אמנסטי מאשים את ישראל בפשעי מלחמה בגדה

הדו"ח "אצבע קלה על ההדק" מאשים את כוחות הביטחון בהרג עשרות פלסטינים, שלא איימו ישירות על חיי החיילים. צה"ל: חוסר הבנה מוחלט של האתגרים

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל קבע כי חיילי צה"ל הרגו בשלוש השנים האחרונות עשרות אזרחים פלסטינים בגדה, לרבות ילדים, למרות שלא סיכנו את חיי החיילים. בדו"ח, שפירסם היום (חמישי) אמנסטי, הוא מאשים את הצבא בזלזול בחיי אדם. בצה"ל ובמשרד החוץ דוחים בתוקף את ממצאי הדו"ח, וטוענים כי הוא מפחית בערכם של השלכות אבנים, בקבוקי תבערה ואף ירי.

הדו"ח, שפורסם תחת הכותרת "אצבע קלה על ההדק: שימוש בכוח מופרז בגדה המערבית על ידי ישראל", עוסק בשלוש השנים האחרונות, מאז ינואר 2011. לפי הדו"ח, בכל המקרים שנבדקו על ידי אמנסטי אינטרנשיונל, הפלסטינים שנהרגו על ידי חיילים ישראלים לא היוו איום ישיר ומיידי לחייהם. לדברי אמנסטי, בחלק מהמקרים יש ראיות לכך שהם היו קורבנות של הרג מכוון, שמגיע עד כדי פשעי מלחמה, נטען בדו"ח.

בצה"ל ובמשרד החוץ מייחסים לאמנסטי אינטרנשיונל חוסר הבנה מוחלט של האתגרים המבצעיים העומדים לפני צה"ל. לפי צה"ל, ב–2013 היתה עלייה חדה בתקריות השלכת אבנים, פעילות שמסכנת חיי אזרחים ואנשי צבא. גם משרד החוץ תוקף בחריפות את הדו"ח בטענה שהוא מונע משיקולים פוליטיים, ומבוסס על טענות שלא ניתן לאמתן, המוצגות כעובדות.

פלסטינים נושאים צעיר שנפצע בעימותים עם כוחות הביטחון בביר זית, היום

באמנסטי טוענים כי השיגו ראיות המצביעות על דפוס מדאיג של הרג לא־חוקי ופציעות בלתי־מוצדקות של אזרחים פלסטינים על ידי כוחות ישראלים בגדה המערבית. "התדירות והעקביות של השימוש בכוח שרירותי ופוגעני נגד מפגינים לא אלימים על ידי חיילים ושוטרים ישראלים – והחסינות מעונש המוקנית למבצעים – מצביעות על כך שהתנהלות זו מתבצעת כעניין של מדיניות", אמר פיליפ לותר, מנהל מחלקת המזרח התיכון וצפון אפריקה בארגון.

דו"ח אמנסטי תיעד בשנה שעברה הרג של 22 אזרחים פלסטינים בגדה המערבית, שלפחות 14 מהם היו בהקשר של הפגנות. רובם ההרוגים היו צעירים בני 25 ומטה. לפחות ארבעה מהקורבנות היו ילדים. על פי נתוני האו"ם, 45 פלסטינים נהרגו בשלוש השנים האחרונות על ידי כוחות ישראלים בגדה. לפחות 261 פלסטינים, בהם 67 ילדים, נפצעו קשה מאש חיה שנורתה על ידי כוחות צה"ל או מג"ב.

באמנסטי אינטרנשיונל מותחים ביקורת גם על חקירת האירועים בישראל ומציינים כי בחלוף יותר משנה, טרם נחשפו ממצאי חקירות של הרשויות הישראליות בכמה מקרי הרג הנחשדים כלא־חוקיים. מחברי הדו"ח קוראים להפעיל לחץ בינלאומי על ישראל כדי לשנות את מדיניותה בגדה.

בצה"ל טוענים כי יידוי אבנים והפגנות אלימות הן רק חלק מהאתגרים המבצעיים שהוא ניצב לפניהם ומציינים כי בשנת 2013 היו 66 מעשי טרור שכללו ירי, הנחת מטענים, תקיפות עם נשק קר, וחטיפתו ורציחתו של חייל.

במשרד החוץ תוקפים את הדו"ח ומדגישים כי יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה, ואפילו ירי אש חיה על חיילים מוגדרים בו "איום קטן" על חייהם. לכן כל שימוש בכוח על ידי צה"ל נגד פעולות אלה נחשב "הרג מכוון", או אפילו פשע מלחמה. לפי משרד החוץ, ההתמקדות האובססיבית של אמנסטי בישראל, מצביעה על סדר יום פוליטי מטריד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ