המשטרה פרצה למתחם הר הבית בעקבות התפרעות של צעירים פלסטינים

שני שוטרים נפצעו קל ושלושה פלסטינים נעצרו. במקביל, מליאת הכנסת תדון היום בהצעת ח"כ פייגלין הקוראת ל"מימוש הריבונות הישראלית בהר הבית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כוחות משטרה פרצו הבוקר (שלישי) אל מתחם הר הבית בירושלים כדי לפזר התפרעות של כמה עשרות צעירים פלסטינים במקום. במקביל, מליאת הכנסת צפויה לקיים היום דיון בהצעה לסדר הקוראת ל"מימוש הריבונות הישראלית בהר הבית", שהגיש ח"כ משה פייגלין (הליכוד). שני שוטרים נפצעו באורח קל באירוע ומטופלים במתחם, שלושה פלסטינים נעצרו. לאחר זמן מה השתרר שקט בהר הבית והאתר נפתח שוב למבקרים. אתמול בשעות הערב אירעו עימותים אלימים נוספים בין פלסטינים לכוחות הביטחון באזור, בעקבות יידוי אבנים.

עם פתיחת שער המוגרבים למבקרים הבוקר בהר הבית, החלו צעירים פלסטינים, חלקם רעולי פנים, להבעיר זיקוקים וליידות אבנים אל עבר כוחות המשטרה במקום. השוטרים שפרצו למתחם פיזרו את הפלסטינים תוך שימוש ברימוני הלם. מקורות פלסטינים מדווחים על 12 פצועים שנפגעו מירי כדורי גומי ומרימוני הלם בזמן ההשתלטות של כוחות המשטרה. שני השוטרים שנפצעו נפגעו האחד מזיקוק והאחד מאבן.

הדיון היום במליאת הכנסת בנוגע לריבונות הישראלית בהר הבית אמור היה להתקיים בשבוע שעבר ונדחה בסופו של דבר. הוא צפוי לכלול הצבעה על נוסח החלטה שאותו מתכוון פייגלין להציע.

מהומות בהר הבית ב-2012צילום: אי–פי

אתמול ניהל פייגלין מגעים עם לשכת נתניהו בניסיון להציג נוסח שיהיה מקובל על הקואליציה, ויישקף במקביל את שאיפתו להצהרה רשמית של ישראל על ריבונותה על ההר, "להפסיק את האפליה במקום, ולאפשר לכל אדם לעלות להר מכל שער, ללא הבדל דת, גזע, מין ולאום - בהתאם לחוקי היסוד", כפי שניסח פייגלין עצמו. 

אלא שבלשכת ראש הממשלה פעלו ביממה האחרונה בניסיון למתן את הנוסח באופן דרמטי, מחשש שהצהרה שנויה במחלוקת תלהיט את הרוחות במזרח ירושלים ובעולם המוסלמי. נכון לעכשיו מסתמן כי הדיון יתקיים, אך לא תתקיים הצבעה על נוסח החלטה כלשהו בסופו. ח"כ מיכל רוזין (מרצ), אמרה הבוקר בתגובה לדיון הצפוי כי "עוד לפני שעלתה מתבררת מטרתה האמיתית של ההצעה לסדר - לא חופש דת ופולחן אלא פרובוקציה אלימה והתססה של האזור, כדי לחבל עוד בניסיונות המגומגמים גם ככה להגיע להסדר מדיני".

פייגלין מנהל מאז כניסתו לכנסת מאבק ציבורי עיקש שנועד לאפשר לציבור היהודי לעלות להר ולהתפלל בו. לדבריו, "הווקף המוסלמי הפך את האוטונומיה הדתית שקיבל - תוך עצימת עין של כל ממשלות ישראל - לריבונות מוסלמית ירדנית כמעט מוחלטת. דגלי אש"ף, חמאס, והתנועה האיסלמית מונפים בהר ללא חשש". לטענת פייגלין לא נערך שום בידוק ביטחוני למסולמים העולים להר, אך מנגד "משטרת ישראל מפשיטה עולים יהודיים עד תחתוניהם מחשש שמה יוגנב להר דגל ישראל או ספרון 'תהילים'. אנשי הווקף נצמדים לעולים היהודיים ובולשים אחר שפתותיהם שמה יעזו להתפלל".

פעם נוספת בה פרצו כוחות הביטחון למתחם הר הבית אירעה בספטמבר האחרון, אז יידו צעירים פלסטינים אבנים במתחם לכיוון שוטרים שעמדו סמוך לשער המוגרבים. השוטרים פרצו למתחם ופזרו את המפגינים בעזרת רימוני הלם. לאחר צאת השוטרים מהמקום חידשו הצעירים את השלכת האבנים והמשטרה נכנסה פעם נוספת להר. במהלך המהומות נפצעו כמה מידיי אבנים וכן שוטר אחד שטופל במקום. המשטרה עצרה אז 15 צעירים.

אירוע דומה התרחש גם יומיים לפני, בערב ראש השנה, אז יידו צעירים מוסלמים אבנים לעבר שוטרים בשער המוגרבים. בעקבות כך פרצו השוטרים להר והצעירים נמלטו לתוך המסגדים. לפני החג נעצר מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, השייח' ראאד סלאח, בחשד להסתה. סלאח נעצר בדרכו למסיבת עיתונאים בנושא הר הבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ