ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

זמנה של ישראל להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים על בסיס פתרון שתי המדינות הולך ואוזל - זה, לדברי נשיא ארצות הברית ברק אובמה, יהיה המסר שיעביר לראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתם בבית הלבן מחר. אובמה אמר אמר את הדברים בראיון לעיתונאי ג'פרי גולדברג, שהתפרסם הערב (ראשון) בסוכנות "בלומברג".

בראיון, שנמשך שעה והתקיים בבית הלבן ביום חמישי האחרון, אמר אובמה כי בנושא הפלסטיני יפנה לראש הממשלה את השאלות "אם לא עכשיו, אימתי?" ו"אם אתה לא תעשה שלום, אדוני ראש הממשלה, מי יעשה?". הנשיא האמריקאי הדגיש בראיון כי "אם נתניהו לא מאמין שהסכם שלום עם הפלסטינים הוא הדבר הנכון עבור ישראל, הרי שהוא צריך לנסח גישה חלופית. קשה לחשוב על נוסחה כזו שתהיה גם אפשרית".

אובמה, בשבוע שעבר. "כשאתה לא יכול לנהל את הסכסוך עליך לקבל החלטות קשות"צילום: אי–פי

בראיון מתח אובמה ביקורת חריפה על מדיניות ממשלת נתניהו בשטחים והבנייה בהנתחלויות, והזהיר מפני ההשלכות של כישלון תהליך השלום על מעמדה הבינלאומי של ישראל ועל יכולתה של ארה"ב להגן עליה במוסדות האו"ם. "הידידות בין ארה"ב לישראל נצחית", אמר, "אבל אם לא יהיה הסכם שלום ומדיניות ההתנחלויות האגרסיבית תימשך... וראינו יותר בנייה אגרסיבית בהתנחלויות בשנים האחרונות משראינו זמן רב... אם הפלסטינים יאמינו שהאפשרות להגיע למדינה ריבונית ובת-קיימא אינה אפשרית יותר -היכולת שלנו להתמודד עם ההשלכות הבינלאומיות תהיה מוגבלת".

נתניהו ינחת הערב בוושינגטון לקראת הפגישה עם אובמה. הבוקר, לפני המראתו, שידר נתניהו מסר תקיף: "אעמוד איתן על האינטרסים החיוניים של ישראל, ובראשם ביטחונם של אזרחי ישראל", אמר. "בשנים האחרונות ישראל היתה נתונה ללחצים והדפנו אותם מול הסערה והטלטלה האזורית. כך זה היה וכך זה גם יהיה". לפני בואו לבית הלבן ייפגש מחר בבוקר (שעון וושינגטון) עם שר החוץ, ג'ון קרי, ולאחר הפגישה עם אובמה ייפגש נתניהו גם עם סגן הנשיא, ג'ו ביידן. ביום שלישי בבוקר ינאם נתניהו בפני השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק, ולאחר מכן הוא ימריא ללוס אנג'לס.

על דברי קרי בנוגע לחרם: "הוא רק אמר מה שכל משקיף רואה"

בראיון ל"בלומברג" גיבה אובמה את שר החוץ ג'ון קרי ואת מאמציו לגבש הסכם מסגרת, וסיפר כי קרי מדווח לו כמעט אחת לשבוע על התקדמות השיחות ולעתים מבקש הנחיות. אובמה הסביר כי מיעט להתבטא בנושא בחודשים האחרונים כיוון שחשב שהדבר יקשה על משימתו של קרי. אובמה התייחס גם לאזהרתו של קרי של בנוגע לאיום החרמות על ישראל, שעוררה כעס רב בירושלים. "קרי רק אמר מה שכל אחד שמשקיף על המצב רואה", אמר אובמה. "ככל שעוברות השנים, החלון להסכם שלום שהישראלים והפלסטינים יכולים לקבל הולך ונסגר. בעיקר בגלל שינויים דמוגרפיים, בגלל מה שקורה בהתנחלויות ובגלל שהנשיא עבאס מזדקן. אין ויכוח על כך שעבאס מחויב לאי-אלימות ולתהליך השלום. איננו יודעים כיצד ייראה המחליף שלו". 

הנשיא האמריקאי הוסיף כי הוא משוכנע שהנשיא הפלסטיני מוכן להכיר בזכותה של ישראל להתקיים ולספק לה את סידורי הביטחון שלהם היא זקוקה. לדבריו, "זו תהיה טעות לא לנצל את ההזדמנות הזו", אמר אובמה. "אנחנו לא יודעים מה יקרה, אבל אנחנו יודעים שבכל יום זה הופך להיות קשה יותר להגיע להסכם שלום. אנחנו גם יודעים שישראל הפכה להיות מבודדת יותר מבחינה בינלאומית. לפני 20 שנה ישראל היתה מקבלת הרבה יותר תמיכה מאירופה במועצת הביטחון של האו"ם. אני חושב שזה מייצג תחושה אמיתית אצל מדינות רבות שהנושא הזה (הסכסוך) ממשיך להתקיים, לא נפתר ואף אחד לא מוכן לקחת את הקפיצה שתביא אותו לפתרון".

גולדברג התרשם כי אובמה סבור שנתניהו הוא זה שצריך להתגמש כדי לאפשר התקדמות מדינית. "מגיע רגע שבו אתה לא יכול לנהל את זה (הסכסוך) יותר, ואז אתה חייב לעשות בחירות קשות מאוד", אמר אובמה בראיון. "האם אתה מוכן להמשיך בכיבוש תמידי וקבוע של הגדה המערבית? האם זה יהיה אופיה של ישראל לפרק זמן ארוך? האם אתה נוקט לאורך עשור או שני עשורים במדיניות מגבילה יותר ויותר בכל הנוגע לתנועה של פלסטינים? האם אתה מטיל הגבלות על ערבים ישראלים בצורה שסותרת את המסורת הישראלית?".

"ככל שהזמן יעבור יהיו יותר פלסטינים וערבים-ישראלים, לא פחות"

אובמה התייחס גם ליחסיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והחמיא לו. "מה שבטוח הוא שנתניהו חכם", אמר אובמה. "הוא קשוח. הוא דובר בחסד והוא פוליטיקאי מוכשר מאוד. אני מאמין לו כשהוא אומר שהוא סבור שיש צורך לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אני חושב שהוא מאמין בזה באמת". אובמה הוסיף כי בשל העובדה שנתניהו מגיע מהימין הישראלי ובגלל הרקע האישי שלו הוא יכול להעביר בציבור הסכם שלום עם הפלסטינים יותר מכל מנהיג אחר. "אם הוא ינצל את ההזדמנות זו תהיה המתנה הגדולה ביותר שהוא יוכל לתת לדורות על גבי דורות של ישראלים. אבל זה קשה". 

הנשיא האמריקאי ציין כי הוא מודע לרגישות הפוליטית של הנושא הפלסטיני בישראל: "הרבה אנשים בישראל מסתכלים על מה שקורה באזור ושואלים את עצמם, 'האם אנחנו יכולים להסתכן ולקבל אנרכיה בגבול, כל כך קרוב לערים שלנו?'". נתניהו מתמודד עם כל זה ואני מבין את זה. אבל אני אמרתי לנתניהו שהמצב לא ישתפר ולא ייפתר מעצמו. ככל שהזמן יעבור יהיו יותר פלסטינים, לא פחות, ויותר ערבים-ישראלים, לא פחות".

הנשיא  הוסיף כי עד כה לא שמע חזון משכנע לגבי הדרך שבה תוכל ישראל להישאר יהודית ודמוקרטית ללא הסכם שלום עם הפלסטינים: "אף אחד לא הציג לי תרחיש אמין כזה. הדבר היחיד ששמעתי הוא ש'פשוט נמשיך לעשות את מה שאנחנו עושים היום ונטפל בבעיות כשהן יצוצו ונבנה התנחלויות איפה שנוכל וכשיהיו בעיות בגדה המערבית נפתור אותן ע"י שימוש בכוח'. אבל בשום נקודה אתה לא רואה פתרון אמיתי לבעיה".

"אני מאמין שהאיראנים לוקחים ברצינות את הצהרותיי בעניין תקיפה"

בראיון דחה אובמה את הביקורת שנמתחה על מדיניות החוץ שנקט. בהתייחסו לנושא הגרעין האיראני אמר הנשיא כי הוא מאמין שהמשא ונתן עם טהראן עשוי לאפשר למערב להבטיח שהיא לא תשיג נשק גרעיני. "אם תהיה לנו הזדמנות לעקר את יכולת הפריצה שלהם או למזער אותה כך שנוכל להתמודד אתה, אז עלינו להתקדם בכיוון הזה. זה מה שאמרתי לראש הממשלה נתניהו ולחברי הקונגרס שרצו להטיל סנקציות נוספות על איראן. השורה התחתונה שלי היא שאין לנו מה להפסיד מזה שנבחן את הדרך הזו".

אובמה הדגיש כי איראן לוקחת בחשבון את האפשרות שארה"ב תתקוף את מתקני הגרעין אם המו"מ עם שש המעצמות ייכשל. לדבריו, "יש לי מידה רבה של ביטחון בכך שהם רואים את 35 אלף החיילים האמריקאים במפרץ שמקיימים תרגילים ואימונים תחת הנחייתי כאיתות לכך שיש לקחת ברצינות את ההצהרות שלי. העם האמריקאי, הישראלים והסעודים צריכים לקחת זאת ברצינות גם הם". עם זאת הבהיר אובמה כי "זה לא אומר שהאופציה המועדפת עלי היא תקיפה צבאית. לפעולה כזו עלולות להיות השלכות בלתי צפויות שעלולות לצאת משליטה, כך שאם ניתן להגיע לפתרון דיפלומטי עלינו לעשות זאת".

בנוגע לנסיגתו מהכוונה לתקוף בסוריה בתגובה לשימוש שעשה אסד בנשק כימי, טען הנשיא האמריקאי כי איומיו בתקיפה הם שגרמו לנשיא הסורי להסכים לוותר על הנשק הכימי שברשותו. לדבריו, איראן ורוסיה העריכו כי הוא עומד לתקוף, ולכן לחצו על אסד לוותר על הנשק הכימי. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ