יעלון מגבה את המינהל האזרחי בעניין הריסת בית קייזלר: "נבנה בניגוד לחוק"

שר הביטחון הכחיש את טענות פוקדיו בליכוד מקרב המתנחלים, שלפיהן ביתו של יו"ר ועד מתיישבי השומרון היה מאוכלס ולכן הריסתו נדחתה

חיים לוינסון
חיים לוינסון

שר הביטחון, , פרסם ביום שני הודעת גיבוי נחרצת למינהל האזרחי , סמוך קידה. למרות לחצים פוליטים כבדים שהופעלו עליו, יעלון בחר לדחות את גרסת הימין ולגבות את פקחי המינהל.

ביתו של קייזלר, העומד בראש ועד מתיישבי השומרון, הוקם רחוק יחסית מגרעין היישוב ונהרס לפני שלושה שבועות. בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי לאחר ההריסה החל קמפיין נגד המינהל האזרחי, שבמרכזו הושמעו שתי טענות: האחת שהבית היה מאוכלס, ועל כן ירד בסדר העדיפויות להריסה, והשניה שמדובר בהתנכלות אישית אליו. קייזלר נתמך בפוקדים גדולים של הליכוד, כמו יוסי דגן, נתן אנגלסמן ושבח שטרן, כולם תומכים מובהקים של השר יעלון.

בשלושת השבועות האחרונים ניהל יעלון מספר שיחות עם חברי כנסת ופעילים בעניין, ושלשום פרסמה לשכתו הודעה שלפיה התנהל תחקיר רמטכ"ל בנושא. "הבית שנהרס נבנה ללא אישורים ובניגוד לחוק", כתב יעלון, "בעת הובלת חלקי הבית (שנבנה מיבילים) בחודש ספטמבר האחרון, נתקלו חיילי צה"ל ושוטרי משטרת ישראל בהתנגדות אלימה, כאשר ניסו למנוע את הצבתו. במסגרת זו נפגע רכב משטרתי וצמיגיו נוקבו. למרות האזהרות המשיך בעל הבית בהצבתו ובבנייתו. הוצא כנגדו צו הפסקת עבודה, ולאחר שגם לא הוכיח בעלות על הקרקע ולבית הממוקם מחוץ ליישוב קידה לא היתה תוכנית מאושרת - הוצא צו הריסה".

המבנה של שגיא קייזלר במאחז קידה, לאחר הריסתו בתחילת החודשצילום: מירי שמעונוביץ

עוד הוסיף יעלון כי "בעת הריסתו היה הבית מאובזר בציוד שרובו המכריע פונה טרם ההריסה, אך לא מאוכלס. לטענות כי מדובר במעשה נקמה אישי של גורמים בצה"ל ובמינהל האזרחי כנגד בעל הבית, לא נמצאה כל אחיזה במציאות. שר הביטחון מחזק את ידי האנשים העוסקים במלאכת אכיפת החוק באירוע זה ובכלל, רואה באלימות שהופגנה כלפיהם מצב בלתי נסבל המחייב טיפול מתאים ומגנה את ההשתלחות בהם תוך הפצת מידע שקרי". 

עם זאת, יעלון ציין כי היו ליקויים בצורה שבה הוצגו לו הנתונים, גם אם האופן שבו הוצגו לא השפיע על התוצאה הסופית. בהודעת שר הביטחון לא הופיע פירוט בעניין, אולם נראה שהכוונה היא לכך שתמונות המבנה שהוצגו צולמו עם הצבתו, ולא בשלב מתקדם יותר של אכלוס הבית.

המאחז קידה הוקם ב-2002 וישראל התחייבה בפני ארה"ב כי הוא יפונה. כיום הוא מונה 30 משפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ