לבנון: "ישראל התייחסה ברצינות לאיומי חיזבאללה לנקום על התקיפה"

ממשלת לבנון החדשה, המורכבת מגופים בעלי השקפות מנוגדות, טרם סיכמה את קווי היסוד שלה וכעת מנסה חיזבאללה לחזק את כוחו בתוכה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מקורות ביטחונים לבנונים דיווחו הבוקר (שישי) לעיתון א־נהאר כי "ישראל התייחסה ברצינות רבה לאיומים של חיזבאללה" ולאפשרות שהארגון יגיב לתקיפה נגד מטרותיו שיוחסה לישראל. על פי הדיווח בעיתון, בנוסף להכרזה על כוננות בגבול הצפון, העבירה ישראל מסר באמצעות מפקדת יוניפי״ל לממשלת לבנון ולצבא לבנון לפיה כל שטח המדינה יהיה תחת אש אם החיזבאללה יוציא את איומיו לפועל. 

במקביל, הגישה ממשלת לבנון תלונה למזכ״ל האו״ם ולנשיא התורן של מועצת הביטחון נגד ישראל בטענה להפרת ריבונות ולפגיעה בהחלטה 1701 שהתקבלה אחרי מלחמת לבנון השנייה. 

בממשלת לבנון החדשה, המורכבת מגופים בעלי השקפות מנוגדות, טרם סיכמו את קווי היסוד  וכעת מנסה חיזבאללה לנצל את התקיפה שיוחסה לישראל כדי לחזק את כוחו בממשלה. 

רק ביום רביעי האחרון הודה ארגון חיזבאללה בכך שמטרות שלו הותקפו, לאחר שדבק בהכחשות במשך יומיים. בארגון איימו כי בכוונתם להגיב לתקיפה.מחשש לתגובת חיזבאללה מורגשת דריכות בצפון. חקלאים הונחו להתרחק מגבול לבנון מחשש לצליפה, וכיתות כוננות הונחו לשמור על דריכות. בהודעה שפרסם הארגון נאמר כי מטוסים ישראלים תקפו מתחם של הארגון באזור גבול סוריה, סמוך לאזור ג'נתא שבבקעת הלבנון. לפי ההודעה, התקיפה לא גרמה לנפגעים אך נגרם נזק למקום. בארגון שללו את הדיווחים השונים על נפגעים וכן על יעדי התקיפה.

חיילי צה"ל בגבול לבנון, השבוע לאחר התקיפהצילום: רויטרס

"כל מה שפורסם בכלי התקשורת על פגיעה במתחמים הגנתיים או טילים או הרוגים, אין לו שום בסיס", צוין. בהודעה נמסר עוד כי מדובר בתוקפנות בוטה כלפי כל לבנון ולא רק לחיזבאללה, וכי הדבר לא יישאר ללא תגובה מצד הארגון, שיבחר לעצמו את הזמן המקום והדרך להגיב."

ההערכה המתגבשת בישראל היא כי חיזבאללה עלול לנסות ולפגוע בבכירים ישראלים, בתגובה על הפעילות הצבאית המיוחסת לישראל ונראה כי מערכת הביטחון נערכת לכך בהתאם.

מאז הדיווח על התקיפה ביום שני האחרון בלבנון, היו דיווחים סותרים על נפגעים בתקיפה, כמו גם על עצם התקיפה עצמה. בעוד בחיזבאללה הכחישו שהיתה תקיפה ישראלית בשטח לבנון, מקורות בארגון מסרו לערוץ אל-מיאדין שלא היו נפגעים באירוע. עם זאת, אתר חדשות לבנוני המזוהה עם מחנה ה-14 במארס, המתנגד לחיזבאללה, דיווח כי בתקיפה נהרג קצין שטח בכיר בארגון. לפי האתר, בעיירה א-נאסר שבאזור א-נבטיה בדרום לבנון נערכו אתמול להלווייתו של חסן מנסור, המוכר בשם אבו עלי מיית׳ם. לפי הדיווח האיש הוא מאמן שטח בבסיס של החיזבאללה בבקעת הלבנון והוא נהרג בתקיפה הישראלית.

ביום שלישי צוטט בכיר ישראלי במערכת הביטחון בריאיון לאתר המגזין "טיים" כמי שמאשר כי ישראל היא שביצעה את התקיפה בלבנון. הגורם לא ציין אילו טילים היו יעד התקיפה, אולם אמר כי הם מסוגלים לשאת ראשי נפץ מסוכנים יותר מאלה הקיימים במלאי הנשק של חיזבאללה. על פי דיווח אחר, ב"דיילי סטאר" הלבנוני, התקיפה נועדה לפגוע בשתי משאיות שהובילו טילים ומשגר טילים למחסן תחמושת של חיזבאללה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ