דיון בכנסת על חיפוש בניידים של חיילים פוצץ בשל העדרות נציג הסנגוריה הצבאית

בסנגוריה אמרו כי החיפוש של חוקרי מצ"ח, שנחשף השבוע ב"הארץ" כלל אינו חוקי. גורם ביטחוני בכיר: קיבלנו את הזימון לדיון יומיים לפני קיומו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

משרד הביטחון סירב לשלוח נציג מהסנגוריה הצבאית לדיון היום (רביעי) בוועדת הכנסת לפניות הציבור על פגיעת מצ"ח בפרטיות החיילים בעת חיפוש בטלפונים הסלולאריים שלהם - והישיבה פוצצה. את הדיון כינסה יו"ר הוועדה עדי קול (יש עתיד) בעקבות הפרסום ב"הארץ" השבוע, על התנהלות מצ"ח בעת חיפוש בטלפונים הסלולאריים של חיילים. חוקרי מצ"ח נוהגים לערוך חיפושים מעמיקים במכשירים ללא צו שופט ובהתבסס על מסמך נכונות שעליו מוחתמים החיילים בעת החקירה.

לדברי ח"כ קול, בימים שקדמו לדיון ניסו במשרד הביטחון להניא את הוועדה מלקיים דיון בנושא. במכתב ששלחה רות בר, עוזרת שר הביטחון, נכתב כי "הנושאים הקשורים לסדרי עבודת המשטרה הצבאית החוקרת הם מטבעם מסווגים שאין מקום לדון בהם בפורום זה, אלא, אם בכלל, בוועדת משנה של ועדת חוץ וביטחון". "כיצד יעלה על הדעת כי במדינה דמוקרטית, במנגנון מובהק של הפרדת רשויות, יודיע צבא ההגמה לישראל כי הוא אינו מעוניין בקיומו של דיון בוועדת כנסת. מדובר בזילות של המערכת ובשערורייה הנעשית על גבם של החיילים שפנו לוועדה. הצבא אינו מעל רשויות החוק, ואינו יכתיב את התנהלות הפירוח שלו", מסרה ח"כ קול.

אל הדיון היום נשלח נציג מחיל המשטרה הצבאית, סא"ל גיל ממון, אך בוועדה דרשו כי יישלחו גם נציגים מהפרקליטות הצבאית, וביניהם - נציג הסנגוריה הצבאית שטענו ב"הארץ" כי פעילות חוקרי מצ"ח אינה חוקית.

גורם בכיר במערכת הביטחון מסר בתגובה כי "צר לנו שחברת הכנסת עדי קול תוקפת את מערכת הביטחון מבלי להבין כלל איך הדברים מתנהלים, ובעיקר כדי לתפוס כותרת בעיתון על גבה של המערכת כי נדמה לה שמדובר באופנה, ותוך התעלמות מתקנון הכנסת. מערכת הביטחון משתפת פעולה עם כל הגורמים הפרלמנטריים הרלוונטיים והיא המערכת שפעולתה ותקציביה הם המבוקרים והמפוקחים ביותר על ידי הממשלה והכנסת. לראייה: רק בחודש ינואר התקיימו בוועדת החוץ והביטחון 15 דיונים שמטרתם פיקוח ובקרה על מערכת הביטחון, זאת בנוסף לקרוב למאה דיונים נוספים, בוועדות בכנסת ובוועדות ממשלתיות בהם השתתפו אנשי משרד הביטחון וצה"ל. לכן הטענה כאילו אנחנו מכתיבים משהו לכנסת היא מופרכת וילדותית. אבל אי אפשר גם להתנהל כמו בשכונה ולפעול מתוך גחמה ילדותית".

הגורם הביטחוני הסביר כי הפנייה בנושא המדובר הגיעה רק שלשום בבוקר, עם זימון לדיון בלוח זמנים של פחות מיומיים. "לצערנו לא ניתן להיערך לדיון שכזה בטווח הזמנים הנדרש, על אחת כמה וכמה שחברת הכנסת קול דרשה מאיתנו הצגת נתונים מפורטת המצריכה זמן על מנת לאסוף, לעבד ולנתח אותם. בדרישתה זו התעלמה חברת הכנסת קול באופן בוטה מתקנון הכנסת, שמעניק שבוע התראה בזימון לוועדה אלא אם כן מדובר במצב בלתי נסבל. מאחר ומדובר בחומר שחלקו רגיש, מסווג ועשוי לחשוף שיטות חקירה, הסברנו כי לטעמנו ועדת המשנה לכוח אדם של ועדת החוץ והביטחון היא המקום המתאים לדון בסוגייה, שם גם נוכל לחשוף באופן מלא את כל הנתונים ולענות על כל שאלה שתישאל. לאחר שח"כ קול דחתה את הצעתנו, שלחנו הבוקר נציג צה"ל בדמות קצין בכיר במצ"ח בדרגת סא"ל לדיון, אך גם לאחר מכן בחרה ח"כ קול להמשיך ולתקוף את מערכת הביטחון. לא ראוי שנשמש קישוט בהצגה התקשורתית של ח"כ קול, רק בשל ההיסטריה להרוויח כותרת בעיתון באמצעות התקפה פופוליסטית כלפי מערכת הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ