גילי כהן
גילי כהן

מערכת הביטחון השלימה סדרת ניסויים במערכת "מגן רקיע", העתידה להגן על מטוסים אזרחיים מפני טילי כתף. במשרד הביטחון פרסמו היום (רביעי) את תוצאות הניסוי שהסתיימו השבוע בדרום הארץ, שהתבצעו יחד עם המינהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) של משרד הביטחון, רשות התעופה האזרחית (רת"א) במשרד התחבורה, והקבלן הראשי של הפרויקט - חברת אלביט מערכות.

המשרד מסר כי "המערכת נחשבת למקדמת מסוגה בעולם ומתוכננת להגן על המטוס באופן אוטומטי" וכי "היא משלבת טכנולוגיות גילוי ושיבוש מתקדמות ועומדת בתקנים המחמירים של התעופה האזרחית".

ראש המחקר והפיתוח במפא"ת, תא"ל איתן אשל, אמר היום בשיחה עם עיתונאים כי המערכת נחשבת למצילת חיים וכי היא יעילה כנגד מגוון איומים. מערכת הלייזר תותקן בכל המטוסים האזרחיים הישראליים, וחוזים בעניין כבר נחתמו עם אל על ועם חברות התעופה האזרחיות הישראליות. "נעשתה כאן סדרת ניסויים והשבוע האחרון היה המורכב ביותר והמשמעותי ביותר כדי לבדוק את כל המערכות", אמר, "זוהי מערכת שתותקן על כל המטוסים, שינחתו בכל שדות התעופה בעולם ולכן נדרשנו לסטנדרט בטיחות גבוה".

מערכת "מגן רקיע"צילום: משרד הביטחון וחברת אלביט מערכות

נשיא אלביט, בצלאל מכליס (בוצי), הגדיר את המערכת כ"הישג טכנולוגי ומבצעי פורץ דרך". תחילת פיתוח המערכת החלה לאחר ירי שני טילי sa-7 לעבר טיסת ארקיע במומבסה בנובמבר 2002. תא"ל אשל התייחס לפרק הזמן שעבר מאז תחילת הפרויקט ואמר כי "תהליך בחירת הטכנולוגיה לקח הרבה זמן, כולל עלויות לא קטנות. היה נדרש לקבל החלטות לא פשוטות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ