נתניהו באייפא"ק: מוכן לעשות שלום עם הפלסטינים‎; עבאס צריך להכיר בישראל

רה"מ התייחס בנאומו באופן חריג לפירות שישראל יכולה להפיק מהסכם השלום. "יפתח אפשרות לקשרים רשמיים בין ישראל למדינות מובילות בעולם הערבי"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שליח "הארץ" לוושינגטון

ראש הממשלה בנימין נתניהו ניצל את נאומו הערב (שלישי) בוועידת השדולה הפרו־ישראלית אייפא"ק בוושינגטון, כדי להגביר את הלחץ על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) להיענות לדרישתו המרכזית במסגרת המשא ומתן על מסמך המסגרת האמריקאי, ולהכיר בישראל כמדינה יהודית. אחרי נאומו המריא נתניהו לחוף המערבי של ארה"ב לביקור בלוס אנג'לס ובעמק הסיליקון.

בנאום יוני ומתון יחסית הדגיש נתניהו כי הוא שואף ומוכן "להביא לשלום היסטורי עם הפלסטינים שיסיים מאה שנים של עימות דמים". ראש הממשלה הדגיש כי פגישתו עם הנשיא אובמה בבית הלבן אתמול היתה טובה מאוד, הודה לממשל האמריקאי על תמיכתו בישראל ושיבח את שר החוץ, ג'ון קרי, על מאמציו לקדם את השלום עם הפלסטינים. "נעבוד בימים הקרובים להשיג שלום בר קיימא ואני מקווה שהפלסטינים יהיו יחד עם ישראל בצד הנכון של הקו המוסרי", אמר נתניהו בהתייחס למאמצים להשגת מסמך המסגרת, שיאפשר את המשך המשא ומתן בין הצדדים עד סוף 2014.

באופן חריג מאוד, הקדיש נתניהו חלק מרכזי בנאומו כדי לדבר על הרווחים שישראל יכולה להפיק מהסכם שלום עם הפלסטינים. "השלום יהיה טוב לנו... הוא יפתח גם אפשרות לקשרים רשמיים בין ישראל למדינות מובילות בעולם הערבי", אמר נתניהו. "מנהיגים ערבים רבים, וזו עובדה, כבר מכירים בכך שישראל אינה האויבת שלהם, אבל שלום עם הפלסטינים יהפוך את יחסינו איתם למשגשגים. שילוב בין היוזמה הישראלית והפוטנציאל של מדינות המפרץ יאפשר לפתור את בעיות המים של האזור למשל". נתניהו הוסיף כי "לישראל אין בעיות מים בזכות הטכנולוגיה שלה, ואנו יכולים לעזור לשכנותינו. אנו יכולים לשפר את חייהם של מאות מיליוני אנשים ולכן לכולנו יש מה להרוויח מהשלום".

נתניהו בנאומו בוועידת אייפא"ק, הערב. "השלום יהיה טוב לישראל"צילום: רויטרס

מנגד, נתניהו השתמש בנאומו כדי להפעיל לחץ על הפלסטינים, במיוחד בכל הקשור להכרה בישראל כמדינה יהודית. נתניהו הגדיר בנאום בצורה מפורטת יותר למה הוא מתכוון כשהוא דורש הכרה כזו, וכי הדבר לא יפגע בזכויות המיעוט הערבי בישראל. "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המעניקה שוויון זכויות לכל אזרחיה", אמר נתניהו.

ראש הממשלה חזר על עמדתו כי הסירוב הפלסטיני להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי הוא מה שמעכב את ההתקדמות לקראת פתרון שתי המדינות, ולא מעשיה של ישראל. "הגיע הזמן שהפלסטינים יפסיקו להכחיש את ההיסטוריה של העם היהודי בארצו", אמר. "ממש כמו שישראל מוכנה להכיר במדינה פלסטינית, על הפלסטינים להיות מוכנים להכיר במדינה יהודית. הנשיא עבאס - הכר במדינה היהודית ותגיד שלמרות חילוקי הדעות הטריטוריאליים הזכות של ישראל להתקיים היא מעבר למחלוקת. תאמר לפלסטינים שעליהם לעזוב את חלום שיבת הפליטים וכך נסיים את הסכסוך. בלי תירוצים או עיכובים. עכשיו הזמן לעשות את זה".

בכיר ברשות הפלסטינית אמר הערב בתגובה לדברים כי נאום נתניהו מהווה "הודעה רשמית על סיום חד-צדדי של המשא ומתן", כך דווח בסוכנות הידיעות אי-אף-פי. חבר בוועד המרכזי של פת"ח, נביל שעת, תקף גם הוא את ראש הממשלה ואמר כי הוא "דוחה לחלוטין" את הביקוש החוזר ונשנה של נתניהו שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית.

השרים שטייניץ ולבני אחרי נאום נתניהו בוועידת אייפא"ק, הערבצילום: אי-אף-פי

חלק גדול מנאומו של נתניהו הוקדש לתנועת ה–BDS, שמקדמת חרמות, הסטת השקעות וסנקציות נגד ישראל. נתניהו הדגיש כי תנועת ה–BDS תיכשל, בין השאר בשל הצמא לטכנולוגיה הישראלית מצד המעצמות העולות באסיה ובאמריקה הלטינית, וכן אצל ענקיות הטכנולוגיה כמו גוגל ופייסבוק. "מדינות מאסיה ומאמריקה הלטינית נוהרות לישראל בגלל הטכנולוגיה שלנו, וזו הסיבה שבגללה ה–BDS לא יצליח", אמר. "התנועה הזו טועה מבחינה מוסרית, היא גזענית, חסרת יושר ומבישה, וצריך להתנגד לה".

נתניהו טען כי תנועת ה–BDS אינה מעוניינת בפתרון של שתי מדינות לשני עמים, אלא בחיסולה של מדינת ישראל. לדבריו, הפעילים שמקדמים חרם על ישראל אינם מותחים עליה ביקורת לגיטימית. "אף אחד בישראל לא ביישן מכדי להביע ביקורת עצמית", אמר. "הביקורת העצמית בישראל היא על סטרואידים. תנועת החרם על ישראל היא בפשטות הפרק האחרון באנטישמיות. יש להחרים את המחרימים".

נתניהו טען בנאומו כי יש לכנות את תנועת ה–BDS בשם תנועת ה–BS - ראשי תיבות של הקללה באנגלית Bull Shit. הוא שיבח מעל הבמה את השחקנית היהודיה־אמריקאית סקרלט ג'והנסון, שהמשיכה לפרסם את חברת "סודה סטרים" למרות קמפיין החרם נגדה על רקע פעילותה בשטחים הכבושים. "למען האמת יקירתי", פנה נתניהו לג'והנסון במחווה לציטוט המפורסם מהסרט קזבלנקה, "לי כן אכפת".

ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, הגיב לנאום נתניהו ואמר כי הוא מסכים איתו שהרווח שתשיג ישראל מהסכם שלום עם הפלסטינים הוא משמעותי. "אני מסכים שהסדרי הביטחון הם תנאי הכרחי לכל הסדר, ושהפוטנציאל הכלכלי והבינלאומי של פירות השלום עשוי לקדם את מדינת ישראל למחוזות שלא ידענו כמותם. אולם אני מאמין פחות ופחות שנתניהו רוצה ומסוגל להיות זה שיוביל אותנו להסדר מדיני", אמר הרצוג. ראש האופוזיציה הוסיף כי הוא מתנגד לתנועת החרם על ישראל, אך לצערו "היא הפכה לאיום אסטרטגי על ישראל, וחוסר מעש מדיני עלול רק לסייע למוביליה".

ועידת אייפא"ק, הערב. נתניהו: "תנועת החרם על ישראל תיכשל"צילום: אי-אף-פי

לצד זאת, סוגיית הגרעין האיראני לא נעדרה מנאומו של נתניהו. הוא אמר ל-15 אלף האמריקאים בקהל כי איראן מעוניינת לפתח טילים בין־יבשתיים, לחמש אותם בראשי קרב גרעיניים ולשגרם לערי ארה"ב. נתניהו אף הדגיש כי בהפגנות בטהראן לא שרים "אלוהים ברך את אמריקה", אלא צועקים "מוות לאמריקה". 

לדבריו, המטרה של המשא ומתן הדיפלומטי עם איראן לא צריכה להיות רק למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני, אלא גם למנוע ממנה להשיג את היכולת לייצר נשק גרעיני. "אני אעשה הכל כדי להגן על אזרחי ישראל", אמר נתניהו. "לא נגיע שוב למצב של על סף הכחדה".

נתניהו חזר על המטאפורה בה השתמש בנאום "הברווז הגרעיני" שלו בוועידת אייפא"ק לפני שנתיים. "למה איראן מתעקשת לעשות את כל זה? כי איראן רוצה תוכנית גרעין צבאית ולא תוכנית גרעין לצורכי שלום", ציין. "אני אומר את זה שוב, אם זה נראה כמו ברווז או הולך כמו ברווז... אז מה זה? זו לא תרנגולת ולא יונה, זה עדיין ברווז גרעיני. אם נשאיר את איראן במצב של סף גרעינית זו תהיה מכת מוות, אם נאפשר זאת למדינה הטרוריסטית הזו, איך נוכל לדרוש ממדינות אחרות שלא יעשירו אורניום? אם נתיר לה לעשות את זה זו תהיה פתיחה של תיבת פנדורה, ואנחנו צריכים לוודא שדבר כזה לא יקרה".

ראש הממשלה הציג עמדה מנוגדת לזו של משטר אובמה וקרא להחרפת הסנקציות נגד איראן. "לעיתים קרובות שואלים אותי אם ישראל רוצה שהדרך הדיפלומטית תצלח עם איראן", אמר. "התשובה שלי היא בוודאי שכן, אבל האיום הגרעיני לא יוסר אלא על ידי הסכם שיתבע מאיראן להתפרק לחלוטין מיכולתה הגרעינית הצבאית. איך מגיעים להסכם כזה עם איראן? על ידי הגברת הלחץ. הלחץ הוא שהביא את איראן לשולחן הדיונים, ורק עוד לחץ יעזור לגרום לה לנטוש את תוכנית הגרעין. ככל שהלחץ על איראן יגבר והאיום עליה יהיה אמין יותר, כך יש סיכוי קטן יותר שנצטרך להשתמש בכוח". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ