ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בסביבת הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) הביעו אתמול סיפוק מהתבטאויות הנשיא האמריקאי ברק אובמה בעניין ההתנחלויות, בראיון שהתפרסם שלשום בסוכנות הידיעות בלומברג. אולם עבאס עצמו העדיף אתמול לחכות לעדכונים מוושינגטון ולראות אם תוכן הראיון מתבטא גם בשיחה שקיים הנשיא האמריקאי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בכיר פלסטיני אמר אתמול בשיחה עם "הארץ" כי עבאס, שנפגש בשבוע שעבר עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי בפריז ובעוד כשבועיים צפוי להיפגש עם אובמה בוושינגטון, הבהיר לאמריקאים שמבחינתו התחנה הבאה היא מסירת מפתחות הרשות לאמריקאים ופניה לאו"ם. "אם זה מה שאתם רוצים, אז בבקשה", אמר עבאס לדברי הבכיר הפלסטיני.

אתמול נפגש עבאס במוקטעה ברמאללה עם יו"ר מר"צ זהבה גלאון והבהיר לה כי בפניו עומדות עכשיו שתי תחנות: האחת היא הפעימה הרביעית והאחרונה של שחרור האסירים הביטחוניים מהכלא הישראלי במסגרת מחוות ישראל במתן ומתן, והשנייה היא סיום התקופה שהוקצבה לשיחות בין הצדדים, ב-29 באפריל.

עבאס וקריצילום: רויטרס

לדברי גלאון, עבאס אמר לה כי "אם הסכם המסגרת האמריקאי לא יענה על העקרונות הבסיסיים בסוגיות הליבה, לא אסכים להאריך את המשא ומתן ואפנה לארגונים בינלאומיים", והוסיף כי "הסיכוי היחיד שנסכים להאריך את השיחות יהיה אם נתניהו יכריז על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ושחרור של אסירים נוספים מעבר לפעימה הבאה, וביניהם נשים, צעירים ועצירים מנהליים".

הנשיא הפלסטיני אמר גם כי כל הסכם מסגרת שהאמריקאים יציגו חייב לתת מענה לכל סוגיות הליבה באופן שיכול להוות בסיס להסדר קבע. לדבריו, ההצעות ששמע עד כה אפילו לא קרובות למינימום מבחינת הפלסטינים.

בפגישה עם גלאון הלין עבאס שכל ויתור מצדו מתקבל כמובן מאליו אצל נתניהו. "הוא שם את זה בכיס ואומר 'תביא עוד', זה בלתי אפשרי". עבאס התייחס בהקשר זה לנכונות הפלסטינית להצבת כוח בינלאומי באזורים שישראל תיסוג מהם, בנוסף להסכמתו לחילופי שטחים ולכך שירושלים תהיה עיר פתוחה. ״מה שהצד הישראלי מציע הוא לא חילופי שטחים פרופורציונליים של 1:1, אלא כאלה התלויים בהתפתחויות דמוגרפיות״, אמר עבאס.

הנשיא הפלסטיני התייחס גם למצב הביטחוני בגדה ואמר שכוחות הביטחון הפלסטיניים עושים מאמצים גדולים כדי למנוע פיגועים. לדבריו, מנגנוני הביטחון הפלסטינים איתרו כמה מאגרי נשק ותחמושות שמקורם בהברחות מישראל.

הפגישה בין גלאון לעבאס התקיימה לפני פרסום הנתונים של הלמ"ס על היקף הבנייה בהתנחלויות בשנה שעברה, אך יו"ר מר"צ התייחסה לעניין לאחר הפגישה. "הנתונים אודות הגידול בבנייה בשטחים משקפים את סדרי העדיפויות של האמיתיים של ממשלת ישראל ובראשם תגבור ההתנחלויות והמתנחלים במקום לבנות דירות לצעירים בתוך תחומי הקו הירוק. הבנייה מעבר לקו הירוק מטרפדת את הסיכוי לשלום". אמרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ