צה"ל עצר בחברון את איוב אל-קוואסמה, בכיר בחמאס

אל-קוואסמה הוגדר כמבוקש מאז סוף שנות ה-90, נעצר ב-2010 ושוחרר מהכלא לפני כמה שבועות. הוא הועבר לחקירת שירות הביטחון הכללי

גילי כהן
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ניר חסון

בפעילות משותפת של צה"ל ושירות הביטחון הכללי (שב"כ) נעצר הערב (שלישי) בחברון בכיר בחמאס. כוח של יחידת דובדבן עצר את איוב אל-קוואסמה בסביבות השעה 21:00, והעביר אותו לחקירה בשב"כ.

אל-קוואסמה, המוגדר כמבוקש מאז סוף שנות ה-90, נעצר בדצמבר 2010 על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ושוחרר מהכלא לפני כמה שבועות. אל-קוואסמה מזוהה עם תנועת חמאס בחברון, ונחשב כמבוקש גם בקרב גורמי הביטחון הישראליים. בצבא לא פירטו מדוע הוא נחשב למבוקש כעת, אך על פי ההערכות בידי מערכת הביטחון מידע מודיעני הקושר אותו לפעילות במסגרת הזרוע הצבאית של חמאס.

בשירות הביטחון הכללי טוענים כבר זמן מה כי ישנה מוטיבציה בקרב גורמי הטרור בגדה המערבית, ובראשם חמאס, לבצע פיגועים. בחודש אפריל האחרון הותר לפרסום כי השב"כ חשף תשתית צבאית של חמאס בחברון, שבשנות האינתיפאדה התבססה על משפחת אל-קוואסמה, שתכננו לבצע פיגועים שונים. 

בדצמבר האחרון פורסם ב"הארץ" כי על פי זרועות המודיעין הישראליות חמאס הקים מחדש את מפקדת הזרוע הצבאית שלו בגדה המערבית, המנוהלת כעת מרחוק, מתוך רצועת עזה. על ניהולן מרחוק של רשתות הטרור בגדה הופקדה קבוצה של אסירים משוחררים, שריצו בעבר עונשי מאסר ממושכים על רצח ישראלים, אך שוחררו לפני שנתיים בעסקת שליט וגורשו לרצועה.

הפעילים בעזה מעבירים הנחיות וכספים לחוליות של הארגון בגדה, באופן שוטף ובהיקף נרחב. השב"כ סיכל בשנתיים האחרונות כ-80 תוכניות לפיגועים בגדה שמקורן ברצועת עזה. בין השאר, נעצרו פעילי חמאס מהגדה שעברו ברצועה הדרכה בהקמת מעבדת נפץ ואימונים בהפעלת אמצעי לחימה.

כמה שעות לפני מעצרו של אל־קוואסמה התגלתה חבלה מכוונת בצנרת גז בירושלים, כאשר על פי החשד הרקע לאירוע הוא לאומני.

המשטרה ומכבי האש בבירה החלו לחקור את המקרה בשכונת ארמון הנציב, שבו התגלתה חבלה בצנרת הגז וכן הושאר נר דולק במטרה לגרום לפיצוץ. אתמול בצהרים הזעיקו תושבים מהרחובות רובוביץ ובן יוסף טכנאי גז בשל ריח עז של גז בישול. הטכנאים גילו חבלות בשני צינורות גז המובילים לשני בניינים ולמקום הוזעקו כוחות כיבוי גדולים. בבדיקה שערכו הכבאים התגלה כי בבניינים כבר נוצרו ריכוזים גבוהים ומסוכנים ביותר של גז. הריכוזים היו ברמה דומה לזו שהיו לפני הפיצוץ שאירע בשכונת גילה לפני כחודש וחצי, שבו נהרגו ארבעה בני אדם. המשטרה והכבאים פינו כ-50 דיירים משלושה בניינים והחלו באוורור המבנים כדי להוריד את ריכוז הגז מתחת לרמה מסוכנת. לאחר כמה שעות הורשו הדיירים לשוב לביתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ