כך נוצר הקשר בין מתנגדי אסד וצה"ל

בכיר בפיקוד הצפון סיפר כי המורדים נעזרים באיש קשר ישראלי כשהם נזקקים לסיוע הומניטארי, ומבהיר: "זה שמקבלים פצועים לא אומר ששותפים למלחמה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

קצין בכיר בפיקוד הצפון מתאר את הקשר הנרקם בין ישראל למורדים בסוריה הנזקקים לסיוע הומניטארי. בשיחה עם כתבים היום (שני) תיאר הקצין את המגעים הנרקמים בין המורדים לאיש קשר מקומי בישראל כאשר הם נזקקים לסיוע רפואי. לדברי הקצין, כאשר מתעוררים צורך לפנות פצועים או מצוקה אחרת, יוצרים המורדים קשר עם האיש והוא שמיידע את צה"ל. אותו קשר נוצר גם בעת חזרתם של הפצועים למולדתם בסוריה.

עד היום טופלו בישראל מאות פצועים סורים, הן בבתי החולים בצפון והן בבית חולים שדה שהקים צה"ל באופן ארעי במוצב בגבול סוריה־ישראל. בצבא מבקשים להבהיר כי המעורבות בטיפול בפצועי מלחמת האזרחים בגבול אינה מעידה על מעורבות של ישראל בלחימה. "זה שמקבלים פצועים, או שבג'ובתא אל־חשב (כפר באזור החיץ שנמצא בשליטת המורדים) נותנים משאית עם מטרנה או שמיכות, זה לא אומר ששותפים למלחמה", הדגיש הקצין.

פצוע סורי בבית החולים זיו בצפת, החודשצילום: גיל אליהו

לאחרונה, כפי שפורסם ביולי האחרון ב"הארץ", החליטו בצה"ל לשנות את מבנה הפעילות בגבול סוריה ולהקים אוגדה חדשה, שתהיה אמונה רק על משימות הביטחון השוטפות באזור ותקבל אחריות על הגזרה כולה - הגבולות, יישובי האזור ושטחי האש המשמשים את צה"ל. אוגדה 36, שחלשה עד אז על מרחב הגבול, הוחלפה בעוצבת הבשן בפיקודו של תא"ל אופק בוכריס. בצבא מסבירים את השינוי באופן הפעילות בגזרה ברצון לחזק את הפעילות הצבאית בגבולות לצד השינויים בגזרה הסורית. "התהליך הזה קורה למרות הקיצוצים בצבא", אומר הבכיר. "זו לא תוצאת הרה־ארגון, זה עולה לצבא יותר כסף, אבל הוחלט שזה מספיק חשוב לעשות זאת".

בהתייחס להשפעת הלחימה בסוריה אמר הקצין כי "יש השתנות במרחב הגבול שמתבצעת יום יום. אזור דרום הגולן הוא אזור ללא משילות, יש ג'יהאד עולמי שנמצא ממזרח לאזור זה ויכול מחר־מחרתיים לשים את הווקטור שלו". לדברי הבכיר, כבר כיום שולטים המורדים במרחב החיץ, בעוד צבא סוריה עושה בשבועיים האחרונים מאמץ להסיר את הכיתור מעל תל כודנה. "יש מולנו מדינה שעוברת תהליך שינוי אסטרטגי", מסכם הקצין, "אני לא יודע מה יהיה כתוב בהמשך הפרק".

בחודש דצמבר חשף שר הביטחון, משה יעלון, כי ישראל מעניקה סיוע לכפרים הסורים הנמצאים בקרבת הגבול. יעלון אמר כי ישראל העבירה לצדו השני של הגבול מים ומזון, כולל מזון לתינוקות, וכן סייעה בהיערכות לחורף. "לנוכח העובדה שהכפרים כאן נצורים ואין להם גישה לשום מקום אחר, אנחנו מסייעים מסיבה הומניטארית", הסביר שר הביטחון. העברת המזון לכפרים הסוריים נעשית במספר דרכים: הן באמצעות אונדו"ף והן עד לידי הנחת חבילות סיוע מעבר לגבול על ידי חיילי צה"ל.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ