המטוס-מסוק V-22 מבקר בישראל

כוח מארינס אמריקאי הגיע לאימון בארץ עם שניים מכלי הטיס המתקדמים, שכמותם רוכש גם חיל האוויר; צה"ל: טייסת מבצעית בשנים הקרובות

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

ה-V-22 בישראל: אמנם זה רק אימון של המארינס, אבל בימים האחרונים טסים בשמי הארץ שני כלי טיס מתוצרת בואינג, שמשלבים יכולות של מטוס ומסוק.

כלי הטיס יכול להמריא אנכית, כמו מסוק, אך לטוס במהירות גבוהה בזכות היכולת שלו לשנות את זווית המנועים שלו. בחיל האוויר אמורים לקבל בשנים הקרובות שישה כלי טיס מסוג זה, בעסקה שעלותה מוערכת בכ-1.3 מיליארד דולר.

האימון של המארינס בארץ מאפשר לספק הצצה לפעילות כלי הטיס, שאמור לסייע בפעילות חיל האוויר ביעדים רחוקים. בין היתר צולם ה-V-22 כשהוא ממריא בבסיס שדה דב שבתל אביב. טווח הטיסה של כלי הטיס הוא כ-1,600 קילומטרים, והוא יכול לשאת 24 חיילים. קצין בכיר בחיל האוויר ששוחח עם "הארץ" באחרונה בנוגע לעסקה, אמר כי בחיל מתייחסים לכלים כאל מסוקים ככל דבר.

ה-V-22. מבקר בישראל כחלק מתרגיל של המארינסצילום: אי–פי

"המסוק-מטוס הזה כל כך מיוחד, ויש לו יכולות שמאוד מתאימות לצרכים המבצעיים של צה"ל ולאתגרי הלחימה היומיומית", אמר הקצין הבכיר. "זה כלי טיס שיהיה סופר חשוב להרבה תחומים, שהיום אנחנו 'משלמים' עליהם במורכבות אופרטיבית מאוד גבוהה".

בחיל האוויר מקווים כי עסקת הגעת המטוסים תתקדם במהרה, ושכבר בשנתיים-שלוש הקרובות תוקם בחיל האוויר טייסת מבצעית להפעלת כלי טיס אלו. צוות ההקמה של הטייסת העתידית, שאמור להפעיל את המטוס-מסוק, צפוי לקום כבר במהלך השנה הבאה. צפו: מטוסי V22 בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ