העליון הורה להרוס מבנה שהוקם במאחז חוות הגלעד ללא היתר

המבנה הוקם על חלקה שכבר נדונה בבג"ץ, שבעקבותיה הרסו תושבי המאחז 4 מבנים בעצמם. המדינה טענה שהמבנה חדש ולכן לא כלול בעתירה הקודמת

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, הורה אתמול (רביעי) למדינה להרוס בתוך שבועיים מבנה שהוקם במאחז ללא היתר בנייה. מדובר במבנה שהוקם על חלקה שבעניינה הוגשה עתירה לבג"ץ ב-2012. עזת צואן מהכפר אמאתין וארגון "יש דין" עתרו לבג"ץ באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה בבקשה להרוס ארבעה בתים שנבנו על אדמותיו של צואן, שניים מהם על שטח B. בעתירה הוצא צו על תנאי, ובסופו של דבר הוחלט בחוות גלעד לפנות לבדם את המבנים, לאחר עם שר הביטחון, ן: הם יתפנו מרצון ובתמורה יקדם יעלון את הכשרת המאחז.

לאחר ההריסה העצמית ביוני 2013, שוב הוקם מבנה בחלקה, ובית המשפט העליון נדרש לנושא. המדינה, באמצעות עו"ד נחי בן אור, הציגה עמדה מפתיעה שעל פיה מכיוון שמדובר בבית חדש, הוא לא חלק מהעתירה הישנה ויש צורך להגיש עתירה חדשה.

במהלך הדיון מתחו השופטים ביקורת על הפרת צווי הביניים שניתנו בעתירה הראשונה והמשנה לנשיא, השופטת מרים נאור, אף כינתה זאת "עזות מצח". גרוניס נזף במדינה, הקריא שוב את הצו שניתן בעתירה הקודמת והדגיש כי הוא תקף לכל מבנה בחלקה, חדש או ישן.

המאחז חוות גלעד, לפני כשנתייםצילום: מוטי מילרוד

גרוניס הורה למדינה להרוס את המבנה, בפינוי עצמי או בכוח, עד ה-10 במארס ולעדכן את בית המשפט על כך. אם המדינה לא תהרוס את המבנה, ייצא צו המורה לה לעשות כן.

כמו כן, בתגובת המדינה, שהוגשה לבית המשפט יומיים לפני הדיון, עדכנה המדינה כי בעקבות פניית עורכי הדין של העותר ליועמ"ש מחוז ש"י במשטרת ישראל ואל פרקליטות המדינה, בנוגע להחלטת המשטרה שלא להמשיך לחקור את העניין במישור הפלילי, הוחלט על פתיחה מחודשת של החקירה. המדינה עדכנה כי נבדקו מחדש תלונות העותר ונפתחה שוב חקירת הגורמים המעורבים בהפרות צווי הביניים, ושבזמן הקרוב יזומנו החשודים לחקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ