היום תסתיים חלוקת ערכות המגן לאזרחים

הפסקת החלוקה נעשית בהתאם להחלטת הקבינט המדיני־ביטחוני, ולאור ההערכה כי רמת האיום הכימי על ישראל פחתה משמעותית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

דואר ישראל ופיקוד העורף הודיעו כי פרויקט חלוקת ערכות המגן לאזרחים יסתיים היום (חמישי), וזאת בהתאם להנחיית משרד הביטחון. רוב תחנות החלוקה כבר נסגרו, והתחנות היחידות שיפעלו היום הן בחיפה ובפתח תקוה. בחברת דואר ישראל, האחראית על חלוקת הערכות, ציינו כי עד היום חולקו ערכות לכ-63% מאזרחי המדינה.

בחודש שעבר החליט הקבינט המדיני־ביטחוני על הפסקת חלוקת ערכות המגן לאזרחים, בעקבות הערכת גורמי ביטחון כי חלה ירידה משמעותית ברמת האיום הכימי על ישראל. ייצור ערכות המגן במפעלים הישראליים אמנם יימשך, אך אלו ייועדו לכוחות החילוץ וההצלה. בסוף השנה צפויה להתקבל החלטה סופית בעניין, בהתאם להערכת מצב שתבחן גם את תהליך פירוקה של סוריה מנשקה הכימי.

חלוקת ערכות מגן בתל אביב, באוגוסט האחרוןצילום: מוטי מילרוד

שר הביטחון, משה יעלון, ציין לפני כחודש כי "יש ירידה דרמטית באיום השימוש בנשק כימי מול ישראל, והיא זו שאפשרה לנו לקבל את ההחלטה". בפיקוד העורף, עם זאת, סברו כי את ההכרעה בנושא יש לקבל רק לאחר השלמת פירוק סוריה מנשק כימי. לעמדה זו הצטרף גם ח"כ נחמן שי, שטוען כי "נכון לרגע זה הן לסוריה והן לשכנותינו יש יכולות לשימוש בנשק כימי או ביולוגי, והחלטת ממשלת ישראל להתפרק מיכולותיה ההגנתיות הינה מוזרה ובלתי מתקבלת על הדעת".

חלוקת ערכות המגן פועלת מ-2010 במתכונתה הנוכחית, לאזרחים שיכולים להגיע עצמאית לתחנות החלוקה, או באמצעות להזמין לבתיהם. לפי פיקוד העורף, עלות אחזקת משק ערכות המגן נאמדת בכ-300 מיליון שקל בשנה, עבור שמירת תקינות הערכות, שתוקפן פג מדי 25 שנה, וכן עבור החלפת ערכות לילדים ובני נוער.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ