בניגוד לצו בג"ץ: החלה בניית שכונה חדשה בהתנחלות עפרה

צו הביניים של בג"ץ קבע כי אחרי קבלת אישורי הבנייה, יש להמתין 30 יום לפני חידושה. בתנועת "אמנה" החלו בעבודות יומיים בלבד לאחר מתן האישור

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המועצה האזורית מטה בנימין הפרה בחודש שעבר צו ביניים של בג"ץ, האוסר עליה לתת היתרי בנייה לשכונה חדשה בתחומי ההתנחלות עפרה.

ב-2011 החלה תנועת ההתיישבות "אמנה", בראשותו של זאב (זמביש) חבר, בבניית שכונה חדשה הכוללת עשרות יחידות דיור על אדמות שהופקעו בתקופה הירדנית לצורך הקמת בסיס צבאי. הבנייה במקום נעשתה ללא היתרים, ועם התחלתה עתרו לבג"ץ בעלי הקרקע, פלסטינים תושבי הכפר סילואד, בבקשה להרוס את המבנים. בתגובה לעתירה טענה המדינה כי יש בכוונתה להכשיר את הבנייה רטרואקטיבית. זאת, אף שרק שנתיים לפני כן התחייבה המדינה לאכוף את החוק במקרים של עבירות בנייה בתחומי עפרה.

ביוני 2011, הוציאה השופטת מרים נאור צו ביניים האוסר על כל בנייה במתחם, עד שיעברו 30 יום ממתן היתרי בנייה במקום. בעקבות החלטתה נמחקה העתירה ב-2013. בהחלטת השופטת נאור נכתב כי "יש להתיר על כנו את צו הביניים. הצו יעמוד עד 30 יום לאחר אישורה של התוכנית המופקדת". השופטים הוסיפו וכתבו בהחלטה כי הם מפנים את תשומת לב המועצה האזורית מטה בנימין, היישוב עפרה, אמנה וההסתדרות הציונית לקיומו של הצו.

זאב (זמביש) חבר בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

בחודש ינואר האחרון אישר המינהל האזרחי סופית את תוכנית המתאר במקום, הכוללת את הלבנת יחידות הדיור של אמנה. יומיים לאחר מכן, התכנסה ועדת התכנון והבנייה של המועצה האזורית מטה בנימין והעבודות במקום חודשו מיד.

במקביל הגישו שוב בעלי הקרקעות הפלסטינים עתירה לבג"ץ באמצעות עורך דינם תאופיק ג'אברין, בטענה שלא ניתן לאשר בנייה פרטית על האדמות שלהם. לטענתם, כפי שנהוג בישראל, משבטלה מטרת ההפקעה (הקמת בסיס צבאי) הקרקע צריכה לחזור אליהם. במסגרת עתירה זו התברר כי העבודות במתחם התחדשו למרות שלא חלפו 30 יום ממתן האישור.

ביום חמישי האחרון ביקש שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן מהמדינה ומהמועצה האזורית להשיב מדוע ההיתרים שניתנו אינם סותרים את צו הביניים. אתמול (ראשון) החליט פוגלמן כי צו הביניים בתוקף והבנייה במקום אסורה.

זאב (זמביש) חבר סירב להגיב לדברים.

מהמועצה האזורית מטה בנימין נמסר: "בגוף היתרי הבניה שהונפק על ידי הועדה המקומית נכתבה הערה מפורשת שעל פיה ישנו צו שיפוטי שלא ניתן להתחיל בבניה עד שיפוג. בעת מתן השאילתא על ידי השופט פוגלמן לא עמד לפניו היתר ההבניה עצמו אלא מסמך נלווה. הנושא הוסבר בהודעה משלימה שיצאה אתמול מטעם הוועדה המקומית לבית המשפט ובה הוצג היתר הבניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ