נתניהו: מודאג מהשיחות בין איראן למעצמות בווינה

הביקורת נגד השיחות הושמעה על רקע ביקורה של תת שרת החוץ האמריקאית ונדי שרמן, שהבהירה כי איראן תוכל לשמור על יכולת העשרת אורנים בשטחה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (ראשון) כי הוא "מודאג" מהמשא ומתן בין איראן לשש המעצמות שיצא לדרך בווינה בשבוע שעבר. נתניהו השמיע את הביקורת נגד שיחות הגרעין עם איראן על רקע ביקורה בישראל של ראש צוות המו"מ של ארה"ב לשיחות עם איראן, תת-שרת החוץ וונדי שרמן.

שרמן נפגשה הבוקר עם השר לענייני מודיעין יובל שטייניץ ועם היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן ועידכנה אותם על תכני השיחות בווינה. אתמול קיימה שרמן תדרוך לכתבים ישראלים שבו הדגישה כי איראן תוכל לשמור על יכולת העשרת אורניום בשטחה, אולם זו תהיה "מצומצמת, מוגבלת, מרוסנת ומפוקחת". היא הדגישה כי אם העשרת האורניום לא תהיה מוגבלת, לא יהיה הסכם בין איראן לבין שש המעצמות.

"אני רואה בדאגה את העובדה שאיראן למעשה מאמינה שהיא תממש את התכנית להיות מדינת סף גרעינית עם יכולת העשרה שלא יגעו בה ויכולת של פיתוח טילים בין יבשתיים שהיא ממשיכה לעסוק בה באין מפריע", אמר נתניהו. "השילוב של העשרה, נשק ויכולת שיגור אומר שאיראן מקבלת הכל אבל לא נותנת כמעט כלום. אסור שהסדר הקבע ינציח את המצב הזה".

נתניהו בדרך לישיבת הממשלה, הבוקרצילום: מרק ישראל סלם

נתניהו הדגיש כי "צריך לפרק את איראן מהיכולת לייצר נשק גרעיני או לשגרו. הדבר הזה טרם הושג וללא התעקשות של המעצמות גם לא יושג. אני מקווה שהמדינות יעמדו באופן איתן על הדרישות האמיתיות למנוע מאיראן להיות מדינת סף גרעינית".  

בשבוע שעבר הסתיים הסבב הראשון של המשא ומתן בין איראן למעצמות על הסדר הקבע בעניין תוכנית הגרעין. הצדדים גיבשו מסגרת להמשך השיחות וסיכמו כי הסבב הבא יתקיים בין ה-17 ל-20 במארס בווינה. "המשך המו"מ יהיה קשה, אבל היתה התחלה טובה", אמרה שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון. אשטון תגיע לטהראן ב-9-10 במארס.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר בתדרוך לכתבים מארצו כי "השיחות היו רציניות מאוד, ויותר חיוביות ממה שציפינו". לדבריו, הוא ביקש מנציגי המעצמות למתן את התבטאויותיהם הפומביות לגבי איראן, ואמר כי בחדרי הדיונים "הרטוריקה היא מכובדת". עוד אמר שר החוץ כי "בהתאם להסכם הביניים הוקצבה שנה לסיכום המו"מ על הסדר הקבע, אבל היינו רוצים לעשות זאת תוך חצי שנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ