צה"ל השתלט על אונייה בים האדום שהובילה טילים מאיראן לרצועת עזה

לוחמי שייטת 13 השתלטו על ה"klos c" לפנות בוקר, 1,500 ק"מ מחופי ישראל. קצין בכיר: "יודעים בוודאות שאיראן עומדת מאחורי המבצע הזה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל השתלט היום (רביעי) על משלוח נשק איראני של רקטות לטווח בינוני באזור סודאן, שיועד להגיע לרצועת עזה. כוח משייטת 13 ומשייטת 3 השתלט לפנות בוקר בים האדום על ספינת משא הנקראת "klos c", שהניפה את דגל פנמה, עליה היו 17 אנשי צוות, במבצע שנקרא "חשיפה מלאה". בסריקות שנערכו על הספינה אותרו 150 מכולות ובהן עשרות טילים מסוג אמ-302 מתוצרת סוריה, המסוגלים להגיע לטווח של כ-150 עד 200 קילומטרים, ושוגרו בעבר על ידי חיזבאללה לשטח ישראל במהלך מלחמת לבנון השנייה.

■ בכיר בצבא איראן מכחיש מעורבות של ארצו במשלוח הנשק שנתפס בים האדום

■ משלוח הטילים יצא בטיסה מסוריה לאיראן, שם הועמס על הספינה. היא הפליגה לעיראק ומשם לכיוון פורט סודאן, עד שנעצרה בים האדום.

■ האונייה, יחד עם כוחות חיל הים, צפויה להגיע לאילת בעוד כשלושה ימים.

■ יעלון: "על האונייה התגלו אמצעי לחימה בעלי משמעות אסטרטגית אשר יועדו להגיע לארגוני הטרור ברצועת עזה".

■ נתניהו: "בשעה שאיראן מחייכת ואומרת דברי נועם - היא שולחת נשק קטלני לארגוני הטרור כדי לפגוע באזרחים חפים מפשע"

קצין בכיר התייחס לאירוע ואמר כי בידי צה"ל "עדויות חותכות לכך שיש טילים על הספינה, ואנחנו יודעים להגיד באופן וודאי שאיראן עמדה מאחורי המבצע הזה". לדברי הקצין, מקורם של הטילים בסוריה, ואלו הועמסו על גבי מטוסים בשדה התעופה בדמשק, משם הוטסו לאיראן. באיראן הם הועמסו על ספינת המשא שיצאה להפלגה באוקיינוס ההודי לפני כעשרה ימים, כאשר יעדה הסופי הוא הנמל בסודאן. 

בצה"ל, שעקב אחר מסלול האונייה, הסבירו כי זו הפליגה דווקא צפונה, לכיוון עיראק, במקום לעשות מסלול קצר יותר ולהמשיך לעבר פורט סודאן. בצבא סבורים כי בעיראק הוסוו הטילים בשקי מלט, כדי להקשות על זיהוי תכולתה האמיתית של ספינת הנשק. מעיראק המשיכה אוניית ה"klos c" בדרכה לכיוון סודאן. צפו בדברי שר הבטחון יעלון, בתמונות מהמבצע ובמסלול ההברחה:

כיממה לפני שהספינה היתה אמורה לעגון בסודאן, השתלטו עליה הבוקר לוחמי שייטת 13, בפעילות מבצעית משותפת עם שייטת 3, שנערכה במרחק של 1,500 קילומטרים מחופי ישראל. לפי בדיקת כוחות חיל הים, בחלק מהמכולות שנמצאו על הספינה היה מלט בלבד, ובחלקן נמצאו הרקטות מתוצרת סוריה. בצה"ל לא יודעים לומר בשלב זה אם המשלוח כלל גם אמצעי לחימה נוספים.

ההשתלטות על הספינה בוצעה לאחר שאנשי חיל הים כרזו לקברניט הספינה לעצור. לאחר מספר דקות עלו לוחמי קומנדו על הספינה באמצעות גשרים, תפסו את גשר הפיקוד והשתלטו עליה. קצין בכיר ששוחח היום עם כתבים אמר כי היעד הסופי לטילים היה ארגוני הטרור ברצועת עזה. "הם התכוונו לפרוק את הטילים בפורט סודאן ומשם להעבירם לרצועת עזה. אנחנו מניחים שדרך סיני", אמר הקצין. 

6 מתוך 6 |
שקי מלט איראניים שנמצאו בספינהצילום: דובר צה"ל
1 מתוך 6 |
2 מתוך 6 |
הספינה KLOS Cצילום: Jedo67 באתר fleetmon.com

לאחר השתלטות הלוחמים על הספינה, הם החלו לשנות את נתיב השיט שלה לכיוון נמל אילת. האונייה, יחד עם כוחות חיל הים, צפויה להגיע לאילת בעוד כשלושה ימים. 17 אנשי הצוות שהיו על הספינה עוברים כעת תחקור בידי הכוחות, וככל הנראה לא היו מודעים לתוכן המשלוח שהועבר בבטן האונייה.

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, אמר היום במסיבת עיתונאים כי "איראן עסקה, ניהלה, ריכזה והיתה בפרטי הפרטים של מבצע ההברחה הזה". תא"ל אלמוז הוסיף כי במידה והטילים היו מגיעים ליעדם - אל ארגוני הטרור ברצועת עזה - "הם היו מסכנים מיליונים מאזרחי מדינת ישראל". לדבריו, "אנחנו מבינים בשלב זה שבחלק מהמסע מאיראן היו מרכיבי הונאה - שעלינו עליהם. צה"ל עוסק באופן שוטף בטיפול בהעברות האמל"ח - הן בדרום והן בצפון. הקשר בין איראן לחמאס הוא חד ערכי". 

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, שנכח לאורך המבצע בחמ"ל חיל הים לצד הרמטכ"ל שפיקד על הפעולה, הגיב בשעות הצהריים לאירוע ואמר כי "על האונייה התגלו אמצעי לחימה בעלי משמעות אסטרטגית, בהם רקטות לטווחים שונים אשר היו מיועדות להגיע לארגוני הטרור ברצועת עזה דרך סודאן. בכך, מנעו צה"ל וזרועות המודיעין ניסיון הברחה של נשק שמטרתו היתה לפגוע באזרחי ישראל ולשבש את שגרת החיים במדינה".

לדברי יעלון, "שוב התברר כי איראן ממשיכה להיות יצואנית הטרור הגדולה בעולם, שמטרתה לערער את היציבות במזרח התיכון תוך ניצול ציני של נתיבי הסחר הימיים והפרת הדין הבינלאומי. איראן מאמנת, מממנת ומחמשת ארגוני טרור באזור וברחבי העולם, וניסיונה הכושל להעביר את הנשק שהתגלה הבוקר על ידי לוחמי הקומנדו הימי הוא הוכחה נוספת לכך. הניסיון האיראני להעביר נשק לעזה מהווה הוכחה נוספת כי הרצועה היא ישות טרוריסטית בחסות איראנית, שמכינה עצמה לפגיעה בעומק ישראל".

שיגור של רקטה מסוג אמ-302 בסוריה, אותו הדגם של הרקטות שנמצאו על האונייהצילום: יוטיוב

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר בתגובה להשתלטות כי "בשעה שאיראן מדברת עם המעצמות, מחייכת ואומרת כל מיני דברי נועם - היא שולחת נשק קטלני לארגוני הטרור, ברשת מסועפת של מבצעים חשאיים חובקי עולם, במטרה להזרים רקטות, טילים וכלי נשק קטלניים אחרים כדי לפגוע באזרחים חפים מפשע. זאת איראן האמיתית ואסור שהמדינה הזאת תקבל לידיה נשק גרעיני".

דובר משרד הפנים בממשלת חמאס, אסלאם שהוואן, אמר בתגובה ללכידת ספינת הנשק כי מדובר בתירוץ ישראלי שנועד להצדיק את המשך המצור על רצועת עזה. לדבריו, תפיסת הספינה התבצעה נוכח הדיווחים על התוכניות של ארגוני זכויות אדם לארגן משט לרצועה - שמטרתו הסרת המצור. 

מפקד חיל הים, האלוף רם רוטברג, שהה בים ופיקד על המבצע מספינת טילים, בעוד הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, הופקד על ניהול המשימה במוצב הפיקוד העליון בקריה. קצין בכיר שהתייחס לפעילות שעורך צה"ל בניסיון למנוע העברת אמצעי לחימה בתקופה האחרונה, אמר כי "כל עוד אתה עושה פעולות ממוקדות, אתה יכול למצות את מרחבי הפעולה", כלומר לפעול באופן נרחב יותר. הקצין דימה את אופן הפעילות הצה"לית לכזו שאם תבוצע באמצעות מהלומות פטישים נרחבות, אלו יהיו פחות אפקטיביות.

חיל הים פרסם בשבוע שעבר את היקף הפעילות המבצעית שלו בשנה החולפת, אז התברר כי ב-2013 ערך החיל 54 מבצעים ימיים, כמות הדומה לזו של שנת 2012. בחיל הים ציינו כי כמעט מחצית מפעילות ה"מב"ם" הצבאית - המערכה שבין המערכות, כלומר פעולות המבוצעות מתחת לרדאר התקשורתי ונועדו למשל למנוע הצטיידות ביכולות טכנולוגיות מתקדמות - בוצעו על ידי חיל הים. 

במארס 2011 השתלטו לוחמי שייטת 13 על האונייה "ויקטוריה" בים התיכון, שניסתה להעבירככל הנראה אמצעי לחימה לחמאס בעזה. הלוחמים השתלטו על האונייה, שהניפה דגל ליברי, כ-200 מיילים ימיים מערבית לחופי ישראל. "ויקטוריה" יצאה מנמל מרסין בטורקיה בדרכה לנמל אל-עריש במצרים, ועליה מכולות בהן הוחבאו טונות של אמצעי לחימה.

בנובמבר 2009 השתלט צה"ל על אוניית ה"פרנקופ", בה הוחבאו כ-40 טון אמצעי לחימה שנשלחו מאיראן עבור חיזבאללה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגדיר בזמנו את ספינת הנשק כ"פשע מלחמה" וקבל על כך שהקהילה הבינלאומית מגנה דווקא את ישראל ואת צה"ל. עם סיום פריקת המכולות מהספינה, נספרו 2,000 רקטות בקוטר 107 מ"מ ו-122 מ"מ, 9,000 פצצות מרגמה, 3,000 פגזי נ"ט חודרי שריון בקוטר 106 מ"מ, 20 אלף רימוני רסס, ו-600 אלף קליעי 7.62 מ"מ לקלצ'ניקוב.

בינואר 2002 השתלט צה"ל בדרום ים סוף על הספינה "קארין איי", שנשאה כ-50 טונות של אמצעי לחימה שיועדו לרשות הפלסטינית. נוסף לכלי הנשק המגוונים, ובהם פצצות מרגמה, פצצות למטולי אר-פי-ג'י, קטיושות ומוקשים, נמצאו בספינה סירות גומי וציוד צלילה רב. 

השתתף בהכנת הידיעה: ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ