נתניהו: לא אפקיר אף אזרח ישראלי ללא הגנה ישראלית

ראש הממשלה התראיין לערוצי הטלוויזיה לאחר שתיקה של יותר משנה. על יוקר המחיה: "אצטרך להתערב בזה אישית, אחרת זה לא ייפתר"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

לאחר תקופה של יותר משנה שבה לא התראיין לכלי תקשורת ישראלי, העניק ראש הממשלה בנימין נתניהו ראיונות לשלושת ערוצי הטלוויזיה - הערוץ ה-1, ערוץ 2 ו-10. נתניהו חזר על דרישתו להכרה בישראל כמדינה יהודית, הבהיר כי ירושלים לא תחולק והצהיר: "לא אשאיר אף ישראלי בלי הגנה ישראלית". עוד אמר נתניהו כי בכוונתו לטפל אישית בבעיית יוקר המחיה.

בראיון לערוץ 10 אמר נתניהו: "אני מוכן להגיע לסוף הסכסוך, אבל זה חייב להיות סוף הסכסוך. הרי לא נאפשר הקמה של מדינה פלסטינית כדי שתמשיך את הסכסוך, אז היא צריכה להכיר במדינת היהודים, כמו שהם מבקשים מאיתנו להכיר במדינת הפלסטינים". מוקדם יותר שב הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ודחה את הדרישה להכרה בישראל כמדינה יהודית. בראיון לערוץ 2 אמר נתניהו כי "ברור שחלק מההתנחלויות לא יהיו בהסדר, אני אדאג שזה יהיה מצומצם ככל האפשר".

בינואר האחרון הצהיר נתניהו: "אין לי כוונה לפנות אף יישוב ולעקור אף ישראלי", וכמה ימים לאחר מכן תדרכה לשכתו עיתונאים זרים ומסרה להם כי ראש הממשלה סבור שיש לאפשר למתנחלים שירצו להישאר בבתיהם תחת ריבונות פלסטינית. הצהרה זו עוררה משבר קואליציוני עם הבית היהודי, כאשר מנהיג המפלגה נפתלי בנט תקף את נתניהו ואמר כי דבריו מעידים על "אובדן עשתונות ערכי".

נתניהו בכנס התעשיינים בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מרק ישראל סלם

בנוגע לעיתוי ההשתלטות על אוניית הנשק השבוע, זמן קצר לאחר פגישתו עם הנשיא האמריקאי ברק אובמה, אמר נתניהו לערוץ 10: "הוריתי על הפעולה לפני כן, אנחנו לא מתזמנים את איראן. הדרישות המבצעיות גוברות. ההנחיה שלי היתה שקט מוחלט עד שתופסים את האונייה, ומרגע שהשתלטנו על האונייה, לצאת מיד ולהגיד את האמת, כי הרי יש קרב על האמת". לשאלה האם הדבר מעיד על כוונות טהראן בנושא הגרעין השיב: "מה האיראנים אומרים? הם שולחים את רוחאני ואת זריף ומדברים בנחת ובאנגלית טובה או לפחות פחות משובשת, ומחייכים ואומרים "אנחנו עולם חדש" - והנה אתה רואה את המדינה הזאת שוברת את כל הכללים הבינלאומיים. הנה הפרצוף האמיתי של איראן".

בהתייחסו למצוקת הדיור אמר נתניהו לערוץ 2: "אני חושב שיש לנו מה לעשות, כי ברור שלא פתרנו את זה. אנחנו עושים מאמצים וצריך להמשיך בהם עד שתהיה תוצאה. צריך לפתוח את המונופול הממשלתי ולשחרר את הקרקעות. עשינו את זה ב'שמיים פתוחים', עשינו את זה בכבלים ובלוויין". בתשובה לשאלה נוספת בנושא אמר נתניהו: "אני אצטרך להיכנס לזה באופן אישי, כי בלי הכוונה חזקה יותר זה כנראה לא ייפתר".

בהתייחסו לביקורת על הוצאותיו ולפרסומים על כוונת עובד לשעבר במעונו לחשוף פרטים אודותיו, אמר נתניהו: "אדם נמצא אצלך בבית, הוא יקליט אותך? מה הנורמה הזו בכלל? לא שיש מה להסתיר, אבל גם לראש הממשלה מגיעה פרטיות. רוצים לדעת באיזה נייר טואלט משתמש ראש הממשלה והאם היה מכרז, אין לזה גבול". לשאלה מה גרם לעובדים לשעבר בסביבתו להעלות טענות נגדו בתקשורת ענה נתניהו: "יש יד קלה בחלק מאמצעי התקשורת לתת לאנשים האלה במה ולעודד אותם. ביקורת וחשיפה זה בסדר, אבל יש כאן אמת מידה. הדברים עברו את, הגבול ואני חושב שהציבור הישראלי מבין את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ