"ש) בתדרוך לכתבים בירושלים כי במסגרת הסדר קבע בנושא הגרעין האיראני, תורשה טהראן להחזיק בשטחה תוכנית העשרת אורניום "'לצרכים פרקטיים', אך זו תצטרך להיות מוגבלת, צנועה, מפוקחת, מצומצמת ומרוסנת". שרמן, שעומדת בראש צוות המו"מ האמריקאי לשיחות הגרעין בין איראן לשש המעצמות, הוסיפה: "אם זה לא יהיה המצב, לא יהיה הסכם". לדבריה, גם ארה"ב, כמו ישראל, הייתה רוצה שתיפסק לחלוטין העשרת אוראניום באיראן, "אך זו ציפייה לא סבירה".

שרמן הגיעה לישראל ביום שישי הישר מווינה, לאחר שלושה ימים של שיחות עם צוות המו"מ האיראני. מחר היא תיפגש עם השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ והיועץ לביטחון לאומי יוסי כהן, ותעדכן אותם על פרטי השיחות בווינה.

שרמן אמרה בתדרוך בירושלים כי שש המעצמות ואיראן "מחוייבות ומעוניינות" להגיע להסדר קבע על תוכנית הגרעין עד ה-20 ביולי. היא הוסיפה, עם זאת, כי אם יידרש שבוע נוסף אזי הדבר אפשרי, "אך בכל מקרה, כל הארכה של השיחות צריכה לקבל את הסכמת איראן ושל כל שש המעצמות, כדי שאף אחד לא ינסה למשוך זמן".

שרמן בתדרוך העיתונאים בירושלים, הערבצילום: מתי שטרן, שגרירות ארה,ב

במה שנראה כמסר גם לבכירי ממשלת ישראל וגם לגורמים בקונגרס האמריקאי שדוחפים להחרפת הסנקציות נגד איראן, אמרה שרמן כי ארה"ב מצפה מכל גורם בעולם לא לחבל במו"מ. "איננו נכנסים לשיחות הללו עם משקפיים ורודים ואיננו יודעים עדיין אם ניתן להגיע לפתרון דיפלומטי", אמרה, "אבל זה קריטי עבור צוות המו"מ שלנו ועבור שותפינו לקבל את המרחב והזמן כדי לנסות להגיע לפתרון דיפלומטי. השיחות עם איראן יהיו קשות מאוד ואיננו יכולים להרשות לעצמנו שפעולות כאלו או אחרות שמישהו יעשה יהפכו אותן לקשות עוד יותר".

תת שר החוץ ציינה כי לארה"ב חשוב לשמוע את עמדותיה של ישראל בנושא האיראני ואף לקבל ממנה הערות ועצות. "לפעמים נסכים ולפעמים לא, אבל חשוב לנו לשמוע", אמרה שרמן, "יש רק מדד אחד להצלחה והוא שלאיראן לא תהיה היכולת להשיג נשק גרעיני. המטרה היא שתוכנית הגרעין האיראנית תהיה לצרכי שלום לחלוטין ולכן מילת המפתח היא וידוא, וידוא ועוד פעם וידוא".

עוד הוסיפה שרמן כי כל הנושאים שמדאיגים את הקהילה הבינלאומית לגבי תוכנית הגרעין האיראנית יהיו על השולחן במסגרת המו"מ על הסדר הקבע. היא נשאלה האם הדבר כולל גם את תכנית הטילים הבליסטיים של איראן והשיבה: "כל הנושאים שמדאיגים אותנו יעלו על השולחן". שרמן נשאלה גם האם החשדות לגבי היבטים צבאיים אפשריים של תוכנית הגרעין האיראנית יהיו חלק מהמו"מ, והשיבה: "סוגיית ההיבטים הצבאיים תהיה חייבת לקבל התייחסות כזו או אחרת במו"מ. ככל שאיראן תתקדם בשיחות בנושא הזה עם סבא"א יהיה יותר סיכוי להשיג הסדר קבע".

הבכירה האמריקאית ציינה כי מאז תחילת יישום הסדר הביניים אין ראיות שמצביעות על כך שאיראן לא עומדת בהתחייבויותיה. היא התייחסה לפגישה שתתקיים בעוד שבוע בוושינגטון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארה"ב ברק אובמה, ואמרה כי השניים צפויים לדון לעומק בנושא האיראני. "אנחנו לא יודעים אם ניתן להשיג הסכם, אבל חייבים לנסות לברר - כי אם לא יהיה הסכם ההשלכות יהיו קשות. אנחנו רוצים להביא הסכם טוב ואנחנו יודעים שכדי לעשות את זה צריך עבודה אינטנסיבית. אנחנו לא מתכוונים לקבל החלטות אסטרטגיות שקשורות לאנשים באזור הזה בלי להתייעץ איתם".

שרמן אף הוסיפה כי למרות שאיראן אינה דמוקרטיה, יש דעות שונות בתוך המדינה לגבי המו"מ עם המערב ולגבי תכנית הגרעין. "אנחנו עדיין צריכים לבדוק כמה רחוק הנשיא רוחאני יכול ללכת ומה הוא יכול להשיג". לגבי האפשרות של חידוש מלא של היחסים עם איראן אמרה שרמן כי "יש לנו עוד דרך ארוכה עד שנגיע ליחסים נורמליים עם איראן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ