קצין בכיר באמ"ן: תפיסת הספינה תעצור את ההברחות מהים האדום לזמן רב

בצבא משוכנעים כי יעד האנייה היה רצועת עזה, אך לא פירטו לאיזה ארגון; ראש אמ"ן כוכבי: עדויות רבות קושרות את איראן לפרשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קצין בכיר באמ"ן מעריך כי תפיסת משלוח הנשק אתמול (רביעי) בים האדום תביא לעצירת העברות אמצעי לחימה נוספים בתקופה הקרובה. בשיחה שקיים היום עם כתבים אמר הבכיר כי מדובר בהעברת משלוח נשק ראשון אחרי תקופה ממושכת שבה נמנעה הברחת אמצעי לחימה בציר זה - דרך הים האדום.

הקצין העריך כי בשל חשיפת משלוח הנשק על ידי ישראל, "תהיה עצירה להרבה מאוד חודשים בציר הזה, מאחר והמבצע המתוחכם שעשו - נפרם למעשה כולו". עם זאת, הקצין הוסיף כי הוא משוכנע שהעברות הנשק בכללותן לא ייעצרו כליל, אלא יחודשו בהמשך, אם באמצעות דרכים ימיות אחרות או בבחירת מדינות יעד שונות מאלו שנבחרו.

כמו כן עולה כי גורמי מודיעין עוקבים אחר ניסיון הברחת הטילים האיראני מזה חודשים רבים. ראש אגף המודיעין, האלוף אביב כוכבי אמר היום במסיבת עיתונאים כי יחידות אמ"ן "עקבו והרכיבו את הפאזל המודיעיני במשך חודשים רבים, ואנחנו מצוידים בסדרה ארוכה של עדויות שמחזקות ומפלילות את הקשר של איראן לפרשה". מה ש"הצית את התהליך המודיעיני", כדברי כוכבי, היה זיהוי משלוח טילים מסוריה דווקא לאיראן, ולא להיפך, כפי שסביר שיתרחש. גם שירותי המודיעין האמריקאיים עודכנו על תחילת המעקב הישראלי אחר משלוח הטילים המיועד. בצה"ל אומרים בביטחון כי יעד הרקטות היה רצועת עזה, אך לא מפרטים לאיזה ארגון היה מיועד. דובר צה"ל הפיץ הערב סרטון המתעד רגעים מפשיטת השייטת, ובו נראים הלוחמים עולים על הספינה בנשקים שלופים ומוצאים את הטילים

כוחות חיל הים המשיטים את הספינה "klos c" עדיין עושים את דרכם לכיוון נמל אילת, ונמצאים במרחק של כ-500 מייל ימי מישראל. בשל נימוק בטיחותי, החליטו בחיל לעצור את חיפושי אמצעי הלחימה הנערכים בבטן האנייה, מחשש להתלקחות במקום. עד כה זיהו כוחות חיל הים עשרות רקטות, וההערכה היא כי מדובר בדגם הפחות מתקדם של טילי האמ-302, המגיע לטווח של כ–90 קילומטרים. עם זאת, גורם מודיעיני הוסיף כי מדובר בטילים עם ראש קרב גדול יותר באופן משמעותי מאלו המצויים כיום ברצועת עזה, וכן כאלו שעמידותם נחשבת לגבוהה יותר.

קצין בכיר המשתתף במבצע "חשיפה מלאה" להשתלטות על ספינת הנשק שוחח היום עם כתבים באמצעות שיחת וידיאו, ואמר כי המבצע הנוכחי "רחוק, מורכב, עם משמעויות טקטיות, אסטרטגיות ובין־לאומיות". כבר מהשבוע שעבר נמצאות שתי ספינות הטילים של חיל הים, אח"י חנית ואח"י חץ, במעקב אחר ספינת הנשק.

הקצין סיפר כי חיל הים החליט להשתלט על הספינה במיקום שנבחר - במרחק של כ–100 מיילים ימיים מפורט סודאן - משתי סיבות: הן בשל פני הים ומצב הרוח, והן מההבנה כי במיקום זה מרבית הספינות באזור נוהגות להוריד את רמת הכוננות מחשש להשתלטות פיראטים. לכן, החליטו בצבא לפנות אל הספינה טרם ההשתלטות בערוץ קשר בינלאומי מוכר. "אנחנו לא פיראטים, נלחמנו מול טרור ימי. בכוונה עשינו את זה ככה - בערוץ גלוי", אמר הקצין.

לוחמי חיל הים בוחנים את האמל"חצילום: דובר צה"ל

לדבריו, "כשאני פותח את הארגז ורואה רקטה ירוקה ששוכבת בניחותא, אני רואה את אותו איום ואת אותו חשש. שהרקטה מחכה שארגוני הטרור ישגרו אותה לתל אביב". בשיחות שנערכו לצוות הספינה התברר כי הם אינם מכירים את משלוח הטילים, ולפי הקצין, הם מבינים שלמעשה שוטו על ידי כוחות משמרות המהפכה. לוחמי חיל הים הראו לקפטן הספינה, שהוא טורקי במוצאו, את הרקטות שנמצאו בבטן הספינה ולדברי הקצינים במקום הוא סיפר ש"רימו אותו, שהיה חלק מקונספירציה".

ראש אמ"ן אביב כוכבי בקריה, היוםצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ