אובמה ילחץ על נתניהו לקבל את הסכם המסגרת האמריקאי

בכירים בבית הלבן אמרו ל"ניו-יורק טיימס" שנשיא ארה"ב סבור שעכשיו הזמן עבורו להתערב במהלך שמוביל קרי. הדד-ליין של אובמה: סוף אפריל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארה"ב ברק אובמה מתכוון לנצל את פגישתו בבית הלבן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ביום שני הבא כדי ללחוץ עליו לקבל את מסמך המסגרת שגיבש שר החוץ ג'ון קרי ושיהווה בסיס להמשך המו"מ על הסדר הקבע.

בכירים בבית הלבן אמרו לעיתון "ניו-יורק טיימס" כי אובמה סבור שעכשיו הוא הזמן עבורו להתערב באופן אישי במהלך שמוביל קרי. אובמה יפגוש בהמשך החודש בבית הלבן גם עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס.

יועציו של אובמה אמרו לעיתון כי המטרה היא להגיע עד סוף אפריל, המועד שנקבע לסיום תשעת החודשים של המו"מ בין ישראל לפלסטינים, למסמך מסגרת שיגדיר עקרונות לפתרון סוגיות הליבה השונות. המסמך יהווה בסיס להארכת המו"מ בין ישראל לפלסטינים עד סוף 2014.

אובמה אתמול במיניסוטהצילום: אי–פי

זו תהיה הפעם הראשונה שבה אובמה מתערב באופן אישי בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים מאז תחילת הקדנציה השנייה שלו. בשנה האחרונה היה הטיפול בנושא נתון באופן כמעט בלעדי בידיו של שר החוץ ג'ון קרי.

הבכירים האמריקאים אמרו ל"ניו-יורק טיימס" כי אובמה מעולם לא איבד עניין בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני והדגישו כי ביקורו בישראל במרץ 2013 ונאומו בירושלים הראו זאת. בבית הלבן מאמינים כי בעיתוי הנוכחי יש טעם למעורבות אישית יותר של הנשיא כיוון שכעת, לפני נקודת ההכרעה, הוא יכול להשפיע בצורה הרבה ביותר.

"הנשיא לא ירצה להסתכן בכך שאי מעורבות שלו היא זו שעשתה את ההבדל בין הצלחה לכישלון בתהליך השלום", אמר בכיר בממשל האמריקאי.

בכירים בבית הלבן ציינו כי מסמך המסגרת יעסוק בכל סוגיות הליבה של הסדר הקבע הישראלי-פלסטיני. נתניהו ועבאס יוכלו להציג הסתייגויות לחלקים במסמך, כל עוד הסתייגויות אלה לא יעקרו את המסמך מתוכן ולא יסתרו לחלוטין את תכניו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ