קרי באיפא"ק: הסכם שלום יכלול הכרה בישראל כיהודית

שר החוץ האמריקאי הדגיש בוועידת השדולה שארצו "לא תתן לגדה להפוך לעזה נוספת", והבהיר כי אם המו"מ עם איראן ייכשל, יתמוך הממשל בסנקציות נוספות

ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הבהיר הלילה (שלישי) בנאומו בוועידת איפא"ק כי כל הסכם שלום ישראלי-פלסטיני יצטרך לכלול הכרה באופייה היהודי של מדינת ישראל. בסוגיית איראן הצהיר קרי כי ארצו לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני, והוסיף כי אם המגעים להסכם קבע עם טהראן ייכשלו, יתמוך ממשל אובמה בהטלת סנקציות נוספות עליה.

בהתייחסו לתהליך השלום בין ישראל והפלסטינים אמר קרי כי שני הצדדים יצטרכו לקבל החלטות קשות. לדבריו, המתווה לשלום ידוע - ביטחון, הכרה הדדית, הצהרה על קץ הסכסוך ופתרון מוסכם לבעיית הפליטים, שלא ישנה את אופיה של ישראל. בנושא ירושלים, אמר קרי כי יש צורך בפתרון שיאפשר לה "להמשיך להתקיים כעיר של שלום". עוד אמר כי ארצו "לעולם לא תאפשר לגדה המערבית להפוך לרצועת עזה נוספת".

שליח "הארץ" ברק רביד מצייץ מהוועידה:

קרי אמר כי הוא סבור שראש הממשלה בנימין נתניהו מחויב לשלום. לדבריו, גם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מעוניין להיות שותף להסכם, "אך יש לו דעה משלו בשאלה מהו הסכם הוגן". קרי הוסיף כי הוא מאמין שעבאס "מבין את מחירו של כישלון" בשיחות.

קודם לכן הבהיר קרי: "לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. נקודה. סוף הסיפור", והוסיף כי מניעת נשק כזה מאיראן "אינה 'טובה' לישראל, אלא אינטרס אמריקאי". עם זאת, אמר כי "מי שקורא לתקיפת איראן צריך לבדוק מה יקרה לאחר שנעשה זאת. אנחנו זקוקים למהלך דיפלומטי מול איראן כדי שנוכל להצדיק פעולה כוחנית, אם יהיה צורך בכך". בהתייחסו להסכם הביניים שנחתם בין איראן ושש המעצמות אמר קרי כי "עינינו פקוחות לרווחה. התהליך אין משמעותו שאנחנו בוטחים בטהראן, אלא שאנחנו בוחנים אותה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ