ח"כים מהימין תקפו את שגריר ארה"ב: אונסים אותנו לעשות דברים שאיננו רוצים

לובי המתנחלים בכנסת ניצל מפגש עם דן שפירו להשתלחות בהסכם המסגרת המתגבש ובסוגיית פולארד. השגריר: הבעיה היא שיש כאן גם עם אחר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, הגיע היום (שלישי) למפגש טעון ומתוח עם חברי השדולה למען ארץ־ישראל בכנסת. 16 הח"כים, רובם חברי לובי המתנחלים והימין העמוק בקואליציה, תקפו בחריפות ובמילים קשות את מדיניות ארה"ב בנושא הפלסטיני ובעניין המרגל היהודי ג'ונתן פולארד. השגריר האמריקאי הקשיב בסבלנות והבהיר: "ארה"ב מכירה בזיקה ההיסטורית בין העם היהודי לארץ ישראל, אבל יש כאן גם עם אחר".

הפגישה, שנמשכה יותר משעה, התקיימה בעברית והוגש בה כיבוד שכלל תמרים מבקעת הירדן. בפגישה השתתפו יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין, ח"כ ראובן (רובי) ריבלין, ח"כ משה פייגלין וסגנית השר ציפי חוטובלי מהליכוד; ח"כ אורית סטרוק, ח"כ יוני שטבון, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, ח"כ זבולון כלפה, ח"כ איילת שקד וח"כ שולי מועלם מהבית היהודי; ח"כ דוד רותם וח"כ רוברט אילטוב מישראל ביתנו, ח"כ פנינה תמנו-שטה מיש עתיד; ח"כ נסים זאב וח"כ דוד אזולאי מש"ס. "הארץ" קיבל את תמליל הפגישה לפי רישום שערך אחד המשתתפים בה. חלקים מהתמליל פורסמו גם בערוץ 2.

בפגישה, השגריר שפירו ניסה להסביר מדוע דווקא עכשיו ארה"ב לוחצת לקידום תהליך השלום וסקר את פעולות ממשל אובמה למען ישראל. "אנחנו רואים בישראל שותפה מספר אחת שלנו", אמר שפירו. "זה אינטרס יסודי של ארה"ב שישראל תישאר מדינה יהודית ודמוקרטית בטוחה. זאת מחויבות מוסרית שלנו. הסיוע הצבאי לצה"ל הוא דבר שאנו גאים בו ורואים בו ביטוי למחויבות האמיתית שלנו".

השגריר האמריקאי שפירו, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

שפירו אמר לח"כים כי כל ממשלות ישראל ב-15 השנים האחרונות, כולל ממשלת נתניהו, הציבו את ההגעה להסדר קבע עם הפלסטינים כיעד. "חובתנו כבת ברית לעזור לישראל להשיג את המטרה הזו", אמר. "אני נשאל פעמים רבות למה דווקא עכשיו, ותשובתי היא שבסערה האזורית הזו יש הזדמנות להשיג יציבות".

השגריר האמריקאי הבהיר כי ארה"ב מעוניינת לשמור על האינטרסים הישראלים כמו סידורי ביטחון חזקים, הכרה במדינה יהודית והכרזה פלסטינית על סוף הסכסוך וסוף התביעות. "הסדר קבע יפתח דלתות לישראל לשותפים חדשים באזור וישמש ככלי חזק נגד קמפיין הדה לגיטימציה נגד ישראל", אמר.

שפירו סיים את דבריו בהכרזה שהוא רוצה להקשיב ומוכן "לספוג את כל האש". חברי הכנסת, שלא היו צריכים עידוד נוסף, החלו להפגיז את שפירו בביקורת חריפה נגד הממשל האמריקאי. סגנית השר ציפי חוטובלי מיהרה להבהיר לשפירו כי תוכניתו של שר החוץ ג'ון קרי מנותקת מהמציאות הפוליטית בישראל.

"כל הסכם מסגרת שידבר על קווי 1967 או יכלול פינוי יישובים או ויתור על ריבונות ביהודה שומרון וירושלים יוביל להפלת הממשלה הנוכחית", אמרה. "אין אפשרות אמיתית לגשר על הפערים בין ישראל לפלסטינים ואין רוב בליכוד להסדר שתוכנו חלוקת הארץ... כל ניסיון לכפות עלינו תכניות מדיניות בניגוד לעמדת הבוחר יהווה פגיעה בדמוקרטיה הישראלית".

דבריה של חוטובלי היו מתונים ביחס לשאר חבריה. ח"כ אורית סטרוק הבהירה לשגריר כי סידורי הביטחון שמציעה ארה"ב לא מעניינים אותה. "אנחנו כאן בגלל זכותנו על הארץ", אמרה. ח"כ דוד רותם הוסיף: "איך אפשר לסמוך עליכם? מתי עמדתם לצידנו?". ח"כ ניסן סלומיאנסקי היה חריף עוד יותר: "זה הבית שלנו... יש כאן הפעלת לחץ שלא מתאים לידידה. זו לא ידידות לאנוס אותנו לבצע דברים שאנחנו לא רוצים".

מימין: ריבלין, לוין ופייגלין בכנסת, במאי האחרוןצילום: מיכל פתאל

אבל כאן לא הסתיימו ההתקפות. ח"כ שולי מועלם האשימה את ממשל אובמה באימוץ הנרטיב הפלסטיני. "הפתרונות שלכם לא מובילים לשום מקום", אמרה. ח"כ זבולון כלפה הגיע עד כדי הטחת עלבונות. "במושגים של בית ספר, אומר לכם שלא הבנתם את החומר", ציין. "המציאות כאן שונה מאיך שאתם מבינים אותה".

המועמד לנשיאות ח"כ ריבלין נתן תצוגת תכלית של העמדות שישמיע בבית הנשיא. "לקחתי סנטור אמריקאי לסיור במגדל דוד בירושלים. בתצפית ראו את כל העיר. שאלתי אותו איפה אפשר להעביר כאן גבול? הסנטור אמר לי – 'אתם משוגעים אם אתם חושבים שזה אפשרי'. אז אני אומר לך שאנחנו לא משוגעים ולא נוותר על ירושלים".

השגריר האמריקאי הגיב להתקפות הח"כים. "אנחנו לא חולקים על הזכויות שלכם", אמר. "יש הבנה בממשל האמריקאי לקשר ההיסטורי העמוק בין עם ישראל לארץ ישראל, אבל הבעיה היא שיש גם עם אחר ויש הבנה של הציבור בישראל ששני העמים אינם יכולים לחיות יחד".

סוגיה טעונה נוספת בפגישה היתה הדרישה לשחרורו של המרגל היהודי ג'ונתן פולארד. ח"כ משה פייגלין, שקרא בפגישה להפסקת הסיוע האמריקאי לצה"ל, הטיח ביקורת קשה: "יש חוסר אמון בארה"ב והוא נובע מהפצע שנקרא יונתן פולארד. נודף מזה ריח קשה של אנטישמיות".

שפירו ניסה להתגונן בסוגיית פולארד ואמר כי מדובר בנושא רגיש ביותר בארה"ב. "נשיא אמריקאי לא יכול לפעול בניגוד לעמדת בית המשפט", אמר. ח"כ סטרוק התפרצה ותקפה אישית את שפירו. "אל תמכור לנו טיעונים לא אינטליגנטיים", אמרה. "אף אחד בישראל לא קונה את זה. נשיאים ביצעו חנינות בעבר".

למרות האווירה המתוחה והעימות שהתרחש בפגישה, ואולי דווקא בגללם, שיגרו ראשי השדולה – ח"כ לוין וח"כ סטרוק – מכתב לשפירו והודו לו על נכונותו להפגש ולשמוע את עמדותיהם בצורה ישירה.

"במסגרת ההקשבה ההדדית בפגישה, אנו משוכנעים שיכולת להבין היטב, שאנו חולקים על העקרונות אותם הצגת בפנינו כבסיס למשא ומתן המדיני, ונחושים למנוע הסכמות מסוג זה, לא רק מסיבות ביטחוניות, אלא בעיקר בשל אמונתנו בזכותנו על הארץ הזו", כתבו לוין וסטרוק לשגריר. "השדולה מצפה מארה"ב להיות ידידת אמת לישראל, בת־ברית שעמדתה ומעשיה כלפינו אינם תלויים בשום אופן בתהליך המדיני כזה או אחר, ואשר אינה מנסה להכתיב לישראל את דרכה המדינית או לכפות עליה צעדים שאינם מקובלים עליה".

שרת המשפטים ציפי לבני התייחסה בדף הפייסבוק שלה למפגש, וציינה כי "מביש היה לשמוע ההתנפלות וההאשמות שהטיחו חברי הכנסת מהבית היהודי והליכוד בשגריר ארה"ב בישראל. בקלות דעת וחוסר הבנה ואחריות הם פוגעים ביחסינו עם המעצמה שמהווה נדבך מרכזי בביטחון ישראל. על הדרך הם פגעו גם פגיעה אישית בשגריר דן שפירו ושוב פגעו באדם הלא נכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ