צה"ל שינה הערכתו על הירי לחרמון: כל האפשרויות נבדקות, כולל ירי חיזבאללה

בצבא בודקים אפשרויות נוספות, בהן ירי תועה מהמלחמה בסוריה. בתקשורת הלבנונית דווח כי חיזבאללה ירה בתגובה לתקיפה המיוחסת לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בצה"ל בודקים אפשרויות שונות למקור הירי לחרמון בשבת לפנות בוקר. בין היתר נבדק אם מדובר בירי שבוצע על ידי חיזבאללה או בזליגת קטיושות ממלחמת האזרחים בסוריה.

ירי הרקטות העסיק את התקשורת הלבנונית ובמשך היום נשמעו כמה דיווחים, שלא קיבלו אישור רשמי, על כך שהרקטות נורו על ידי חיזבאללה בתגובה לתקיפה שייחס הארגון לישראל בשבוע שעבר באזור בקעת הלבנון. במקביל לדיווח על ירי מצד חיזבאללה נשמעו דיווחים על חדירת מטוסי קרב ישראלים לאזור דרום לבנון, אולם לא היו שום דיווחים על תקיפה כל שהיא מצד ישראל.

העימות מול ישראל בכלל ואופי ההתנגדות הלבנונית, מהווה סלע מחלוקת בין שרי הממשלה החדשה בלבנון, שטרם הסכימו על קווי היסוד של הממשלה ובראשם התחמשות של חיזבאללה. לפי דיווחים בלבנון, בסוף השבוע הופסקו הדיונים על קווי היסוד לאחר ששר הפנים ניהאד אלמשנוק ממחנה ה–14 במרץ התנה את המשך אחזקת הנשק על ידי החיבזאללה בכך שתהיה כפופה למנגנוני הביטחון הלבנוניים או צבא לבנון, והארגון לא ימשיך ויפעל באופן עצמאי. ואילו בחיזבאללה מתנגדים בתוקף להצעה זו ותובעים את הסטאטוס קוו שהנחה את כל ממשלות לבנון מאז נסיגת צה"ל מהמדינה -הזכות להתנגדות לישראל.

החרמון, הבוקרצילום: גיל אליהו

יו"ר הפרלמנט הלבנוני נביה ברי הציג מתווה פשרה לפיו "זכותם של הלבנונים להתנגד ולמנוע כל תוקפנות נגד לבנון ולדאוג שחרור השטחים הכבושים בכל דרך אפשרית" אולם ניסוח זה טרם זכה לתמיכת כל הפלגים השותפים לממשלה.

הקרבות בגזרת החרמון ולאורך קו הפסקת האש עם סוריה מעסיקים לא גם פחות את האופוזיציה הסורית. לאחרונה מתגברים הדיווחים על הקמת אזור חיץ בדרום סוריה ממרגלות החרמון עד לגבול הירדני, בעומק של עשרות קילומטרים בתוך השטח הסורי. לפי דיווחים בעיתון "אל אכבר" הלבנוני שציטט בכירים באופוזיציה הסורית שהשתתפו בשיחות ז'נבה לאחרונה, האמריקאים והירדנים תומכים במהלך, וההכנות בעיצומן. על פי התכניות, רצועת הביטחון הזו תספק מרחב פעולה חופשי לכוחות האופוזיציה במטרה להתקדם לעבר דמשק ולבלום את גל הפליטים לירדן. אולם התנאי המרכזי להצלחת התכנית הוא אספקת נשק אסטרטגי ושובר שוויון למורדים ובעיקר אספקת טילים נגד מטוסים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ