1 מתוך 7 לוחמים חרדים מאבד את הקשר עם משפחתו

שיעור החיילים הבודדים בגדוד הנח"ל החרדי גבוה פי 5 משיעורם בגדודים אחרים בחטיבה; 75% מחייליו נזקקים לסיוע כלכלי, לעומת 25% מכלל חיילי צה"ל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

כל לוחם חרדי שביעי איבד את הקשר עם משפחתו - כך עולה מנתונים פנימיים של צה"ל. מהנתונים שמפורסמים בגיליון האחרון של עיתון "במחנה", עולה כי כ-15% מכלל הלוחמים בגדוד הנח"ל החרדי "נצח יהודה" נחשבים כחיילים בודדים ומכונים בצבא "חסרי עורף משפחתי" - כלומר כאלו שאינם בקשר עם משפחתם, על אף שזו חיה בארץ.

לפי הנתונים הפנימיים בחטיבת כפיר, זהו נתון הגבוה פי חמישה בהשוואה ליתר הגדודים הלוחמים בחטיבה. מפקד גדוד "נצח יהודה", סא"ל תלם חזן, הסביר את התופעה ואמר כי "כמות הסיוע בת"ש אצלנו גדולה מאוד, ומגיעה לרמה של חטיבה ולא של גדוד". מלבד אותם חיילים שמשפחתם אינם בקשר עמם, מציין הקצין כי בגדוד ישנם גם מספר בודד של חרדים שעלו ארצה כדי להתגייס לצה"ל, בין היתר משיקגו ומצרפת.

הנתונים שמפורסמים בגיליון האחרון של "במחנה" יכולים לשפוך אור על אופן שילובם העתידי של המתגייסים החרדים בשורות הצבא, בעקבות רפורמת הגיוס. שלושה מתוך ארבעה חיילים בגדוד נזקק כעת לסיוע ולהקלות בתנאי השירות - אם מנסיבות כלכליות, אם בשל הניתוק ממשפחתם, ואם בשל העברת תשלומי משפחה.

צילום: טלי מאייר

נתון זה אף הוא גבוה באופן מובהק מיתר הצבא - לפי הנתונים שפורסמו, בכלל היחידות שיעור החיילים שנזקקים לסיוע כספי מהצבא עומד על 25%. בצה"ל מעידים כי בשנים האחרונות הם תומכים כספית ביותר ויותר חיילים - אם כאלו שמוגדרים באופן רשמי כחיילים שנזקקים לסיוע פיננסי, ואם באמצעות תלושים ותווי קנייה שונים, המועברים לחיילים שנקלעים לבעיה כלכלית.

בשבוע שעבר אישרה ועדת שקד את אחד הסעיפים המרכזיים ברפורמת הגיוס החדשה, המטיל סנקציות פליליות על צעירים חרדים שיסרבו להתגייס לצה"ל. שר האוצר ויו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הכריז בעקבות ההחלטה כי תוקן עוול היסטורי, אך רבים מתחו ביקורת על החוק. זאת מפני שחובת הגיוס תחול על המועמדים לשירות רק החל מאמצע 2017. בנוסף, יעדי הגיוס ייקבעו מתוך מכסת החרדים עד גיל 24, ומועמדים יוכלו לדחות את שירותם בכל שנה מחדש עד הגיעם לגיל זה. בנוסף ניסו יו"ר הוועדה, איילת שקד (הבית היהודי), והליכוד לקדם סעיף שיאפשר לממשלה להסתפק במספר המתגייסים החרדים, גם אם לא יגיע למכסה השנתית. ואולם היוזמה נכשלה בעקבות לחץ של יש עתיד והעבודה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ