הרשות הפלסטינית: דרישת נתניהו להכרה במדינה יהודית נועדה לטרפד את המו"מ

דוברו של עבאס אמר כי נתניהו מכשיל את המאמץ האמריקאי לגיבוש הסכם. ח"כ דנון החריף את המתקפה על נתניהו מבית: "מתווה קרי כמצע מרצ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בישראל וברשות הפלסטינית מיהרו להגיב הערב (שלישי) לנאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בוועידת אייפא"ק שבוושינגטון, במהלכו הוא קרא לנשיא הרשות, מחמוד עבאס (אבו מאזן), להיענות לדרישתו ולהכיר בישראל כמדינה יהודית.

דוברו של נשיא הרשות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, אמר הערב בתגובה לדברי נתניהו כי "הנאום לא חידש דבר". לדבריו, "המשך הדרישה של נתניהו להכיר בישראל כמדינה יהודית מטרתה בזבוז זמן והתחמקות מהסכם שלום אמיתי, צודק ובר קיימא".

לפי אבו רודיינה, דרישת נתניהו נדחתה כבר על ידי הפלסטינים והעולם הערבי, והדרישה החוזרת שלו בהקשר זה "נועדה להכשיל את המאמצים האמריקאים ולטרפד את המשא ומתן". הוא הוסיף כי העמדה הפלטינית ברורה ומסתכמת בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים, וכי הנושא ונותן הפלסטיני פועל כדי לשמור על האינטרסים הלאומיים החיוניים לעם הפלסטיני.

ראש הממשלה נתניהו בנאומו בוועידת אייפא"ק, הערבצילום: אי-אף-פי

בכיר ברשות שהגיב גם הוא לדברי ראש הממשלה, אמר כי נאום נתניהו מהווה "הודעה רשמית על סיום חד-צדדי של המשא ומתן", כך דווח בסוכנות הידיעות אי-אף-פי. חבר בוועד המרכזי של פת"ח, נביל שעת, תקף את נתניהו ואמר כי הוא "דוחה לחלוטין" את הבקשה החוזרת ונשנית של נתניהו שהפלסטינים יכירו בישראל כמדינה יהודית.

גם גורמים בכירים בישראל התייחסו לנאומו של נתניהו, שהתייחס באופן חריג לפירות שישראל יכולה להפיק מהסכם השלום. ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר כי הוא מסכים עם נתניהו ש"הסדרי הביטחון הם תנאי הכרחי לכל הסדר, ושהפוטנציאל הכלכלי והבינלאומי של פירות השלום עשוי לקדם את מדינת ישראל למחוזות שלא ידענו כמותם. אולם אני מאמין פחות ופחות שנתניהו רוצה ומסוגל להיות זה שיוביל אותנו להסדר מדיני". ראש האופוזיציה הוסיף כי הוא מתנגד לתנועת החרם על ישראל, אך לצערו "היא הפכה לאיום אסטרטגי על ישראל, וחוסר מעש מדיני עלול רק לסייע למוביליה".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה גם היא לנאום נתניהו בוועידת אייפא"ק. "מחיאות הכפיים באייפא"ק הן אשליה לרגע. אותו נאום ואותם תכנים ששמענו כבר מיליון פעם, בלי חזון ובלי אומץ. זוהי אותה איראן, אותה התקרבנות ואפילו אותו ברווז". לדברי גלאון, "האמירה של נתניהו בפתח דבריו, לפיה ירושלים היא הבירה הנצחית והמאוחדת של ישראל, הביאה לידי ביטוי את תפיסתו הלעומתית כלפי עמדת הממשל האמריקאי, לפיה כל הסדר עם הפלסטינים מחייב פשרה וחלוקת ריבונות בירושלים.

"מחיאות הכפיים לא ישנו את המציאות אליה מוביל אותנו נתניהו: בידוד ונידוי בינלאומי. ההתמקדות בנושא איראן ביתר פירוט והרחבה, לצד עיסוק מינימלי בנושא הפלסטיני והתביעה החוזרת להכיר בישראל כמדינה יהודית, חושפות את תפיסתו האמיתית בנוגע לסיכוי להגיע להסדר", אמרה גלאון.

נאומו של ראש הממשלה חידש הערב את המתיחות בתוך תנועת הליכוד, כשסגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, תקף בחריפות את הניסיונות האמריקאים להציג מתווה להסדר מדיני עם הפלסטינים. "מתווה קרי הוא מצע מרצ", אמר דנון. "מי שמאמץ את מתווה קרי שיסתכל לכולם בעיניים ויגיד: אני מוותר על ההתיישבות, על ירושלים ועל בקעת הירדן, ואני לא נאמן לדרכה של תנועת הליכוד". דנון כינס הערב ראשי סניפים מרכזיים בליכוד ואמר להם, "אני אוודא שתנועת הליכוד תשמור על דרכה, תשמור על עמדותיה ותשמור על ארץ ישראל". 

הביקורת של דנון היא תוצר של עימות מתמשך בינו לבין נתניהו, שצפוי להגיע לשיאו ב-23 במארס, אז תכונס ועידת הליכוד. בית המשפט העליון הכריע בשבוע שעבר שחברי הוועדה יתבקשו להחליט מה יעלה על סדר יומה, מבין ההצעות של נתניהו ושל יו"ר הוועידה דנון. דנון מבקש לאפשר לחברי הוועידה לקיים דיון מדיני ולקבל שורת החלטות ערב פרסומו של מתווה קרי, כמו גם דיון על הפסקת שיתוף הפעולה של הליכוד עם מפלגת ישראל ביתנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ