יו"ר הרשות הפלסטינית: יוזמת קרי נכשלה עד כה בהצעות להסכם מסגרת

עבאס הביע אכזבה מאי התקדמות המשא ומתן עם ישראל המתנהל בחסות ארה"ב. בכירים ברשות: הצעות הפתרון לסוגיות הליבה אינן בסיס להסכם

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, הביע בסוף השבוע אכזבה מאי התקדמות המשא ומתן עם ישראל המתנהל בחסות ארה"ב, ואמר כי הדיפלומטיה האמריקאית נכשלה עד כה בהשגת הסכם מסגרת שיוכל לקדם את תהליך השלום. עבאס נפגש שלשום בפריז עם נשיא צרפת פרנסואה הולנד, אחרי שתי פגישות שקיים עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בימים רביעי וחמישי שעברו.

לדבריו, האמריקאים לא הצליחו לגבש רעיונות מניחים את הדעת להסכם מסגרת, אף כי נעשו מאמצים רציניים. הפסימיות הפלסטינית ביחס להסכם שיתקבל על דעתם ניכרת מאז ינואר, לאחר ביקורו האחרון של קרי באזור וביקור ד"ר סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן ברשות הפלסטינית בוושינגטון. ברשות לא נשמעו מאז דעות חיוביות על הרעיונות האמריקאיים. בכירים ברמאללה טוענים שמעל לכל, הצעות הפתרון לסוגיות הליבה אינן בסיס להסכם.

לדברי בכיר פלסטיני בפמליית עבאס בפריז, בפגישה בין קרי ועבאס בשבוע שעבר הועלו הצעות לפתרון בעיית הגבולות, הפליטים, ירושלים וההתנחלויות, אך בשלב זה אין הסכמות, ובעיקר לא בעניין ההכרה בישראל כמדינה יהודית. לפי אותו בכיר, שדיבר עם סוכנות הידיעות הצרפתית, קרי הגיש הצעות להכרה במדינה היהודית, שהפלסטינים דחו. גם בעניין ירושלים, טען הבכיר, האמריקאים מציגים עדיין נוסח שאינו מכיר בכך שהיא צריכה להיות בירה פלסטינית.

יושב ראש הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן)צילום: אי–פי

לפי אותו בכיר, בעניין ההתנחלויות והגבולות הציע קרי חילופי שטחים ותיקוני גבול ללא הגבלה, ופירוש הדבר מתן לגיטימציה לכל ההתנחלויות - דבר שהפלסטינים אינם מקבלים. הבכיר הוסיף כי בעניין סידורי הביטחון קרי לא דיבר על נוכחות צד שלישי בבקעת הירדן, כהצעת עבאס, ואימץ את טענות ישראל שפירושן נוכחות ישראלית בגבול ובנקודות המעבר, ובנקודות שיוגדרו כמוקדי התרעה.

לפי הבכיר, בעניין הפליטים לא תהיה הכרה בהחלטת 194 של האו"ם ובאחריות ישראל לבעיית הפליטים, ולא הכרה בזכות השיבה, אלא החזרת מספר מצומצם של פליטים לפי מתווים שישראל תקבע.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ